wasz.txt: I hate haters

Kolejny wasz tekst w naszym cyklu.

2012.05.04

opublikował:


wasz.txt: I hate haters

Wiecie, że Metallica skończyła się na „Kill ‚ all”? Że Metallica to jest tylko dla nastolatków i ministrantów a prawdziwy „metal” to Slayera słucha? Albo że Nergal zaprzedał się pudlom i innym psom od plotek, byle tylko zrobić karierę? Mówiąc szczerze nie wiedziałem. Do pewnego momentu. Tym jakże cudownym momentem było pierwsze wejście lat kilka temu na jakieś tam fora, na których każdy miał prawo powiedzieć to, co ma na myśli. I ja rozumiem wszystko, wolność słowa, wolność poglądów, jednak gdzie zagubiła się odpowiedzialność? Odpowiedzialność za swoje słowa, wypowiadane na głos – w tym wypadku wypisywane bezmyślnie, co każdy zobaczyć może. Mistrz Lem kiedyś powiedział „Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”. Prawda boli. Każdemu z nas zdarzyło się przynajmniej raz w życiu wyjść na idiotę, niektórym na większych, innym na mniejszych. Jednak patrząc na to co się tam dzieje to odnoszę wrażenie, że limit na idiotów powinien być ograniczony. A właściwie to na „okazałość” ich głupoty. W ciągu ostatnich dni w tej części Internetu, gdzie rozmawia się po polsku o muzyce, zrobił się prawdziwy „shitstorm”.

Powodem jest kilka uroczych starszych pań, które jak się okazało wyśpiewały hymn Euro 2012. Z tytułem nawiązującym do dźwięków charakterystycznych dla drobiu z rodziny kuraków, który najczęściej króluje na naszych stołach, można powiedzieć, że są niezłe jaja. W zasadzie to z całą tą sytuacją. I nie, nie chodzi mi o to, że to jaja, że to wręcz parodia jak niektórzy mówią, iż wygrała ta właśnie piosenka. Jaja są, bo ludzie robią z tego kolejną tragedię narodową. Po co to komu? Mało to mamy na codzień zmartwień? Nie mamy już na co narzekać? Oczywiście, polska mentalność nakazuje, by każdy możliwy powód do narzekania nie poszedł na marne. Nie to, że nie narzekam. Bo narzekam i to sporo, ale nie na to, że komuś coś się udało.

{reklama-ebilet}

 

Udało się Bednarkowi? Źle. Behemoth osiąga sukcesy? Fatalnie. Hunter jest wrzucony do działu „metal” w jakimś serwisie muzycznym? Najgorzej. Podobnie z Jarzębiną. Ja nie przyglądałem się wyborom piosenki na Euro, miałem ten przywilej, że mogłem sobie tego wydarzenia po prostu nie oglądać. Wyjaśnię tylko – w kwestii wyboru pozostaję neutralny, nie mi oceniać czy ta piosenka słusznie wygrała. Pozostaje mi jedynie pogratulować zwycięstwa. Nie musiałem jednak o tym kogokolwiek informować w sposób obiektywny ani, tym bardziej, subiektywny gdzieś w sieci. Subiektywnie to właśnie ten zespół miał najlepszą piosenkę. Subiektywnie dostali najwięcej smsów. Nic nie poradzisz, anonimowy krytyku o gustach idealnych. Vox populi. No chyba, że rzeczywiście po uszach połowy narodu przebiegły się całe masy słoni… Według takiego znawcy, oczywiście. A już naprawdę źle jest, kiedy taki nie tylko napisze na forum to co wymyślił, ale nawet pod swoim imieniem i nazwiskiem ma możliwość dotrzeć do osób, które niekoniecznie czytają regularnie komentarze, a wiadomości, te opiniotwórcze zwłaszcza, poddając się skrzywionej percepcji kolejnego znawcy, który tym razem za to dostaje pieniądze. Smutne.

I tak bywa co jakiś czas. Zalewa nas kolejna fala ekspertów, przy których robimy się malutcy, a jak zdanie mamy inne, to znaczy że się w najlepszym przypadku nie znamy. Jednak najczęściej to my jesteśmy według ich mniemania idiotami. Pojawiają się tacy, którzy starają się wejść w polemikę i toczą dzielną, brawurową wręcz walkę. Na próżno. Bo kłócić się w Internecie to jak brać udział w paraolimpiadzie (przepraszam za porównanie, nie naśmiewam się jednak z osób niepełnosprawnych – żeby nie było). Mieć swoje zdanie to piękna rzecz. Człowiek, który ma swoje poglądy ma wielką wartość. Lecz czasem warto, naprawdę niektórym polecam, zamknąć japę, słuchać, patrzeć, nie krytykować. Albo inaczej, krytyka, ta konstruktywna, jest w cenie. Ostatnimi czasy „towar” na wykończeniu, niestety. Jednak jest spora różnica między krytyką a krytykanctwem. Cienka, ale jest. Od krytykanctwa niedaleko do hejterstwa. W skrócie – masz swe zdanie? Super, ale zachowaj je czasem dla siebie. Dupę każdy ma swoją. I zdanie, rację, poglądy, przekonania – też.

Muzyka jest sztuką, poddaną nieustannej krytyce i ocenie. Czasem jednakoż można kogoś porządnie zranić swoim buractwem. Jarzębina to wieś? Zgadza się, nawiązuje do takiego folkloru i to jest piękne na swój sposób. Ktoś to kupuje? Tym lepiej, zespół ma swoich fanów. Ta metaforyczna wieś to Internet w ostatnim czasie. Ten muzyczny kąt. Odpalam sobie teraz Vavamuffin, Pablopavo w piosence „Sekta” śpiewa fantastyczne słowa – „Za dużo krytyki daje kiepskie wyniki, a krytykanctwo i żółć to złe nawyki. Skupmy się lepiej bracie tutaj na graniu muzyki, niech przepadną szepty, przekleństwa i krzyki man”. Warto, by więcej osób tego posłuchało… A jak chcecie inną piosenkę jako hymn Euro 2012, to nic prostszego, wziąć instrument do łapek, zaśpiewać ładnie, nagrać i próbować szczęścia. Życzę sukcesu.

Rysiek Brzeziński (znowu), lat 22 (niecałe), Szczecinek

 

***

Więcej o wasz.txt znajdziecie pod tym linkiem.

 

 

Polecane

Share This