Al Foster na Komeda Jazz 2012


2012.10.16

opublikował:

Al Foster na Komeda Jazz 2012

AL FOSTER QUARTET

Al Foster to jeden z najwybitniejszych perkusistów jazzowych od ponad 40 lat funkcjonujący na estradach świata. Ma na swym koncie blisko 250 płyt. W Polsce występował m.in. z Milesem Davisem, Sonny Rollinsem, Joe Hendersonem oraz własnymi projektami. Grał i nagrywał z gigantami tej miary co: Herbie Hancock, McCoy Tyner, Freddie Hubbard, Dexter Gordon, Horace Silver, Tommy Flanagan, Donald Byrd, Michel Petrucciani, Yusef Lateef, Blue Mitchell i wielu, wielu innych.

Tym razem wystąpi z kwartetem, do którego zaprosił najzdolniejszych abiturientów amerykańskich uczelni jazzowych, w osobach: Adam Birnbaum (fortepian) studiował w Julliard School of Music (New York), zwycięzca American Jazz Piano Competition 2004. Pracował m.in. z Greg Osby’m, Eddie Hendersonem, Wyntonem Marsalisem itd. Wayne Escoffery (saksofon) studiował z The Hartt School of Music (Hartford).Pracował m.in. z Ron Carterem, Carlem Allenem, Eddie Hendersonem Jimmy Cobbem, Mary Stallings. Douglas Weiss (kontrabas) absolwent William Paterson College (New Jersey) Występował w zespołach Toshiko Akiyoshi, Marca Coplanda, Billy’a Harta, Lee Konitza, Eddie Hendersona oraz Joe Williamsa, Lizz Wright w słynnym big-bandzie Vanguard Jazz Orchestra.

LESZEK KUŁAKOWSKI TRIO & JOANNA KNITTER

LOVE SONGS to najnowszy projekt Leszka Kułakowskiego, kompozytora i pianisty zwanego przez krytykę wizjonerem jazzu. Teksty doń napisał znany krakowski poeta, Zbigniew Książek.

Leszek Kułakowski należy do elity polskich artystów jazzowych. Jego osobowość i ogromny potencjał twórczy sprawiają, że od lat pracuje z czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertuje na najważniejszych festiwalach w kraju i zagranicą. Jest inspiratorem Komeda Jazz Festival w Słupsku, który prowadzi od 1996 roku. Jego płyty (m.in. „Katharsis”, „Eurofonia”) zdobyły wiele wyróżnień i nagród. Zainteresowanie Kułakowskiego muzyką klasyczną i jazzem są źródłem jego twórczych eksperymentów związanych zarówno z małymi formami kameralnymi, jak i wielkimi przedsięwzięciami orkiestrowymi, w których z powodzeniem łączy muzykę klasyczną z jazzem.

Projekt LOVE SONGS oscyluje między jazzem i funky. Poza liderem biorą w nim udział: wybitny perkusista, Jacek Pelc i basista Piotr Kułakowskiego (syn lidera) oraz wschodząca gwiazda polskiej wokalistyki jazzowej, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Joanna Knitter. Jest ona m.in. laureatką specjalnego wyróżnienia przyznanego przez amerykańskiego saksofonistę Billa Harpera. Jest też stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która na co dzień występuje z zespołami: TAKE IT EASY, MOONGANG i BLUES & FOLK CONNECTION. Joanna Knitter ma też na koncie współpracę m.in. z: Wojciechem Karolakiem, Jerzym „Dudusiem” Matuszkiewiczem, Wojciechem Kamińskim, Wojtkiem Staroniewiczem, Przemkiem Dyakowski i Cezarym Paciorkiem.

Tradycyjnie jesienią w dniach 20 października br. w Gdańsku i 14 – 17 listopada br. w Słupsku odbędzie się XVIII KOMEDA JAZZ FESTIVAL od lat cieszący się zasłużonym uznaniem i stałą publicznością, uznawany jest za jedno z najciekawszych zjawisk ostatniej dekady.

W 2012 roku minęła 81 rocznica urodzin i 43 rocznica śmierci fenomenalnego twórcy Krzysztofa Komedy, którego muzyce festiwal jest poświecony. Słupski festiwal wyróżnia się tym, że prezentowane są na nim autorskie projekty. Jest to jedyny międzynarodowy festiwal prezentujący najwybitniejszych polskich i światowych artystów, inspirowanych muzyką Krzysztofa Komedy.

Dyrektorem artystycznym i twórcą festiwalu jest Leszek Kułakowski wybitny artysta, kompozytor, pianista jazzowy, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, nazywany „wizjonerem jazzu”. Jako dyrektor artystyczny stawia on Artystom festiwalowym najwyższe wymagania dotyczące zarówno jakości prezentowanej muzyki jak i wykonywanych utworów.

20 października o godz.18,00 – inauguracja festiwalu w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Zaprezentowane będą dwa projekty: Love Songs Leszka Kułakowskiego oraz Al Foster ze swoim amerykańskim kwartetem.

14 listopada wystartuje właściwy festiwal w Słupsku. Pierwszego dnia w kinie Rejs MCK zaprezentowany będzie film telewizyjny „Czas Komedy”, który jest próbą odtworzenia ostatnich miesięcy jego życia i kulisów tragicznego wypadku i śmierci artysty. Drugiego dnia festiwalu w Piwnicy Anna de Croy w koncercie pt. „Młoda polska scena jazzowa” wystąpią: Andrzej Józefów Trio i Aga Kiepuszewska z zespołem. 16 listopada na scenie Filharmonii Słupskiej jazz–rockowe mocne uderzenie czyli Józef Eliasz Blues Brothers Show i kultowa grupa Laboratorium, a ostatni dzień festiwalu wypełni słowackie trio AMC, grające współczesny jazz z elementami skandynawskiej liryki oraz nowy projekt Leszka Kułakowskiego LOVE SONGS, prezentujący piosenki do tekstów znanego krakowskiego poety, Zbigniewa Książka. Projekt oscyluje między klasycznym jazzem i funky. Poza liderem grają w nim: perkusista, Jacek Pelc, basista Piotr Kułakowski oraz wschodząca gwiazda naszej wokalistyki jazzowej, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, Joanna Knitter.20 października 2012 – godz. 18:00

Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

Więcej na: www.komedajazz.com

Polecane

Share This