Kolekcja Singli Queen

Do polskich sklepów trafi drugi zestaw singli legendarnej grupy wydany w formie boxu - premiera 15 czerwca


2009.06.07

opublikował:

Kolekcja Singli Queen

Pierwsza część singli Queen “The Singles Collection Volume 1” ukazała się pod koniec 2008 roku i obejmowała piosenki nagrane we wczesnym okresie działalności zespołu, w latach 1973–1979.

Queen “The Singles Collection Volume 2” zawiera utwory z kolejnych lat – od połowy 1979 roku do roku 1984. Na box składa się 13 singli pochodzących z albumów Live Killers (1979), The Game (1980), Flash Gordon (1980), Hot Space (1982) oraz The Works (1984).

Kolejne planowane wydawnictwa singlowe prześledzą karierę zespołu aż do ostatniego albumu studyjnego Queen, Made In Heaven, który nagrano w 1995 roku.

Choć seria ma z założenia tworzyć kompletną kolekcję brytyjskich singli zespołu, niewątpliwej wartości dodaje jej włączenie wielu singli wydanych za granicą, a także rzadkich piosenek wykonywanych na żywo, które nie pojawiły się na albumach, oraz niektórych mało popularnych alternatywnych wersji utworów.

“The Singles Collection Volume 2” skupia się na jednym z najbardziej brawurowych okresów w historii Queen, w którym zespół nieustannie wkraczał na nowe terytoria – zarówno w roli muzyków studyjnych jak i koncertowych wykonawców. Biorąc pod uwagę, że grupa niemal ciągle była w trakcie tournee, ich osiągnięcia w dziedzinie nagrań studyjnych są niezwykłe. W ciągu pięciu lat, które obejmuje Volume 2 kolekcji singli, zespół odbył trzy europejskie, trzy japońskie oraz dwie amerykańskie trasy koncertowe i zdołał nawet wybrać się do krajów latynoamerykańskich z serią powiązanych i – jak twierdzą niektórzy – szalonych koncertów stadionowych, by następnie powrócić w te same miejsca w czasie historycznych koncertów Rock in Rio w 1985 roku.

Jeśli zaś mowa o nagraniach, Queen wypuścił swój pierwszy całkowicie koncertowy album, Live Killers i odbił z rockowej ścieżki, by stworzyć klasyczne popowe single – Another One Bites the Dust, Radio Ga Ga oraz I Want to Break Free, muzycy wdali się również we flirt z muzyką taneczną za sprawą płyty Hot Space, nagrali ponadczasowy, klasyczny utwór z Davidem Bowie, a także w genialny sposób wkroczyli w świat filmowych ścieżek dźwiękowych dzięki płycie Flash Gordon, powtarzając to osiągnięcie z nawiązką kilka lat później ścieżką dźwiękową do filmu Nieśmiertelny, wydaną pod postacią płyty A Kind of Magic.

Queen “The Singles Collection Volume 2” – utwory:

Początek stanowi pierwszy singiel Queen nagrany na żywo, Love Of My Life (z pierwszego albumu koncertowego, Live Killers), niezwykle ceniona kompozycja Freddiego Mercury’ego, w znaczny sposób odbiegająca od oryginalnej studyjnej wersji z wydanego cztery lata wcześniej albumu A Night At The Opera. Choć nie odniosła ona wielkiego sukcesu w Wielkiej Brytanii i Europie, stała się wielkim hitem na terytorium Ameryki Południowej, więc nie mogło jej zabraknąć w zestawie singli.

Kolejna piosenka Freddiego i zarazem kolejna muzyczna wycieczka w nieznane – tym razem w gatunek rockabilly – Crazy Little Thing Called Love stała się singlem nr 1 zespołu w Stanach Zjednoczonych. Utwór powtórzył ten sukces także w kilku innych krajach, podobnie jak wydany w ślad za nim album pod tytułem The Game (1980).

Do strumienia singli płynącego z wówczas najsłynniejszej płyty grupy dołączyły: ballada Briana Maya Save Me, piosenka Freddiego Play The Game wraz z niewydanym na albumie utworem Rogera Taylora A Human Body (ten zestaw jest jego debiutem wydawniczym), a także następny amerykański przebój nr 1, Another One Bites The Dust Johna Deacona, pełniąc rolę obiecującego początku lat 80.

Pierwsze przedsięwzięcie filmowe Queen, czyli ścieżka dźwiękowa do filmu Flash Gordon, zaowocowała singlem Flash, znanym w niektórych rejonach na świecie jako Flash`s Theme (AKA Flash), który również trafił do zestawu w pięknej okładce zaprojektowanej pod kątem wydania w Stanach Zjednoczonych.

Kolejna piosenka to utwór nagrany z innym muzykiem, Davidem Bowie, i jest to przebój Under Pressure z 1981 roku, owoc niezwykłej współpracy w czasie studyjnego jam session w Montreux. Singiel zawiera także mało znany, niewydany dotąd utwór Soul Brother (napisany i wykonany przez Queen).

Funkowa piosenka Freddiego Body Language oraz zainspirowana południowoamerykańskim tournee piosenka Briana Las Palabras De Amor (The Words Of Love) to kolejne single, po których następuje pierwszy utwór Rogera, jaki kiedykolwiek znalazł się na stronie A – Calling All Girls z płyty Hot Space. Wydano go jedynie w Stanach Zjednoczonych, Australii i Oceanii oraz w Kanadzie, przy czym tylko w tym ostatnim kraju dostał się on do Top40 listy przebojów. Wydane latem 1982 roku Back Chat Johna Deacona było pierwszym singlem Queen, który doczekał się remiksu.

W następnym roku Queen zrobiło sobie wakacje od wydawania singli i tras koncertowych, ale rok 1984 grupa rozpoczęła w szczytowej formie, od napisanego przez Taylora utworu Radio Ga Ga, który sięgnął 1. miejsca w 19 krajach i był pierwszym światowym przebojem Rogera. Ciężki, rockowy numer Briana, I Go Crazy, znalazł się na stronie B.

Kolejny remiks stworzono z wielkiego, międzynarodowego hitu Johna I Want To Break Free i wydano go w Wielkiej Brytanii w czterech różnych okładkach na płycie 7″. W naszym zestawie znalazła się okładka z wydania europejskiego.

Jeśli zaś chodzi o samą poligrafię wydawnictwa, to 13 singli zostało wydanych w okładkach w jakich ukazywały się na całym świecie.

Pieczę nad nagraniem sprawowali Justin Shirley-Smith, Joshua J Macrae, Kris Fredriksson oraz Martin Lau. Remastering jest dziełem Petera Mew ze studia Abbey Road. Zbiór singli został przygotowany z pomocą Grega Brooksa i Gary’ego Taylora. Projekt: Richard Gray (wszystkie okładki pochodzą z archiwów Briana Maya).

Lista utworów:

CD Singiel 1

1. LOVE OF MY LIFE (Live) (Mercury)

2. NOW I’M HERE (Live) (May)

CD Singiel 2

1. CRAZY LITTLE THING CALLED LOVE (Mercury)

2. WE WILL ROCK YOU (Live) (May)

CD Singiel 3

1. SAVE ME (May)

2. LET ME ENTERTAIN YOU (Live) (Mercury)

CD Singiel 4

1. PLAY THE GAME (Mercury)

2. A HUMAN BODY (Taylor)

CD Singiel 5

1. ANOTHER ONE BITES THE DUST (Deacon)

2. DRAGON ATTACK (May)

CD Singiel 6

1. FLASH’ THEME (May)

2. FOOTBALL FIGHT (Mercury)

CD Singiel 7

1. UNDER PRESSURE (Queen/Bowie)

2. SOUL BROTHER (Queen)

CD Singiel 8

1. BODY LANGUAGE (Mercury)

2. LIFE IS REAL (Mercury)

CD Singiel 9

1. LAS PALABRAS DE AMOR (The Words Of Love) (May)

2. COOL CAT (Deacon/Mercury)

CD Singiel 10

1. CALLING ALL GIRLS (Taylor)

2. PUT OUT THE FIRE (May)

CD Singiel 11

1. BACK CHAT (Deacon)

2. STAYING POWER (Mercury)

CD Singiel 12

1. RADIO GA GA (Taylor)

2. I GO CRAZY (May)

CD Singiel 13

1. I WANT TO BREAK FREE (Deacon)

2. MACHINES (czyli Back To Humans) (May/Taylor)

Tagi


Polecane