cgm.pl/info prasowe, 12.05.2017 / foto: mat. pras.

TAGI: Oranssi Pazuzu, Cobalt, Entropia

Oranssi Pazuzu w trzech polskich miastach

Pierwszy koncert już dziś

Na zaproszenie agencji Left Hand Sounds i Knock Out Productions do Polski przyjechali Finowie z Oranssi Pazuzu. Muzycy wystąpią Krakowie (12. maja, Kwadrat), Gdańsku (13. maja, B90) i Poznaniu (14. maja, U Bazyla), a towarzyszyć im będą Amerykanie z Cobalt oraz polska Entropia.

Bilety na koncerty w Gdańsku i Poznaniu kosztują 60 (przedsprzedaż) i 70 (w dniu koncertu) pln, w przypadku krakowskiego występu trzeba zapłacić o 5 pln więcej.Oranssi Pazuzu (Finlandia) black metal:
W czasach zacierania się gatunkowych granic, Oranssi Pazuzu są jedną tych formacji, dzięki którym muzyka ekstremalna zrobiła astronomiczny krok naprzód. Jej kolejne albumy, a zwłaszcza wydany 26 lutego 2016 r. "Värähtelijä", podążają w kierunku, którego nigdy nie można w pełni przewidzieć, za to wrażenie, jakie pozostawiają u słuchacza jest zawsze spektakularne. Nieortodoksyjnie traktowany black metal, space rock, ambient, drone i sludge – to tylko niektóre puzzle tworzące soniczną mozaikę formacji Jun-Hisa. W 2017 r. przypada dziesięć lat działalności Oranssi Pazuzu. To, że rocznica ta pokrywa się ze szczytowym okresem w twórczości Finów, jest znakomitym pretekstem, by sprawdzić ich na żywo. "Värähtelijä" to dziwny, groteskowy album, na którym gatunki nakładają się na siebie, a ekscentryczne wybory są zasadą, a nie wyjątkiem. Oranssi Pazuzu wyszli z blackmetalowego pudełka i zagubili się – cudownie i osobliwie – gdzieś pomiędzy niebem i piekłem.

Cobalt (Stany Zjednoczone) black metal:
Cobalt to pochodzący z amerykańskiego stanu Colorado duet, dotychczas funkcjonujący głównie jako projekt studyjny. Dorobek grupy, której liderem jest multiinstrumentalista Erik Wunder (Man's Gin), w szczególności płyty takie jak "Eater of Birds" (2007) czy "Gin" (2009), zdefiniowały oblicze współczesnego, alternatywnego amerykańskiego black metalu. Jego otwartą formułę kontynuuje tegoroczny, podwójny album "Slow Forever", nagrany z nowym wokalistą Charliem Fellem (Lord Mantis). Wiosenne koncerty będą pierwszymi w historii Cobalt zagranymi w Europie. Z tej okazji, zespół poszerzył swój skład. To będzie duże wydarzenie.

Entropia (Polska) black metal/sludge/post-metal:
Wszystkie koncerty otworzy Entropia, której wydany zimą 2016 r. drugi album "Ufonaut" uznać można za jedną z najodważniejszych płyt, jakie ukazały się na polskiej scenie metalowej w ostatnich kilkunastu miesiącach. Przyprawiający o zawrót głowy i psychodeliczny lot w nieznane wymiary świadomości – to on jest lejtmotywem twórczości kwintetu z Oleśnicy.