Aga Zaryan śpiewa poezję Czesława Miłosza


2011.09.27

opublikował:

Aga Zaryan śpiewa poezję Czesława Miłosza

We wrześniu Aga Zaryan w ramach programu polskiej prezydencji wystąpiła na międzynarodowych festiwalach Tokyo Jazz Festival, Ninegates Jazz Festival, Berliner Festspiele oraz w prestiżowym Cotton Club w Tokio. Po udanych występach w Azji i Berlinie Artystka przygotowuje w Polsce koncerty z interpretacjami poezji Czesława Miłosza.

Jesienna trasa Agi Zaryan promować będzie jej najnowszy album: premierową „Księgę Olśnień” oraz anglojęzyczną wersję płyty „A Book of Luminous Things”.  Koncerty odbędą się m.in. w Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu oraz w Bielsku-Białej.


6 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się galowy koncert z cyklu „Deutche Bank Invites”. Adze Zaryan tego wieczoru towarzyszyć będzie również Orkiestra Filharmonii Narodowej.

Podczas trasy koncertowej Artystka wystąpi w towarzystwie międzynarodowego składu muzyków: Michał Tokaj (fortepian), David  Dorużka (gitara), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja) oraz Atom String Quartet. Repertuar koncertów stanowić będą kompozycje napisane do wybranych przez Zaryan wierszy Czesława Miłosza, a także poezja jego ulubionych  poetek – Denise Levertov, Anny Świrszczyńskiej oraz Jane Hirshfield zinterpretowanych przez wokalistkę.

Koncerty Agi Zaryan to niezwykłe przeżycia muzyczne, pełne liryzmu i prawdziwych emocji, które nie pozostawiają nas obojętnymi. Wykonania Agi Zaryan są pełne charakteru, zaś teksty Czesława Miłosza niosą ze sobą przesłanie ważne dla każdego z nas.

„(…) Wiersze Miłosza nigdy jeszcze nie wzbudziły we mnie takich emocji jak te w wykonaniu Zaryan. – Bo to nie jest to ten Miłosz poważny i zdystansowany, z którego zrobiliśmy posąg, ikonę, zaraz po tym jak otrzymał Nagrodę Nobla. Nie jest też tym niedostępnym myślicielem, erudytą z krzaczastymi brwiami, z którym zwykły człowiek nie może nawiązać kontaktu czy dialogu. Mój Miłosz lubił się głośno śmiać, napić zmrożonej wódki, był ciepły i skupiony na swoim rozmówcy – opowiada Zaryan.I rzeczywiście, w jej interpretacji Miłosz stał się jakby bardziej ludzki, a jednocześnie zyskał trudną  do nazwania aurę muzyczno-poetyckiej magii.”

Tomasz Handzlik „Gazeta Wyborcza Kraków” (fragment recenzji koncertu)

Aga Zaryan znalazła się wśród tegorocznych laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, przyznawanych za całokształt działalności twórczej, wybitne osiągnięcia  w twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.

Aga Zaryan posiada niezwykłą, ciepłą barwę głosu, którą oczarowuje swych słuchaczy. Magnetyczny głos w połączeniu z charyzmą sceniczną sprawiają, iż grono sympatyków Artystki stale się powiększa. Albumy Agi Zaryan osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Czterokrotnie zwyciężała w plebiscycie na Najlepszą Wokalistkę Roku magazynu Jazz Forum (2007-2010). Jest laureatką nagrody Fryderyk. To pierwsza polska artystka wydająca albumy pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records.

Polecane

Share This