42. edycja Warsaw Bluews Night


2010.04.14

opublikował:

42. edycja Warsaw Bluews Night

Jeszcze świeżo w uszach brzmią nam chicagowskie dźwięki rewelacyjnego koncertu Johna Primera z ostatniej edycji Warsaw Blues Night, a tu czas przygotowywać się na kolejne mocne uderzenie z najwyższej półki światowego bluesa. Po nieskazitelnie klasycznym bluesie czas na awangardowe brzmienie, jakie zapewni nam Jason Ricci & New Blood.

Jason Ricci to jedna z najoryginalniejszych osobowości współczesnej sceny bluesowej, zarówno pod względem artystycznym, jak i wizerunkowym. Ten młody harmonijkarz w krótkim czasie zdobył niezwykłe uznanie wśród krytyków i publiczności, o czym niewątpliwie świadczą 2 nominacje do 2010 Blues Music Awards (Instrumentalist – Harmonica, Rock Blues Album of the Year).

Muzyka Jasona Ricci & New Blood intryguje fanów i zachwyca krytyków szalonym połączeniem bluesa, jazzu, punku i rocka. Silnie zakorzeniona w tradycji bluesowej, śmiało wykracza poza przyjęte ramy, wskazując nowe kierunki rozwoju muzyki bluesowej. Jason w grze na harmonijce wykorzystuje wiele interesujących efektów i rozwiązań technicznych, co sprawia, że nazywany jest „Jimi Hendriksem harmonijki”.

Trzy studyjne albumy artysty zostały rewelacyjnie przyjęte przez krytyków i miłośników bluesa, ale koncerty pokazują, że żywiołem zespołu jest muzyka na żywo. Koncerty przepełnione są instrumentalnymi improwizacjami, co nie bez powodu przywołuje porównania do jam bandów takich jak: Allman Brothers Band, Gov’t Mule czy Derek Trucks Band.  Bez cienia wątpliwości to także zasługa gitarzysty Shawna Starski’ego, który obok Ricci’ego kreuje brzmienie zespołu i przez wielu zaliczany jest do czołowych gitarzystów bluesowych młodego pokolenia.

Artysta zapowiada, że koncert warszawski będzie wyjątkowy, energetyczny i szalony. Co przez to rozumie? Przekonajmy się sami.

Zanim na scenie zapanuje trudno przewidywalne szaleństwo, w bluesowy nastrój wprowadzi nas krakowski zespół Hard Times pod przewodnictwem harmonijkarza Łukasza „Wiśni” Wiśniewskiego. To jedna z najlepszych polskich formacji spod znaku akustycznego bluesa, ceniona przez znawców, uwielbiana przez fanów, obecna na największych polskich festiwalach.

***

W sześcioletniej historii na 41 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się ponad 50 wykonawców, w tym czołówka polskiego bluesa, m.in.: Nocna Zmiana Bluesa, JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan ‘Kyks’ Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile, a także światowe gwiazdy bluesa: John Primer, Omar and The Howlers, Wanda Johnson, The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey czy Duke Robillard.

Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in.  w Traffic Clubie i Proximie. Od roku 2008 koncerty odbywają się w klubie Hybrydy. Obecnie jest to jedyna tego typu cykliczna impreza w stolicy.

Koncerty Warsaw Blues Night gromadzą  nie tylko miłośników muzyki bluesowej, lecz także fanów jazzu i rocka z całej Polski.

42. Warsaw Blues Night

wystąpią: Jason Ricci & New Blood (USA), Hard Times (PL)

kiedy: 24 maja 2010, godz. 19.00

gdzie: Hybrydy, ul.Złota 7/9

więcej informacji: www.blues.waw.pl

Polecane

Share This