82% muzyków zarabia mniej niż 200 funtów rocznie ze streamingu


2020.12.08

opublikował:

82% muzyków zarabia mniej niż 200 funtów rocznie ze streamingu

Foto: Morning Brew / Unsplash

Według nowego badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, zdecydowana większość muzyków zarabia mniej niż 200 funtów rocznie na platformach streamingowych. Niektórzy z nich notują milionowe streamy.

Liczby pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród członków organizacji kompozytorów The Ivors Academy i the Musicians’ Union.

Tymczasem 92% respondentów stwierdziło, że mniej niż pięć procent ich zarobków pochodziło ze streamingu w zeszłym roku, a 43% stwierdziło, że niewystarczające dochody ze streamingu spowodowały, że podjęli pracę poza muzyką.

Graham Davies, dyrektor generalny The Ivors Academy, powiedział: „

– To badanie jest kolejnym dowodem na to, że piosenka i autor nie są doceniane. Za dużo pieniędzy trafia do głównych wytwórni. Jest to przestarzały model i wymaga reformy.

Wyniki ankiety pochodzą z trwającego badania rządowego dotyczącego wpływu „modeli biznesowych” obsługiwanych przez Spotify, Apple Music, Amazon Music i Google Play.

Muzycy, w tym Ed O’Brien z Radiohead, Guy Garvey z Elbow, Nadine Shah i Tom Gray, powiedzieli posłom z komisji DCMS, że płatności za streamingi zagrażają przyszłości muzyki.

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii wygenerowano ponad 1 miliard funtów dochodu ze 114 miliardów streamów muzycznych, jednak w dochodzeniu zauważono, że artyści mogą otrzymać zaledwie 13% wygenerowanego dochodu.

Polecane


Share This