Adam Pierończyk gra Komedę – gościnnie Greg Osby


2011.02.25

opublikował:

Adam Pierończyk gra Komedę – gościnnie Greg Osby

„Komeda – The Innocent Sorcerer” to najnowszy projekt Adama Pierończyka, jednego z najbardziej kreatywnych saksofonistów polskiej sceny jazzowej, który już 26 lutego wyrusza wraz z zespołem w dziesięciodniową trasę koncertową po Polsce.

Pierończyk zaprosił do współpracy przy projekcie nowojorskiego saksofonistę Grega Osby- czołowego przedstawiciela współczesnej sceny jazzowej, brazylijskiego gitarzystę Nelsona Verasa, oraz Sławka Kurkiewicza (kontrabas) i Łukasza Żytę (perkusja, instrumenty perkusyjne).

Poniżej przypominamy wywiad z Adamem z listopada 2010 roku:

Komeda jest nadal wielkim czarodziejem, a jego muzyka łączy kolejne jazzowe pokolenia – o tym, że ta teza jest prawdziwa, będziemy mogli przekonać się podczas koncertów. „The Innocent Sorcerer” to muzyka Komedy „widziana oczami” Pierończyka, który doskonale rozumie, że zbliżyć się do Mistrza, nie oznacza wcale go imitować.

Płyta ta, to hołd dla ikony polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

26 lutego Adam Pierończyk wyrusza z projektem w trasę koncertową:

26.02. Toruń/ Jazz Od Nova Festival

27.02. Sopot/ Sala Columbus Sheraton

28.02. Poznań/ Blue Note

1.03. Rzeszów/ Filharmonia Podkarpacka

2.03. Tarnów/ Mościckie Centrum Kultury

3.03. Katowice/ Kinoteatr Rialto

4.03. Wrocław/ Festiwal Jazz Nad Odrą

5.03. Płock/Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki

6.03. Łomża/ Hotel Retro


Zespół tworzą wybitni instrumentaliści:

Adam Pierończyk – saksofon tenorowy i sopranowy, aranżacje

Greg Osby – saksofon altowy

Nelson Veras – gitara

Sławek Kurkiewicz – kontrabas

Łukasz Żyta – instrumenty perkusyjne, perkusja

Adam Pierończyk zbliża się do Komedy próbując zrozumieć istotę jego muzyki, a nie naśladując jego brzmienie. Fundamentalna jest rezygnacja z fortepianu, który w pierwszym rzędzie kojarzymy z Komedą. Gitara klasyczna wprowadza przestrzenny, lekki nastrój. Struny nylonowe zamiast stalowych, więcej instrumentów perkusyjnych niż samej perkusji (…). Echa Coltrane`a, harmonie Billa Evansa, latynoska lekkość, własne uczucia i tematy Komedy, przyciągnięcie uwagi słuchacza i pełne zanurzenie (…). Muzyka z tego albumu podchodzi do kompozycji Komedy niejako od zewnątrz, odkrywa je na nowo, na nowo aranżuje, okrąża i uaktualnia” – Bert Noglik

Zbigniew Namysłowski: „…już po pierwszych taktach wiedziałem, że ta płyta to coś zupełnie innego i niezwykłego…

Janusz Muniak : „Komeda odżył i jak gdyby odmłodniał. Adamie! Siłą swojej wspaniałej wyobraźni wskrzesiłeś Krzysia.”

Tomasz Stańko: „Bomba. Naprawdę godne polecenia…


Bio muzyków:

Adam Pierończyk – czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej. „Newsweek” określa Pierończyka jako jednego z jazzmanów, którzy zdecydują o kształcie polskiego jazzu w XXI wieku. Adam Pierończyk to ścisła czołówka polskiego jazzu. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Fryderyka, nieprzerwanie od 2003 roku jest uznany przez Jazz Forum za Najlepszego Saksofonistę Sopranowego, został wyróżniony również przez „Gazetę Wyborczą” jako „jeden z pięciu najbardziej wpływowych muzyków jazzowych w Polsce na XXI wiek. Koncertuje na całym świecie, w tym na najważniejszych festiwalach m.in. North Sea Jazz Festiwal.

Greg Osby – Saksofonista, kompozytor, producent i nauczyciel. Odcisnął piętno na współczesnym jazzie jako lider zespołu, a także występując z innymi artystami przez ponad 20 lat. Ceniony za swą dokładność i niezwykle innowacyjne podejście do kompozycji i gry, Osby jest lśniącą gwiazdą generacji muzyków jazzowych. Przez lata kariery zdobył wiele nagród za nagrania ale także za występy na żywo Zespół dopełniają czołowi muzycy sceny jazzowej.

Nelson Veras – urodzony w Salvador de Bahia/ Brazylia. Już jako nastolatek koncertował z takimi muzykami jak Pat Metheny, Aldo Romano, Gary Peacock, Michel Petrucciani, Mark Turner, Lee Konitz,

Sławek Kurkiewicz znany ze współpracy z Tomaszem Stańko, trio Marcina Wasilewskiego oraz Manu Katche. Na swym koncie ma nagrania dla prestiżowej wytwórni ECM.

Łukasz Żyta – współpracował i nagrywał m.in. Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim.

Polecane

Share This