#10 – oscarowe piosenki


2014.03.04

opublikował:

#10 – oscarowe piosenki

O statuetkę w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka do filmu ścigać się w tym roku będą  U2, Pharrell Williams, Karen O, Idina Menzel oraz Joni Eareckson Tada. Zwycięzcę poznamy już w nocy z niedzieli na poniedziałek, tymczasem poniżej znajdziecie 10 piosenek uhonorowanych nagrodą na przestrzeni lat (począwszy od 1935 roku, kiedy przyznano pierwszego Oscara dla najlepszej piosenki). Zestawienia nie należy rozpatrywać w kategorii oscarowego „the best of”, to po prostu 10 piosenek, które nieodłącznie kojarzą się z filmami, w których je wykorzystano.

1940: Judy Garland – „Over The Rainbow” (z filmu „Czarnoksiężnik z Oz”)

Jeden z największych klasyków muzyki amerykańskiej, piosenka przerabiana niezliczoną ilość razy niemal przez wszystkich – poczynając od Muppetów, kończąc na Evie Cassidy i Guns N’Roses.

1943: Bing Crosby – „White Christmas” (z filmu „Gospoda świąteczna”)

„White Christmas” jest do dziś najlepiej sprzedającym się singlem w dziejach. Bing Crosby po raz pierwszy wykonał tę piosenkę publicznie w Boże Narodzenie roku 1941. Rok później utwór pojawił się w „Gospodzie świątecznej”, co zaowocowało przyznaniem Oscara w 1943.

Niestety, każda próba opublikowania filmu z YouTube’a na stronie kończy się komunikatem „umieszczanie filmu na stronach zostało wyłączone na żądanie”. Nie to nie, zamiast tego będzie oficjalne wideo z VEVO.

1962: Audrey Hepburn – „Moon River” (z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”)

Piosenka wykonywana przez Audrey Hepburn zdobyła nie tylko Oscara, ale też dwie nagrody Grammy. Cudownie wygląda Audrey siedząc na parapecie z gitarą i śpiewając trochę jakby od niechcenia. Żal tylko George’a Pepparda, który z partnera Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego” z czasem stał się partnerem Mr. T w „Drużynie A”.

1970: B.J.Thomas – „Raindrops Keep Fallin` On My Head” (z filmu „Butch Cassidy i Sundance Kid”)

Piosenka B.J. Thomasa pojawiła się pierwotnie w filmie o Butchu Cassidym i Sundance Kidzie, ale to nie jej jedyne wykorzystanie w kinie. Po latach utwór wrócił m.in. w „Szklanką po łapkach”, „Forreście Gumpie”, drugiej części „Sprzedawców” czy drugim „Spider-Manie” Sama Raimiego. 

1984: Irene Cara – „Flashdance… What a Feeling” (z filmu „Flashdance”)

American dream w wersji hard. Od spawaczki do zawodowej tancerki. Równie dobrze w tym miejscu mógłby być o cztery lata młodszy kawałek „(I`ve Had) The Time of My Life” z „Wirującego seksu” (jak spolszczać tytuły, to już wszystkie), niemniej piosenka napędzająca „Flashdance” wydaje się mniej obciachowa. Choć oczywiście niewiele mniej

1994: Bruce Springsteen – „Streets Of Philadelphia” (z filmu „Filadelfia”)

Jeśli spojrzeć na kaliber filmów pojawiających się w zestawieniu, „Filadelfię” można odebrać za najważniejszy z całej 10 obrazów. Historia o dyskryminacji osób zarażonych wirusem HIV zgarnęła dwa Oscary – pierwszy przypadł Tomowi Hanksowi (Najlepszy aktor pierwszoplanowy), drugi trafił do Bruce’a Springsteena, który do znakomitego utworu dołożył jeszcze lepszy teledysk przedstawiający – niespodzianka – ulice Filadelfii.

1995: Elton John – „Can You Feel The Love Tonight” (z filmu „Król lew”)

Elton John do spółki z Timem Ricem zawładnęli nominacjami w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka za rok 1994. Wśród pięciu piosenek walczących o nagrodę, aż trzy były autorstwa duetu i pochodziły z „Króla lwa”. Wygrało „Can You Feel The Love Tonight”, które pomagało widzom odzyskać wiarę w świat po śmierci Mufasy (R.I.P.).

1998: Celine Dion – „My Heart Will Go On” (z filmu „Titanic”)

Na zdjęciu ilustrującym ten tekst widzicie naturalnie kadr z „Titanica”. Celine Dion oprócz Oscara powinna zgarnąć także wyróżnienie za rekordowe nagromadzenie patosu w piosence. Można się z tego utworu śmiać, ale pominięcie go w podobnym zestawieniu, byłoby wyrazem ignorancji bądź zwykłego hejterstwa.

2003: Eminem – „Lose Yourself” (z filmu „8 Mila”)

Wiadomo – biali nie potrafią skakać. Przez długi czas w powszechnej świadomości funkcjonowała opinia, że nie potrafią także rapować, ale pewien zawodnik z Detroit przewrócił rap grę do góry nogami i dziś w pełni zasłużenie może samego siebie tytułować mianem „Rap God”. W walce o Oscara Eminem pokonał m.in. U2 nominowanych za „The Hands That Built America” z „Gangów Nowego Jorku.

2013: Adele – „Skyfall” (z filmu „Skyfall”)

Znacznie łatwiej trafić do zestawienia 10 najlepszych piosenek oscarowych niż 10 najlepszych piosenek z filmów o Bondzie. W tej drugiej kategorii Adele ma znacznie silniejszą konkurencję, choć niestety nie zawsze tę konkurencję umiała docenić Amerykańska Akademia Filmowa.

Polecane

Share This