Agressiva 69 przed Killing Joke


2010.02.23

opublikował:

Agressiva 69 przed Killing Joke

Niedawno informowaliśmy, że warszawski koncert Killing Joke otworzy rodzima legenda cold wave – Made In Poland. W dniu dzisiejszym organizator polskich koncertów Killing Joke – Propaganda Concerts ogłosił, że przed katowickim koncertem tej legendarnej formacji wystąpi nie mniej zasłużona Agressiva 69.

Niewielu jest artystów, których muzyka wyprzedzała i wyprzedza czas, w którym zostaje stworzona. Do tego elitarnego grona z pewnością można zaliczyć grupę Killing Joke dowodzoną przez charyzmatycznego wokalistę i wszechstronnie wykształconego muzyka Jaza Colemana, który współpracował z wieloma Orkiestrami Symfonicznymi (m.in.: London Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra). Był on również producentem płyt między innymi: Natashy Atlas i Nigela Kennedy’ego.

Twórczość kwartetu wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Stanowiła i stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla tak różnorodnych zespołów jak: Nine Inch Nails, Nirvana, Slipknot, Tool, Ministry, Prong, czy Marilyn Manson. Wśród polskich wykonawców śmiało można tu wymienić: Siekierę, Armię, Rejestrację, Agressiva 69, oraz Made In Poland.

W tym roku zespół obchodzi 30. lecie swojego istnienia i właśnie w ramach ogólnoświatowego „30th Anniversary Tour” dwukrotnie wystąpi z koncertami w Polsce.  W ciągu tego czasu przez szeregi grupy przewinęło się wiele muzycznych indywidualności: Martin „Youth” Glover – szef wytwórni „Dragonfly” i spec od muzyki techno, współpracujący m. in.: z Paulem McCartney’em, The Verve i The Orb, Martin Atkins – znany ze współpracy z Public Image Ltd., Brian Brian, Ministry, Murder Inc. – szef „Invisible Rec.”, śp. Paul Raven – udzielający się również w Ministry, Prong i Tremponem Pal, oraz Dave Grohl – perkusista grup: Nirvana, Scream, Probot i założyciel Foo Fighters. Jednakże niezmiennie od samego początku pierwszoplanowymi postaciami Killing Joke pozostają: wokalista i klawiszowiec – Jaz Coleman, oraz gitarzysta – Geordie Walker.

Muzyka Brytyjczyków nigdy nie stała w miejscu. Ulegała permanentnym, progresywnym przemianom, o czym mogą świadczyć ich doskonałe albumy: post punkowe „Killing Joke” i „What`s This For”, nowofalowe zahaczające o ambitny pop „Night Time”, „Brighter Than A Thousand Suns”,industrialny „Extermities, Dirt and Various Repressed Emotions”, nasycony elektroniką i zawierający orientalną rytmikę i trans techno „Pandemonium”, czy mocny, mroczny rock „Hosannas From The Basements Of Hell” nagrany z udziałem sekcji smyczkowej. Na kwiecień b.r. zapowiadana jest premiera najnowszego krążka – „Feast Of Fools”, który ma być powrotem do tradycyjnego mocnego metalowego brzemienia przesiąkniętego nowoczesnymi rytmami jak hard rave, dance punk, a nawet industrial jazz.

W 2005 roku z okazji 25. lecia istnienia zespołu odbyła się spektakularna trasa koncertowa, podczas której został zrealizowany materiał na album koncertowy i płytę DVD „25th Gathering: Let Us Prey”. Niejako zwieńczeniem tego jubileuszowego tournee było przyznanie specjalnej nagrody dla Killing Joke za całokształt oraz wpływ na rozwój muzyki przez magazyn „Kerrang!”

Po śmierci basisty – Paula Ravena, w 2008 roku formacja powróciła do pierwotnego składu – Jaz Coleman, Georgie Walker, Martin „Youth” Glover i Paul Ferguson i właśnie w tym składzie wystąpi na koncertach w Katowicach i Warszawie.

 

Killing Joke dwukrotnie odwiedzali nasz kraj. Wystąpili w Warszawie podczas Festiwalu „Róbrege” w 1990 roku, oraz w Żarach podczas Przystanku Woodstock w 2003 roku.

KILLING JOKE

27.04.2010 KATOWICE „MEGACLUB” Agressiva 69

28.04.2010 WARSZAWA „PALLADIUM” Made In Poland

Bilety: 85 PLN

Polecane

Share This