Notorious B.I.G. vs 2Pac – wielkie beefy #4

Przypominamy tragiczną historię, która do dziś budzi wiele kontrowersji.

2016.08.31

opublikował:


Notorious B.I.G. vs 2Pac – wielkie beefy #4

Konflikt, który się narodził pomiędzy Notoriousem B.I.G. a 2Pakiem, na zawsze pozostanie symbolem wielkiej wojny “East Coast vs West Coast”. Z tego powodu nigdy nie uda się jednogłośnie stwierdzić, który z nich był lepszy. To tak, jak byśmy chcieli porównać ze sobą Ferrari i Lamborghini: każdy z nich znajdzie swoich zwolenników i przeciwników.

Obaj panowie mieli w sobie to coś, co pozwoliło im porwać za sobą tłumy. Los postanowił skrzyżować ich drogi. Podobno Shakurowi zaimponował kawałek Biggiego „Party & Bullshit”, który usłyszał w radiu. W roku 1993 podczas jednej z imprez doszło do spotkania, na którym Pac zaproponował Notoriousowi, aby przyłączył się do jego ekipy. Biggie podobno się nie zgodził, jednak obaj panowie się zaprzyjaźnili, a sam Tupac traktował Biggiego jak młodszego brata.

W roku 1994 doszło do incydentu, który zmienił bieg historii. Podczas pobytu w Nowym Jorku Tupac Shakur postanowił  odwiedzić Notoriousa w studiu nagraniowym Quad Studios. Gdy wjeżdżał windą na górę, został pięciokrotnie postrzelony przez nieznanego napastnika. W wyniku tego zdarzenia Pac przestał ufać Notoriousowi. Uważał, że Biggie próbował go zabić, ponieważ dowiedział się o romansie Shakura z żona Wallace’a.

Rany zadane Shakurowi nie były śmiertelne i wkrótce po opuszczeniu szpitala 2Pac trafił do więzienia w związku ze sprawą, która toczyła się przeciwko niemu od pewnego czasu. Podczas gdy Tupac odbywał karę w areszcie, Notorious wspinał się na listy przebojów. Pac miał za złe Wallace’owi, że ten nie wspomógł go w czasie odsiadki. Ponadto w jednym z wywiadów opowiadał o tym, jak podczas pobytu w areszcie przychodzili do niego nieznajomi więźniowie twierdzący, że to Biggie Smalls stoi za zamachem na Paca.

Sytuację wykorzystał gangster Suge Knight, który był oponentem Puffa Daddy’ego, wydawcy Notoriousa. Knight wpłacił kaucje za Shakura i zaproponował mu przyłączenie się do jego ekipy Death Row Records. Z wypowiedzi ludzi blisko związanych z Pakiem wynika, że Suge Knight  od samego początku nastawiał Shakura przeciwko Notoriousowi i jego  wytwórni Bad Boy Records.

To skutkowało nagraniem dissu na Biggiego zatytułowanego “Hit ‘Em Up”, w którym  Shakur bezlitośnie rozprawia się z całym Bad Boy:

Kilka miesięcy przed postrzeleniem Tupaca Shakura Notorious nagrał utwór zatytułowany „Who Shot Ya?”. Kawałek przez wielu uważany jest za diss wymierzony w kalifornijskiego rapera.

Po zamachu na Paca w 1994 roku Biggie nie zabierał głosu w sprawie, mimo że słyszał, jak dawny przyjaciel obarcza go winą za ten incydent. Notorious, jak sam twierdził, wolał trzymać gębę na kłódkę i się nie mieszać do sprawy, skoro nie ma z nią nic wspólnego.  Jednak gdy usłyszał diss wymierzony w kierunku swoim oraz wytwórni, postanowił odpowiedzieć oponentowi, nagrywając takie utwory jak  “My Downfall” czy “Long Kiss Goodnight”. Weszły one później w skład albumu „Life After Death” (1997).

Po przyłączeniu do Death Row Pac zamkną się w studiu i w ciągu 11 miesięcy nagrał ponad sześćdziesiąt utworów, w których niejednokrotnie zaczepia Notoriousa. Biggie, nie pozostając dłużny, odgryzał się na różnych kawałkach. Mimo że beef nie doczekał się szalenie długiej listy dissów, jego skutek jest tragiczny dla obu zainteresowanych.

Wrzesień 1996 roku. W Las Vegas ginie Tupac. Zostaje zastrzelony w samochodzie, w którym wraz z ekipą Death Row opuszczał galę bokserską, gdzie bił się Mike Tyson. Istnieje wiele teorii na temat śmierci Tupaca Shakura. Jedna z wersji głosi, że w zabójstwo Paca zamieszany jest jego wydawca Suge Knight. Podobno Shakur chciał opuścić Death Row, a wcześniej sprawdzić wszystkie rachunki związane z jego pracą dla wytwórni. Knight w tym czasie był w dołku finansowym, więc postanowił pozbyć się rapera. Z wypowiedzi przyrodniego brata Shakura wynika, że Suge Knight był gangsterem, który nie liczył się z niczyim życiem.

Marzec 1997. Podczas pobytu w Los Angeles w zamachu ginie Notorious B.I.G. Sprawa, podobnie jak w przypadku śmierci Paca, nie została wyjaśniona. Istnieje teoria, która głosi, że w zamach na Notoriusa zamieszana była policja z Los Angeles. Matka Biggiego w jednym z filmów dokumentalnych przekonywała, że każdy krok jej syna podczas pobytu feralnego dnia w LA był śledzony przez służby federalne, a Biggie o tym wiedział. Jednak w momencie zabójstwa żadnego z agentów nie było w pobliżu. Dodatkowo rejon, w którym doszło do zabójstwa Notoriousa, był ewakuowany przez policję w związku z rzekomymi ćwiczeniami przeciwpożarowymi. Jeszcze inna popularna teoria głosi, że Biggie Smalls został zabity w odwecie za śmierć Tupaca.

Tragiczny w skutkach beef między raperami został określony mianem wojny pomiędzy Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem i do dnia dzisiejszego ma on symboliczne znaczenie dla wszystkich fanów hip-hopu.

 

Polecane

Share This