10 lat po 9/11

Wczoraj minęło 10 lat od zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Przypominamy najważniejsze występy muzyczne związane z tamtymi wydarzeniami.


2011.09.12

opublikował:

10 lat po 9/11

Gdy 11 września 2001 r. runęły wieże World Trade Center, Amerykanie, jeśli już wybierali jakąś muzykę, sięgali po dźwięki stonowane, uspokajające, odwracające uwagę od tragicznej rzeczywistości lub, wprost przeciwnie, próbujące tę rzeczywistość wytłumaczyć. W związku z wydarzeniami w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii zorganizowano dwie imprezy muzyczne – „The Concert For New York City” (20 października 2001, zorganizowany przez Paula McCartneya) i „America: A Tribute To Heroes” (21 września 2001, organizacja: George Clooney).

Wśród występujących tam artystów znaleźli się m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wondr, U2, Enrique Iglesias, Alicia Keys, Billy Joel, Wyclef Jean, Bon Jovi, Mariah Carey, Eddie Vedder, The Who, Mick Jagger i Keith Richards, David Bowie, Elton John, Eric Clapton, Jay-Z i Destiny`s Child.

Serwis Billboard.com przygotował właśnie listę najbardziej wzruszających występów z tych koncertów:

America: A Tribute To Heroes

Bruce Springsteen – „My City Of Ruins”

– To modlitwa dla naszych poległych braci i sióstr – powiedział Bruce Springsteen, po czym wykonał poruszającą wersję piosenki, która znalazła się na jego kolejnym krążku, „The Rising” (2002). Kompozycja, choć napisana w 2000 r. z myślą o koncercie charytatywnym w New Jersey, na zawsze została skojarzona z wydarzeniami z 11 września.

Tom Petty And The Heartbreakers – „I Won`t Back Down”

W dobie ataków terrorystycznych, singiel Toma Petty`ego z 1989 r. powrócił do amerykańskich stacji radiowych niczym mantra. Co ciekawe, w 2000 r., a więc na rok przed zamachami, ówczesny kandydat na prezydenta USA George W. Bush korzystał z tego utworu w swojej kampanii. Dopiero interwencja samego Petty`ego zmusiła go do zaprzestania używania kompozycji.

Willie Nelson – „America The Beautiful”

Willie Nelson zakończył telethon „America A Tribute To Heroes”, wykonując tradycyjną patriotyczną pieśń. Muzyka wspierali śpiewem m.in. Tom Petty, Tom Cruise, Neil Young i Sylvester Stallone.

Neil Young – „Imagine”

Neil Young wykonał klasyk Johna Lennona po raz pierwszy właśnie na tym koncercie. Poruszające wykonanie tylko podkreśliło optymizm bitlesa. To wezwanie do pokoju skierowane do tych, którzy myślą tylko kategoriami zemsty.

The Concert For New York City

David Bowie – „Heroes”

Choć „America” Simona & Garfunkela w wersji Bowie`ego wypadło naprawdę nieźle, dziennikarze Billboard.com postawili na wyśmienite wykonanie liczącej dziś 34 lata piosenki „Heroes”. To prawdopodobnie ten właśnie utwór zebrał największe brawa tamtego wieczoru. A obecność policjantów i strażaków wśród publiczności tylko podkreśliła wymowę tekstu.

Billy Joel – „Miami 2017 (Seen The Lights Go Out On Broadway)”

Choć „New York State Of Mind”, piosenka, którą Billy Joel także wykonał tej nocy, może się wydawać lepszym wyborem, to o wyborze „Miami 2017” zadecydował przede wszystkim apokaliptyczny tekst, napisany w 1976 r.: „Mówią, że garstka wciąż żyje, / By powiedzieć światu o tym, / Jak zgasły światła, / I ocalić pamięć”.

The Who – „Who Are You”, „Baba O`Riley”, „Behind Blue Eyes”, „Won`t Get Fooled Again”

Dla wielu Amerykanów, którzy przed 9/11 nigdy nie słyszeli o Al-Kaidzie lub Osamie bin Ladenie, klasyczna piosenka The Who pt. „Who Are You” mogła brzmieć proroczo. Natomiast „Won`t Get Fooled Again” miał zamykać słynny dokument Michaela Moore`a „Fahrenheit 9/11”. Na obecność piosenki w filmie nie wyraził jednak zgody Pete Townshend. Gitarzysta twierdził, że Moore pomija fakty, byle tylko dowieść swojej tezy. Ostatecznie w dokumencie znalazła się kompozycja Neila Younga – „Rockin` In The Free World”.

Paul McCartney – „Freedom”

McCartney wykonał sześć utworów na zakończenie The Concert For New York City. Obok „Yesterday”, „Let It Be” i innych znalazła się kompozycja „Freedom”, napisana dzień po atakach. – To pojęcie, którego tamci ludzie [zamachowcy] nie rozumieli, a o które warto walczyć – powiedział były bitles.


Polecane