„80’s Symphonic” – hity z lat 80. w orkiestrowych aranżacjach


2018.11.19

opublikował:

„80’s Symphonic” – hity z lat 80. w orkiestrowych aranżacjach

foto: mat. pras.

Lata 80. XX wieku przyniosły mnóstwo wielkich przebojów zarówno popowych, rockowych, jak i elektronicznych. Z ogromnego zbioru wybrano 15 najbardziej ikonicznych kompozycji dla tej dekady, a następnie przearanżowano je i nagrano z orkiestrą symfoniczną! Efektem jest niesamowity album „80s Symphonic”, który ukaże się już 9 listopada 2018 roku.

W orkiestrowych aranżacjach zdecydowano się przedstawić piosenki między innymi Davida Bowiego, zespołów a-ha, Foreigner, Simple Minds, Simply Red, Tiny Turner, dowodzonej przez Chrissie Hynde formacji Pretenders, mistrzów synthpopu z Ultravox i innych. Nowe wersje nagrano w Abbey Road Studios z 50-osobową London Studio Orchestra. Wszystkie piosenki z albumu sprzedały się łącznie w ponad 20-milionowym nakładzie oraz zdobyły szczyty singlowych list przebojów w przeszło 20 krajach.

Orkiestracje na „80s Symphonic” są dziełem Andy’ego Wrighta, który wcześniej pracował z Simple Minds, Eurythmics, Simply Red, Jeffem Beckiem, czy Massive Attack.

„Otwarcie taśm Warnera, zawierających hity z lat 80., było jak jeden wielki prezent gwiazdkowy. Opracowanie tych piosenek na 50-osobową orkiestrę było dla mnie wymarzoną pracą. Pierwszy telefon wykonałem do mojego wieloletniego współpracownika Sama Swallowa. Z nim zaprezentowaliśmy na nowo te utwory. Staraliśmy się odtworzyć ich muzykalność, a Sam dodał co nieco od siebie” – zdradza kulisy pracy Wright.

Sam Swallow wziął na siebie aranżację wokali. Całość nagrano w tym samym miejscu w Abbey Road Studios, Studio 2, w którym kiedyś nagrywali Beatlesi. Wyjątkiem jest nowa wersja klasyka Davida David Bowiego „Let’s Dance”, do której orkiestrację napisał Nile Rodgers, a nagrano ją w Abbey Road Studio 1.

„To co nagrałem z Davidem Bowie, traktuję jak świętość. Tak więc, gdy rodzina Davida i wytwórnia Warner zwrócili się do mnie z prośbą o dogranie orkiestracji, podszedłem do tego z wielką obawą. Ponieważ nie chciałem naruszyć jego artystycznej wizji. Jednakże jestem wdzięczny za to, że miałem okazję wykonać to zadanie. Mam pewność, że David zaakceptował je tam w górze” – mówił Nile Rodgers.

Jako pierwszy album promuje klasyk grupy a-ha „Take On Me”, który podbił świat w 1985 roku i sprzedał się w ponad 7 mln egzemplarzy na świecie.

Tracklista:

1. David Bowie – Let’s Dance*
2. a-ha – Take On Me
3. Simple Minds – Alive & Kicking
4. Ultravox – Vienna
5. Echo & The Bunnymen – The Killing Moon
6. Bronski Beat – Smalltown Boy
7. Howard Jones – What Is Love?
8. Tina Turner – What’s Love Got To Do With It
9. Simply Red – Holding Back The Years
10. Chris Rea – Josephine
11. Chicago – Hard Habit To Break
12. Roxette – It Must Have Been Love
13. Foreigner – I Want To Know What Love Is
14. The Cars – Drive
15. Pretenders – 2000 Miles

Polecane

Share This