Artur Rawicz, info prasowe, 17.02.2017 / foto: Artur Rawicz / mfk.com.pl

TAGI: ZPAV

ZPAV wprowadza zmiany w przyznawaniu Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt

Same kliki się nie liczą.

Dziś wytwórnie muzyczne w Polsce zostały poinformowane przez ZPAV o zmianach w przyznawaniu statusów wyróżnień Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt. Zmiany dotyczą środowiska cyfrowego. Co więcej, naszym zdaniem zmiany idą w dobrą stronę. Kryterium ilościowe (np.: ilość wyświetleń na YT, którymi można przecież manipulować) zastąpione zostanie kryterium dochodowym. Konkretniej - każde 20 zł przychodu z pliku, piosenki w środowisku cyfrowym traktowane będzie jak sprzedaż jednej płyty, z której ten utwór pochodzi. Kryterium gatunkowe jest tu bez znaczenia. Próg 20 zł przychodu jest taki sam niezależnie, czy mamy do czynienia z muzyką rozrywkową, jazzem czy poważną.

Inaczej mówiąc, to, że klikasz gdzieś jeszcze, nie ma znaczenia. Znaczenie ma to dopiero wtedy, kiedy artysta i wydawca mogą z tego czerpać dochód. Tak jak ze sprzedaży płyt. Wtedy takie działanie słuchacza będzie miało wpływ na status Złotej, Platynowej i Diamentowej Płyty. Proste i klarowne, prawda?Poniżej informacja jaką otrzymały wytwórnie:

"Zarząd ZPAV podjął decyzję o zmianie regulaminu w zakresie kryteriów przyznawania wyróżnień Złotej, Platynowej i Diamentowej Płyty dla muzyki cyfrowej.

Zmiana polega na przyjęciu kryterium przychodu w miejsce ilości (...).

Zmiana zostaje wprowadzona w życie dla wniosków od 01.03.2017.

Dodatkowo dokonano zmiany w regulaminie przyznawania wyróżnień dla nośników fizycznych z repertuarem „Muzyka folk i muzyka źródeł”, poprzez przyjęcie progu 5 tys. pakietów dla Złotej Płyty (analogicznie jak w przypadku jazzu i bluesa)".

I teraz szczegóły:

"ZMIANY REGULAMINU DOT. WYRÓŻNIEŃ CYFROWYCH.

1. Wyróżnienia Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt dla muzyki cyfrowej będą przyznawane na podstawie udokumentowanej sumy wartości przychodu z tytułu danego utworu w następujących formach:

- pojedyncze nagranie audio (download single track);
- muzyka w tle (ringback tone);
- dzwonek telefoniczny wykorzystujący wyłącznie oryginalne nagranie (master ringtones);

oraz
- przychodu przypisanego z tytułu streamingu do konkretnego tracku (utworu)

wg następującej wysokości:

Złote wyróżnienie – od 20 tys. zł przychodu
Platynowe wyróżnienie – od 40 tys. zł przychodu
Diamentowe wyróżnienie – od 200 tys. zł przychodu

2. W przypadku albumów stosowany będzie mieszany sposób liczenia – dotychczasowy w stosunku do nośników fizycznych, oraz opisany powyżej – dla sprzedaży cyfrowej. Przyjmuje się, że wartość przychodu 20 zł (niezależnie od repertuaru) jest równoznaczna 1 albumowi. Sumowany jest przychód każdego z tracków (utworów) występujących na albumie".

Kryteria dla nośników fizycznych nie zmieniają się. Zmiany dotyczą jedynie "cyfry". Zatem od 1 marca 2017 każda Złota Płyta (i wyżej) przyznawana będzie za faktyczną sprzedaż nośników fizycznych i przychodu osiągniętego ze streamingu, YT, dzwonków telefonicznych (na bazie jednego utworu (master ringtones) traktującego przychód 20 zł jako jedną sprzedaną płytę.

Przypomnijmy, dziś kryteria przyznawania wyróżnień przez ZPAV są następujące: