Enej – oświadczenie w sprawie zamieszania z nazwą zespołu

Zespół Enej tłumaczy genezę swojej nazwy.


2013.07.16

opublikował:

Enej – oświadczenie w sprawie zamieszania z nazwą zespołu

Opublikowany przez nas tekst “Działacz PiS chce zmiany nazwy zespołu Enej” wywołał dyskusję zarówno na stronie wśród komentarzy umieszczonych pod artykułem, jak i na profilu na naszym fanpage`u. Głos w sprawie zabrali także główni zainteresowani – poniżej przedstawiamy oświadczenie zespołu:

Liczymy że nikt nie ma wątpliwości że nie mamy złych zamiarów ale na wszelki wypadek tak wygląda nasze oficjalne stanowisko:zespołu ENEJ pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego – ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza (cz. 1 wydana w 1798, całość w 1842). Jest ona jednym z najważniejszych dzieł literatury na Ukrainie. W “Eneidzie” po raz pierwszy w historii literatury użyto języka ukraińskiego bez jakichkolwiek wpływów z zewnątrz. Stworzyło to zatem podwalinę literatury, od której powstał cały nurt zwany “kotlarewszczyzną”. Enej, główny bohater Eneidy to wesoły kozak podróżujący

po świecie.

Nazwa zespołu powstała w 2002r., kiedy nikt z nas nie miał dostępu do Internetu, by sprawdzić czy nazwa ta ma inne znaczenie. Wokalista zespołu Piotr Sołoducha miał 14 lat, a wybierając tą nazwę, opierał się na wiedzy czerpanej z książek, nie miał zatem pojęcia o istnieniu Petra Olijnyka.

Zespół Enej nie ma nic wspólnego z Petro Olinykiem i nie chce być z nim kojarzony. Uważamy też, że ten człowiek krzywdził innych ludzi, był zbrodniarzem, a my jako zespół uważamy to za haniebne. Podobne zdanie wyrażamy w stosunku do UPA, którą uznajemy za organizację zbrodniczą.

Muzycy zespołu to Polacy i Ukraińcy, więc trudno ich posądzać o jakiekolwiek zamiary polityczne. Bardzo prostym dowodem na to, że odcinamy się od pułkownika UPA są nasze teksty, płyty oraz działalność koncertowa, w której nie ma ani słowa na temat trudnej historii obu narodów. Naszym celem jest łączyć poprzez muzykę, a nie dzielić ludzi.

Budujmy więc razem wspólną przyszłość pamiętając o przeszłości.

Manager i założyciel Enej Łukasz „Kojro” Kojrys

Tagi


Polecane