Basia Wraca Z Nową Płytą

Wszystko wskazuje na to, że Basia nagrała właśnie swój najlepszy album


2009.04.01

opublikował:

Basia Wraca Z Nową Płytą

Jej nowa płyta „It’s That Girl Again”, to idealne połączenie tego co stało się przez lata znakiem rozpoznawczym wokalistki, czyli perfekcyjnego miksu muzyki pop i jazz ze wszystkim co jest dziś synonimem dobrej muzyki. Słychać to już w pierwszej kompozycji na płycie, „If Not Now Then When”, chwytliwa melodia, doskonałe dęciaki i klimat radosnej fiesty. Basia brzmi tu tak dobrze jak tylko ona może brzmieć! Razem z Dannym White’em zawsze udaje jej się stworzyć rzeczy ponadczasowe, korzysta z rytmów latynoskich, brzmienia klasycznego, amerykańskiego r&b czy nawet polskiego jazzu z lat 50’ i 60’. Końcowy efekt zaskakuje świeżością, nic na tej płycie nie przypomina niczego z przeszłości, to zdecydowany krok w przyszłość!

Po wyjeździe z Polski, Basia Trzetrzelewska dała się poznać światu jako wokalistka zespołu Matt Bianco, z którym wylansowała takie przeboje jak  “Get Out of Your Lazy Bed,” “More Than I Can Bear” czy “Half A Minute.” W roku 1985 Basia i Danny White podjęli decyzję o opuszczeniu grupy Matt Bianco i rozpoczęciu kariery solowej. Pierwszy album wydany pod własnym imieniem „Time And Tide” okazał się ogromnym sukcesem i potwierdził, że Basia podjęła słuszną decyzję rozpoczynając własną karierę. Kolejny album „London Warsaw New York”, to już platyna, wyprzedane koncerty i pierwsze miejsca na listach przebojów. Wydany w roku 1994 album „The Sweetest Illusion” od razu po premierze trafił na szczyty list przebojów, była to jak się miało okazać ostatnia aż do dziś, studyjna płyta Basi. Pierwszy etap kariery podsumował pięknie rewelacyjny koncertowy album „Basia on Broadway”. Później Basia zamilkła…

Do muzyki wróciła w roku 2004, znowu za sprawą… Matt Bianco! Danny White i gitarzysta Mark Reilly namówili ją do udziału w projekcie, który pojawił się pod nazwą „Matt’s Mood”. Płyta składała się ze wszystkich elementów, które i fani i sami muzycy zawsze lubili, trochę latin, trochę pop, dawka lounge i zabawa klimatem z filmów szpiegowskich. Dobra atmosfera tego przedsięwzięcia udzieliła się Basi na tyle mocno, że postanowiła reaktywować swoją solową karierę! Wszystkie te pozytywne wibracje przeniosły się na prawdziwą eksplozję kreatywności w czasie sesji do „It’s That Girl Again”.

To co najlepiej charakteryzuje kompozycje na nowej płycie Basi, to fakt, że natychmiast zapadają w pamięć. Są doskonale skomponowane, zaaranżowane i rewelacyjnie wykonane. Teksty przepełniają prawdziwe, płynące prosto z serca emocje. Każda piosenka jest dedykowana  komuś, kogo Basia spotkała w swoim życiu i kto w jakiś sposób był dla niej ważny, dlatego łatwo jej było uchwycić odpowiednią narrację. Każdy, kto wsłucha się w słowa „A Gift” poczuje, że to co mówi Basia to prawdziwe wyznanie. Muzyka na płycie to szeroka paleta wspaniałych brzmień akustycznych, pulsacji wielu instrumentów perkusyjnych, elementów takich jak pop czy nawet tango. Dla fanów z Polski pojawia się też niespodzianka, trzeba jej szukać w piosence „Amelki Śmiech”. Sam tytuł chyba już wiele zdradza…

Obok Basi i Danny’ego, na płycie zagrali też gitarzysta Peter White, grający na trąbce Kevin Robinson (Simply Red, Incognito)  i perkusista Marc Parnell (Joan Armatrading, Damian Rice).

Wszyscy razem starali się nagrać album, który w dzisiejszym zdominowanym przez plastikowe, elektroniczne produkcje świecie, będzie powrotem do prawdziwego brzmienia muzyki. Słychać to cały czas, w naturalnie brzmiącym głosie Basi i w każdej nucie każdej piosenki. Słuchając tej płyty cieszymy się, że Basia wróciła i że… It’s That Girl Again!

Lista utworów:

1. If Not Now Then When

2. Someone For Everyone

3. I Must

4. A Gift

5. Everybody’s On The Move

6. There’s A Tear

7. Blame It On The Summer

8. Two Islands

9. Love Lies Bleeding

10. Winners

11. They Know Nothing About Us

12. Amelki Śmiech

13. It’s That Girl Again

Polecane