Polski rap o Powstaniu Warszawskim

Poznajcie 5 utworów z okazji 74. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego.

2018.08.01

opublikował:


Polski rap o Powstaniu Warszawskim

fot. kadr wideo

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Od kilku dni w Warszawie i w kilku innych miastach trwają przygotowania do uroczystości upamiętniających bohaterski zryw Powstańców.

Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wybraliśmy dla Was 5 hip-hopowych utworów, które przybliżają tematykę i oddają hołd powstańcom i bohaterom.

Bez zbędnych podziałów i ocen.

WWO & Kapela Czerniakowska „Pierwszy sierpnia”

Pierwszy sierpień krwawy / Powstał naród Warszawy / By stolicę uwolnić od zła / I zatknęli na dachy, barykady i gmachy.

Utwór powstał z okazji 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to aranżacja jednej z najbardziej znanych powstańczych piosenek „Pierwszy sierpnia”. Jak wyszło? Czuć klimat „tamtej”, starej Warszawy. Niezmiennie imponuje narracja Sokoła, doskonale wkomponowała się Kapela Czerniakowska, a Deszczu Strugi prowadzi całą kompozycję.

Bilon „Sierpniowe niebo”

To krew i łzy cierpienia dla wolności / Ci piękni ludzie bez straty tożsamości / Sierpniowe niebo w blasku promieni / To numer dla tych, którzy o tym zapomnieli.

Utwór promował film „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały” w reżyserii Irka Dobrowolskiego. W produkcji obok zawodowych aktorów wystąpili m.in. Wilku i Bilon z zespołu Hemp Gru. „Sierpniowe Niebo”, znalazło się także na solowym albumie Bilona „3xNie”.

Pjus „Głośniej od bomb”

Gdy stoimy tak dziś przy brzozowych krzyżach / Godzina „W”, choć odległa, się zbliża / To nasze serca znów ogarnia duma / Że dzięki Wam ten kraj nie umarł.

Jeden z tych utworów w polskim rapie, do którego nie potrzeba wideoklipu, żeby go w pełni zrozumieć. Klimatyczny beat śp. Zjawina w połączeniu z melorecytacją Pjusa, który opowiada historię Plutonu Głuchoniemych, chwyta za serce.

Hemp Gru „63 Dni Chwały”

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój / Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew! / Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój / Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Hemp Gru ma na swoim koncie wiele patriotycznych utworów, ale tym najlepszym i najciekawszym są „63 Dni Chwały”, w których gościnnie pojawia się także Juras. Tekst utworu upamiętnia walkę żołnierzy, oddaje hołd poległym i pozwala poczuć klimat tamtego wydarzenia.

Miuosh Smolik „Danusia”

Nie było czasu na miłość, na flirt / Wszystkie były spóźnione, nie tak jak dziś / 5 lat, zbyt wiele długich dni / Aby paść jak bohater, jak wcześniej nikt.

„Historie” to album Smolika, Miusha i Natalii Grosiak, który powstał na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania. Wspomnienia powstańców przedstawione słowami Miuosha i Natalii Grosiak działają na wyobraźnię. Najmocniejszy punkt? Zdecydowanie „Danusia”.

Polecane

Share This