Vixen – "Vixtoria"

Karol Stefańczyk, 06.11.2016 / foto: mat. pras.

nasza ocena:  

Bezpretensjonalne wyjście poza hip-hop.

"Vixtoria" jest przełomowa dla Vixena z przynajmniej jednego powodu. Po kilku latach spędzonych w dowodzonym przez Peję RPS Enterteyment raper z Czańca wraca na Śląsk, do mikołowskiego MaxFloRec. Czy jednak zmiana barw pociąga za sobą zmianę stylistyki? Cóż, po wydanym przed dwoma laty "Loco Tranquilo", a w szczególności po promującym go singlu, szantowym "Ahooj", ciężko jest przypiąć Vixenowi jakąkolwiek łatkę. Z tego względu "Vixtoria", jego najśmielszy i najbardziej rozśpiewany album w dyskografii, jednych zaskoczy, innym zaś wyda się logiczną kontynuacją dotychczasowych poszukiwań.

Bardzo jestem ciekaw, jak rynek odbierze ten krążek. Vixen, o czym zdążył już przekonać na poprzedniej płycie, należy do grona najbardziej niedocenionych polskich raperów. Na "Vixtorii", zamiast dokręcić hip-hopową śrubę i przekonać do siebie wątpiących, decyduje się na krok tyleż ryzykowny, co w samym swoim założeniu godny podziwu: wychodzi poza gatunkowy kanon. Jego skoki w bok są jednak bezpretensjonalne, pozbawione jakiejkolwiek artystowskiej otoczki. Ot, chłopak chce sprawdzić siebie na jak najszerszym polu.Z tych poszukiwań wychodzi jednak obronną ręką. Rozśpiewane refreny zbliżają się czasami do granicy kiczu (choćby "Falala"), ale nigdy jej nie przekraczają. Wokalowi ktoś może wytknąć braki, ale z tego głosu przebija młodzieńczy entuzjazm, zaraźliwa energia i przede wszystkim duża swoboda. Ten luz decyduje zresztą o uniwersalności warsztatu Vixena. Gdyby ktoś mnie zapytał, w której konwencji czaniecki raper najlepiej się odnajduje – w knajpianej, zadymionej melorecytacji ("Pani Paczka"), w reggae’ującym zaśpiewie na rockowym podkładzie ("Dwie siły"), bluesowym love-songu ("Romantyczna miłość") czy może wtedy, gdy bezpardonowo rozlicza raperów, porównując ich do smartfonów (pierwsza zwrotka "Smart Fucking Phone") – miałbym problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi. Podobnie jest zresztą z warstwą muzyczną. Vixen sięgnął po pomoc kilku producentów (m.in. GotBarrs, Grrracz), ale gdy słucham zrobionych przez niego bitów, jestem pewien, że mógłby przygotować podkłady w pełni sam, od początku do końca – a i tak wyszłyby równie dobrze.

Na "Vixtorii" sporo miejsca poświęca się etosowi pracy: że trzeba pokonywać własne ograniczenia, walczyć z wewnętrznym leniem, stawiać te pierwsze, najtrudniejsze kroki. Ten motywacyjny charakter krążka, choć niektórym może się wydawać zanadto oklepany, jest jednak zupełnie uzasadniony, bo w ślad za deklaracjami idzie tu odważna, brawurowa realizacja. Szkoda jedynie, że podobnie jak w przypadku "AŁA." Mesa – innej próby wyjścia poza rapowe ramy – ten rozstrzał stylistyczny skutkuje niespójnością krążka. Może się czepiam, a może jestem za bardzo przywiązany do wyobrażeń o albumie jako zamkniętej całości, ale "Vixtorię" doceniam jednak bardziej jako zbiór pojedynczych, odważnych numerów, niż pełnoprawny krążek.