materiały ZPAV / Artur Rawicz, 17.10.2010 / foto: materiały prasowe

TAGI: depeche mode, olis, Feel, Ania Dąbrowska, Ich Troje, Sting, leonard cohen

Kto sprzedał w Polsce najwięcej płyt w ciągu ostatnich 10 lat?

Zdobywcy "jedynek dekady" na OLiSie

500 wydań listy OLIS to ponad 4000 wydawnictw płytowych, które podbijały serca polskich słuchaczy w ciągu ostatnich 10 lat. Podsumowując ostatnią dekadę należy podkreślić, że Polakom zdecydowanie bliżsi są polscy artyści, którzy górują nad zagranicznymi, jeżeli chodzi o liczbę sprzedanych płyt.Na pierwszym miejscu, wśród wykonawców, którzy najczęściej gościli na pierwszych miejscach listy OLIS, znalazł się zespół Ich Troje a na drugim Feel. Także wykonawcy cieszący się zainteresowaniem słuchaczy o bardziej wyrobionym guście muzycznym znaleźli się w pierwszej dziesiątce – Anna Maria Jopek, Kult i Kasia Nosowska.Z muzyków zagranicznych tylko Leonard Cohen i Sting są obecni w grupie 10 wykonawców, których płyty pojawiały się najczęściej na pierwszych miejscach listy OLIS.Innym ważnym trendem ostatnich 10 lat jest duża popularność składanek z utworami rożnych artystów.

Obecność na liście tylu rodzimych wykonawców to dowód, że Polacy chętnie kupują płyty z polską muzyką, mimo promowania zupełnie innego rodzaju muzyki w stacjach radiowy. - tyle mówi suchy komunikat ZPAV.Lista OLIS, to lista najlepiej sprzedających się płyt na polskim rynku. Jest wydawana od 10 lat. Zestawienie kompilowane jest przez Instytut Pentor na podstawie danych ze sklepów detalicznych i punktów sprzedaży największych sieci handlowych w Polsce.

****
Związek Producentów Audio Video jest stowarzyszeniem producentów fonogramów i wideogramów muzycznych. ZPAV powstał w 1991 roku z inicjatywy osób z branży muzycznej, przede wszystkim w celu reprezentowania interesów legalnych producentów w obliczu piractwa fonograficznego, które na początku lat 90. sięgało 95 proc. ZPAV posiadając zezwolenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chroni praktycznie wszystkich producentów nagrań funkcjonujących na polskim rynku.

ZPAV jest polską Grupą Krajową Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego (IFPI), która zrzesza i reprezentuje światowy przemysł muzyczny (ponad 1400 firm w 66 krajach).