127 godzin – film i muzyka


2011.02.18

opublikował:

127 godzin – film i muzyka

Muzykę do filmu stworzył doskonały hinduski muzyk A.R. Rahman, który został obsypany Oskarami za muzykę do filmu Slamdog Millionaire.

Za „127 godzin” A.R. Rahman ponownie dostał aż dwie nominacje do Oskarów 2011, za muzykę oraz piosenkę „If I Rise”, którą stworzył wraz z Dido.

„127 godzin” to najnowszy film Danny’ego Boyle’a – reżysera obsypanego Oscarami za „Slumdog. Milioner z ulicy”. To prawdziwa historia Arona Ralstona (w tej roli James Franco) – alpinisty, który przeżył tragiczny wypadek podczas wspinaczki w kanionach w Utah.


Spadł na niego głaz, który unieruchomił mu rękę i uniemożliwił poruszanie się. Aron spędził tak pięć dni wspominając przyjaciół, ukochane, rodzinę, a nawet dwie alpinistki, które mijał po drodze. Po pięciu dniach, będąc na skraju wyczerpania, znalazł w sobie siłę, by zawalczyć o życie. Zdecydował się na desperacki krok. Kiedy się uwolnił, pokonał dwudziestometrową ścianą skalną i przeszedł dwanaście kilometrów, nim znalazł pomoc.

To trzymająca w napięciu historia człowieka pokazująca, że walcząc o życie jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Film jest oparty na książce Arona Ralstona „Between a Rock and a Hard Place”.

Poza muzyką film “127 godzin” jest nominowany w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor, Nalepszy adaptowany scenariusz oraz Najlepszy montaż.

A. R. RAHMAN to najpopularniejszy indyjski twórca współczesnej muzyki filmowej nazywany Mozartem z Madrasu. Płyty z jego muzyką sprzedały się na świecie w ponad 150 milionach egzemplarzy. Jego przygoda z muzyką zaczęła się gdy był bardzo młody. Zaczynał od komponowania dżingli reklamowych. W 1991 roku zaczął współpracę z filmowcem Manim Ratmanem. Film „Roja” odniósł ogromny sukces, a Rahman zdobył uznanie jako kompozytor.

W 1997 roku, w 50 rocznicę odzyskania niepodległości przez Indie, Sony Music podpisała z Rahman kontrakt – był pierwszym południowoazjatyckim artystą współpracującym z wytwórnią.

Koncertuje po całym świecie, a angielski „The Guardian” umieścił jego soundtrack z filmu „Bombaj” na liście „1000 albumów, które trzeba przesłuchać”.

Jest autorem muzyki do takich filmów jak „Rebeliant”, „Elizabeth – Złoty Wiek”, „Slumdog : Milioner z ulicy”, „Guru” czy „Raj dla par”. Nagrodzono go najwyższymi indyjskimi odznaczeniami – Padma Bhushan i Padma Shri. Jest założycielem A R Rahman Foundation, która pomaga biednym dzieciom. Jest też Ambasadorem Wolnej Woli ONZ.

Tracklista:

1. Never Hear Surf Music Again – Free Blood

2. The Canyon – A.R. Rahman

3. Liberation Begins – A.R. Rahman

4. Touch of the Sun – A.R. Rahman

5. Lovely Day – Bill Withers

6. Chopin: Nocturne No. 2 in E flat, Op. 9 No. 2

7. Ca Plane Pour Moi – Plastic Bertrand

8. Liberation In A Dream – A.R. Rahman

9. If You Love Me (Really Love Me) – Esther Phillips

10. Acid Darbari – A.R. Rahman

11. R.I.P. – A.R. Rahman

12. Liberation – A.R. Rahman

13. Festival – Sigur Ros

14. If I Rise – Dido / A.R. Rahman

Polecane

Share This