To było grane: 20 listopada

Dziś daty związane z Turbo, Beastie Boys i Kasią Kowalską.


2012.11.20

opublikował:

To było grane: 20 listopada

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną “To było grane”.

20.11.1958 – Grzegorz Kupczyk ma pewne miejsce w panteonie rodzimego rocka. W latach osiemdziesiątych święcił triumfy z zespołem Turbo – absolutną czołówką polskiego metalu. W 1989 założył własną kapelę Ceti, na czele której stoi do dziś. W międzyczasie wrócił do Turbo, z którym ostatecznie (przynajmniej na ten moment) rozstał się w 2007 roku. Jako gość pojawiał się m.in. na płytach i koncertach Kruka, Esqarial, Chainsaw i Aion. Muzyk obchodzi dzisiaj 54 urodziny.

20.11.1965 – Kilka dni temu urodziny obchodził Adam „Ad-Rock” Horovitz, dziś czas na Michaela „Mike’a D” Diamonda. Biografie muzyków Beastie Boys są na dobrą sprawę bardzo podobne. Każdy z nich urodził się Nowym Jorku, w rodzinie amerykańskich Żydów. Tyle że Ad-Rock dołączył do Beastie Boys po kilkunastu miesiącach funkcjonowania załogi, a Mike D jest jednym z założycieli formacji funkcjonującej początkowo jako The Young Aborigines. Michael Diamond kończy dzisiaj 47 lat.

20.11.1995 – Na wydany 17 lat temu “Koncert inaczej” trafiły fragmenty aż czterech występów Kasi Kowalskiej. Piosenki rejestrowano na przestrzeni kilku miesięcy w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu oraz Krakowie. Kasia Kowalska miała wówczas na koncie zaledwie jeden album, dlatego program koncertów uzupełniała coverami. I tak na „Koncercie inaczej” oprócz piosenek artystki możemy posłuchać też cytatów z Breakoutów, Led Zeppelin czy Billy’ego Joela. Podwójna platyna za „Koncert inaczej” z jednej strony odzwierciedla ówczesną pozycję Kasi na rynku, ale z drugiej… to po prostu bardzo dobre wydawnictwo. Album ukazał się w dwóch wersjach – podstawowej i specjalnej, wzbogaconej o piosenkę „A to co mam…”.

20.11.2007 – Serie “Guitar Hero” i “Rock Band” od ładnych kilku lat ścigają się o względy fanów elektronicznej rozrywki. I choć żadna z nich nie była pierwszą grą pozwalającą bawić się replikami instrumentów, to właśnie one zdobyły największy rozgłos, dzieląc między siebie ogromną część rynku. Dziś piąta rocznica premiery pierwszej odsłony „Rock Band” – produktu, który zgodnie z nazwą pozwalał nam wspólnie ze znajomymi stworzyć własny zespół rockowy, grający covery Kiss, Red Hot Chili Peppers, The Rolling Stones, Rush, Deep Purple i wielu, wielu innych. Do dziś ukazało się kilkanaście gier z serii „Rock Band” na rozmaite konsole. Własnych odsłon dorobili się m.in. The Beatles, AC/DC, a nawet… klocki Lego.


Polecane