Samospalenie

Koncert

Bilety

Samospalenie

„Samospalenie”
Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia.
Bohaterski akt, radykalny i ostateczny gest sprzeciwu Ryszarda Siwca wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji staje się punktem zwrotnym w karierze oficera Służby Bezpieczeństwa. Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy – próbuje zrekonstruować swoją drogę, odzyskać ciągłość własnej biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją tożsamość. Kim jest lub też kim mógłby być..? Spektakl jest próbą stworzenia takiego portretu. Nieoczywistego, prowokującego, portretu wielokrotnego, w którym fikcja i kreacja przeplatają się z realnym głosem historycznych faktów.
Przemysław Bluszcz odważnie wkracza w obie te rzeczywistości. Stwarza je na scenie w skondensowanych, mocnych obrazach, które drażnią, wzruszają, czasem śmieszą, a zarazem podważają jednoznaczność ocen postaw ludzi uwikłanych w zbrodnie minionego systemu.
reżyseria – Krzysztof Szekalski
scenografia – Kobas Laksa
monodram w wykonaniu Przemysława Bluszcza

TWÓRCY
PRZEMYSŁAW BLUSZCZ – aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, wydz. zamiejscowy we Wrocławiu (1997). Przez ostatnią dekadę stworzył na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru na Woli w Warszawie i Teatru Ateneum w Warszawie ponad 50 ról. Znany min. Jako Lewar w serialu „Odwróceni” w reżyserii Jacka Filipiaka, Scharfuhrer Uwe Rappke w serialu „Czas Honoru” w reżyserii Michała Rosy i Michała Kwiecińskiego, Cezary Bachleda w „Ratownikach” w reżyserii Marcina Wrony czy Komisarz Michał Grosz w serialu „Mrok” w reżyserii Jacka Borcucha. Wykreował wyraziste i pamiętane role w filmach fabularnych: Menadżera zespołu Dżem Leszka Martinka w „Skazanym na Bluesa” Jana Kidawy-Błońskiego, Księdza Edmunda w „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, Sierżanta Romana Kwaśnego w „Operacji Dunaj” Jacka Głomba. Producenta w głośnym i nagradzanym obrazie „Zero” w reżyserii Pawła Borowskiego. Stefana, ojca głównego bohatera „Być jak Kazimierz Deyna” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, czy Kierownika w „Supermarkecie” Macieja Żaka.
Nagrody – Ma na swoim koncie nagrody aktorskie festiwali teatralnych w Kaliszu, Zabrzu, Szczecinie i Bydgoszczy. Oraz dwie główne nagrody aktorskie w Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodzony za debiut na 49 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2011 roku nominowany do nagrody za główną rolę męską na Monte Carlo Television Festiwal „Golden Nymph” za rolę w serialu TVP „Ratownicy”.

KRZYSZTOF SZEKALSKI
– aktor, dramatopisarz. Absolwent wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Autor i reżyser „Samospalenia”.

W latach 2000-2006 należał do zespołu aktorskiego Teatru Dramatycznego w Warszawie. Współpracował m.in. z: Krystianem Lupą, Agnieszką Glińską, Mikołajem Grabowskim, Jeromem Belem. Jego trzy dramaty zostały wyróżnione przez kapitułę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Czas trwania spektaklu – 65 minut

Bilety

Polecane