CGM.pl/info prasowe, 17.01.2014 / foto: materiały prasowe

TAGI: Tomasz Stańko, marcin masecki, Paszporty Polityki, Apollon Musagete Quartett

Paszporty Polityki rozdane

Apollon Musagete Quartett, Marcin Masecki i Tomasz Stańko wśród wyróżnionych.

Paszporty Polityki to nagroda kulturalna przyznawana od 1993 roku przez tygodnik "Polityka". W najbardziej interesujących nas kategoriach wyróżnienia za 2013 rok otrzymali Apollon Musagete Quartett (w kategorii "Muzyka Poważna") oraz Marcin Masecki ("Muzyka Popularna".

W uzasadnieniu nagrody dla Apollon Musagete Quartett czytamy: za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę "Multitude". Marcina Maseckiego doceniono z kolei za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową.

{reklama-ebilet}

Nagroda specjalna - "Kreator Kultury 2013" - trafiła do Tomasza Stańki (na zdjęciu). Artysta został wyróżniony za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za promowanie polskich muzyków za granicą.