6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur już za miesiąc.


2010.08.27

opublikował:

6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur już za miesiąc.

Z powodu problemów zdrowotnych, Sara Tavares nie przyjedzie do Warszawy. Trzeciego dnia imprezy, 28 września, zamiast portugalskiej wokalistki wystąpi Mayra Andrade. Zakupione na ten dzień bilety zachowują ważność.

Mayra Andrade, podobnie jak Sara Tavares i Lura, czy znany już publiczności naszego festiwalu Tcheka, tworzą najnowsze pokolenie artystów wywodzących się z tradycji muzycznej Wysp Zielonego Przylądka. Często zwani są oni „pokoleniem Pantery” od nazwiska przedwcześnie zmarłego młodego kompozytora Orlando Pantery, który zrewolucjonizował muzykę zielono-przylądkową, transponując formy czysto ludowe, takie jak batuke, w obszar muzyki popularnej. Mimo że krytycy lubią spekulować, która z wielkiej trójki kabowerdyjskich wokalistek przejmie koronę Cesarii Evory, trzeba podkreślić, że każda z nich ma własny, niepowtarzalny styl. Jeśli Lura jest wyjątkowo „korzenna” a Sara Tavares najbardziej popularna, to Mayra Andrade zachwyca innowacyjnymi rozwiązaniami muzycznymi. Często łączy tradycyjne zielono-przylądkowe formy muzyczne, jak coladeira, tabanka czy batuque z rytmami i instrumentacją kubańską, brazylijską i francuską. Jest córką kabowerdyjskich dyplomatów. Urodzona w Hawanie na Kubie, wychowywała się nie tylko na Wyspach Zielonego Przylądka ale i w Brazylii, Niemczech oraz Francji. Nic więc dziwnego, że w swym zespole ma muzyków pochodzących z wielu krajów świata. W nagraniu ostatniego albumu uczestniczyli między innymi: multiinstrumentalista z Zielonego Przylądka, Kim Alvés, kameruński basista Etienne M’Bappé, brazylijski perkusista Ze Luis Nascimento, czy Gwinejczyk Djeli Moussa Diawara krający na korze.

Przypominamy, że w ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w dniach 27 września – 2 października odbędą się warsztaty muzyczne. Zamknięto zapisy do trzech grup – nie ma już miejsc na warsztaty Zohara Fresco (klasa bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych), Mahsy Vahdat (klasa muzyki perskiej – śpiew) oraz Hermana Hartela (klasa jodłowania).

Ostatnie miejsca czekają na zainteresowanych wzięciem udziału w zajęciach pozostałych klas:

Klasa muzyki arabskiej, Mistrz: Taiseer Elias (IZRAEL) – oud, teoria muzyki arabskiej

Klasa muzyki perskiej, Mistrz: Mohammad Rasooli (IRAN) – flet ney

Klasa didgeridoo, Mistrz: Ondřej Smeykal (CZECHY)

Klasa Tańca Irlandzkiego, Mistrz: Shane McAvinchey (IRLANDIA)

Polecane

Share This