12RA31 – mija 30 lat od pierwszego koncertu!


2013.02.28

opublikował:

12RA31 – mija 30 lat od pierwszego koncertu!

Izrael – najważniejszy zespół polskiego reggae dzisiaj kończy 30 lat! 27 lutego 1983 roku miał miejsce pierwszy publiczny występ grupy w klubie Ubab w Warszawie. Kilka lat temu okazało się, że istnieje zapis tego koncertu, zawierający kilkanaście zupełnie nieznanych utworów. Na prośbę fanów zespół zgodził się na wydanie limitowanej edycji z tym występem mimo nie najlepszej jakości technicznej tego materiału. Składa się on z trzech części. Każda z nich zawiera piosenki napisane i śpiewane odpowiednio przez Pawła Kelnera Rozwadowskiego, Roberta Brylewskiego i Tomasza Lipińskiego (występującego pod nazwą Goście w Podróży). Wśród nich znajduje się także wiele muzycznych rarytasów, w tym 11 nigdy nie publikowanych utworów Izraela oraz ciekawe aranżacje piosenek, które później weszły do repertuaru zespołu Tilt. Wydawnictwo zawiera dwie płyty cd i wydane jest w limitowanym nakładzie 2000 sztuk.

Zespół został założony na początku 1983 roku przez muzyków najważniejszych wtedy grup alternatywnych: Brygada Kryzys i Deuter.  Odważny, antysystemowy przekaz został w pierwszym okresie działalności Izraela ubrany w symbolikę związaną z Pismem Świętym i wyśpiewany w rytmach reggae granego z punkowym zadziorem, rockową dynamiką. To wszystko razem tworzyło wyjątkową mieszankę niezwykłej energii połączonej z jamajską wibracją.

Każde wydawnictwo zespołu począwszy od debiutanckiego albumu „Biada, Biada, Biada” przez „Nabij Faje” po „Duchową Rewolucję” stały się klasyką polskiej muzyki reggae, inspirując do dziś następne pokolenia młodych ludzi. Czwarta płyta „1991” została nagrana w tym właśnie roku w londyńskim studio Ariwa należącym do słynnego producenta Mad Professora. Ten album jest chyba najbardziej cenionym albumem Izraela. W opinii wielu muzycznych krytyków wyprzedził on muzyczny rynek swoim nowatorskim brzmieniem i stylem łączącym reggae z elementami jazzu, funku i hip-hopu. Grupa znana z wyjątkowych, pełnych energii i magii koncertów, co udokumentował następny album grupy „Życie Jak Muzyka (live 1993)” będący zapisem trasy koncertowej. W połowie lat 90tych zespół zawiesił działalność, aby na wielokrotnie wyrażane prośby fanów wrócić sześć lat temu entuzjastycznie przyjętym koncertem w Ostródzie.


Po powrocie na scenę Izrael nagrał płytę „Dża Ludzie” który została nagrana ponownie w londyńskim studio Ariwa Sounds, a następnie jej wersję dubową „Izrael meests Mad Professor & Joe Ariwa”. Tym sposobem Izrael dołączył do grona takich wykonawców dubowanych przez tego mistrza konsolety jak Massive Attack, Sade czy The Orb. Izrael regularnie gra koncerty i zbiera kolejne muzyczne pomysły na następny muzyczny album.

Pod tym linkiem znajdziecie archiwalny film z 1983 roku poświęcony grupie Izrael. Polecamy!

Premiera sklepowa płyty: 8 kwietnia 2013

Przedsprzedaż na stronie wydawcy od 27 lutego 2013 roku

Wysyłka płyt od 15 marca 2013 roku

Strona internetowa zespołu: www.izrael.art.pl

Najbliższy koncert (z udziałem gości specjalnych): 26 marca 2013 roku, Hard Rock Cafe Warszawa

Polecane

Share This