Dziennikarze wybrali polskie płyty wszech czasów

Piotr Metz, Bartek Chaciński, Maria Szabłowska, Jarosław Szubrycht i Artur Rawicz wybrali 100 płyt.


2017.10.01

opublikował:

Dziennikarze wybrali polskie płyty wszech czasów

foto: kadr z wideo

Co łączy Zbigniewa Wodeckiego, Monikę Brodkę, Magika i Ewę Demarczyk? Albumy wszystkich tych artystów, reprezentujących różne style i pokolenia, znalazły się na wyjątkowej liście 100 polskich płyt wszech czasów. Zestawienie – na zaproszenie Empiku – stworzyli najważniejsi polscy krytycy muzyczni. Od 27 września internauci, głosując na ulubiony album z listy eksperckiej, mają szansę wygrać cały pakiet stu płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki. Część tytułów z zestawienia zostanie także reaktywowana w formie czarnej płyty.

To są płyty, przy których zostawia się emocje – mówi Bartek Chaciński – jeden z pięciu ekspertów pracujących nad listą 100 najważniejszych polskich albumów. Podkreśla on rolę płyt będących muzycznym dokumentem swoich czasów. Między innymi dlatego na liście nie mogło zabraknąć „Murów” Jacka Kaczmarskiego, „Nocnego Patrolu” Manaamu czy „Tak, tak” Obywatela G.C., które można określić mianem soundtracku do historii Polski ostatnich dekad. Na liście są też płyty Bajmu, T. Love czy duetu Kayah i Bregović, bez których trudno wyobrazić sobie polską domówkę. W wielkiej setce obok niekwestionowanych klasyków, na których tekstach i muzyce wychowywały się pokolenia Polaków, znajdują się też głosy dobrze rozpoznawane przez dwudziestolatków. Albumy „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar czy „Enigmatic” Czesława Niemena sąsiadują z „Życiem po śmierci” O.S.T.R. czy „Polorem” sygnowanym przez Pablopavo i Ludziki. W zestawieniu jest też debiutancki krążek Zbigniewa Wodeckiego z 1976 roku oraz niezwykły projekt artysty stworzony z formacją Mitch and Mitch w 2015 roku. Eksperci zaproszeni przez Empik zwracają uwagę na różnorodność i wyjątkowość albumów z zestawienia. Jurorzy oceniali jednocześnie teksty, muzykę, interpretację i rolę w historii muzyki. Płyty, które znalazły się na stworzonej przez nich liście to ikony współczesnej polskiej sceny. Przy czym, jak podkreślił Piotr Metz to subiektywizm, a nie obiektywizm jest ważny w ocenie muzyki, bo jej odbiór opiera się na emocjach.

Listę 100 polskich płyt, których warto posłuchać przygotowali krytycy muzyczni: niepoprawny meloman i kolekcjoner wszelkich nośników dźwięku, szef muzyczny radiowej Trójki – Piotr Metz, dziennikarz kulturalny i muzyczny, autor książki o subkulturach – Bartek Chaciński, a także Maria Szabłowska – dziennikarka radiowa i telewizyjna, współautorka i prezenterka programu „Wideoteka dorosłego człowieka” oraz Artur Rawicz dziennikarz niezależnej Codziennej Gazety Muzycznej i Jarosław Szubrycht – autor książek o tematyce muzycznej, redaktor naczelny „Gazety Magnetofonowej”.

Ideą Empiku było to, by wszystkie najważniejsze albumy polskiej sceny muzycznej były dostępne dla każdego melomana. Ogłoszeniu listy 100 polskich płyt wszech czasów towarzyszy konkurs, w którym każdy chętny może oddać głos na swój ulubiony krążek – trzy osoby mają szansę wygrać wszystkie albumy z listy. Przewidzianych jest też pięć nagród pocieszenia zawierających po dwadzieścia płyt z jurorskiego zestawienia. Swoje typy można wskazywać do 10 października na tej stronie.

 

 

 

 

 

 • Nie ma jedynki Cool Kids of Death – panowie redaktorzy za bardzo się postarzeli.

  • Artur Rawicz

   Nie ma wielu płyt. Niestety. Przyczyną jest brak praw i możliwości ponownego wydania materiału.

   • El Suchy

    To może warto doprecyzować tytuł: – Spośród tych, które można ponownie wydać, bo bez tego płyta jest nic nie warta :-p

    • Michał Parszuto

     i z dopiskiem “Materiał marketingowy”

     • Adam A-ski

      brawo!

   • Już tłumaczę brak praw:
    Podsiadło: Sony
    CKOD: Sissy -> prawa kupiło BMG (wraz z Sissy) -> Sony kupiło BMG

    Fizycznie nagrania istnieją, inaczej nie ukazałyby się w 2015 na winylu po remasterze (nakładem winylowo.com)

   • Adam A-ski

    brak Kim Nowak a obecność corteza albo podsiadły to też nieporozumienie. układy ukladziki,i obsrane empiki.

 • Radca Witte

  Chaciński, Szubrycht – litości ..

 • kikijojowy

  Brakuje :
  Puszka – Breakout
  Karate – Breakout
  Album – Niemen
  Dla mnie te płyty są wyjątkowo ważne; na nich (między innymi) się muzycznie wychowałem.

 • Be Siek

  A można listę bo nie chcę mi się ich gadania słuchać…

 • mak

  A gdzie “Od wschodu do zachodu słońca”, “Krywaniu, Krywaniu” i “Stworzenia świata” Skaldów, gdzie płyty SBB.., to jakaś paranoja, a nie rzetelna lista!

 • Paweł Przybylski

  Artur Rawicz, świetne zestawienie. Dzięki.

 • Adam A-ski

  cortez i podsiadło? bo trzeba było dodać coś trendy? i wypadła “miłość w czasach popkultury” ii “polepione dźwięki” ? a jeżeli nie polepione dźwięki to chodziaż kim nowak. Kto tak gra? https://www.youtube.com/watch?v=ip7GRKs5bVE Mistrzowie. Artur R. słaboo.

Polecane