Anathema w Polsce


2011.11.21

opublikował:

Anathema w Polsce

Zespół od wielu lat należy do czołówki brytyjskiego rocka. Jego członkowie zaczynali muzyczną podróż jako pionierzy melodyjnej muzyki spod znaku heavy, by potem przekroczyć granice gatunków i już bez żadnych ograniczeń wzbogacać swoje brzmienie i badać nowe muzyczne terytoria.

Grupa powstała powstała w 1990 roku w Liverpoolu i bez wahania można ją nazwać formacją rodzinną. Tworzą go bowiem bracia Vincent, Daniel i Jamie Cavanagh, którym towarzyszy przyjaciel z dzieciństwa John Douglas ze swoją siostrą Lee, niezwykle utalentowaną wokalistką. Skład uzupełniał do niedawna Les Smith, który oprócz gry na instrumentach klawiszowych wspomagał kolegów producenckim doświadczeniem.

Pierwsze cztery albumy Anathemy: „Serenades” (1993), „The Silent Enigma” (1995), „Eternity” (1996)       i „Alternative 4” (1998) ukazały się nakładem Peaceville Records. Kolejne trzy płyty: „Judgement” (1999), „A Fine Day To Exit” (2001) i „A Natural Disaster” (2003) wydała nieistniejąca już wytwórnia Music For Nations. W 2009 roku zespół podpisał kontrakt z Kscope – oddziałem Snapper Music i jego kariera ponownie nabrała tempa. Po ukazaniu się płyty „Hindsight” z akustycznymi wersjami jego najsłynniejszych nagrań, nadzszedł czas na długo oczekiwane wydawnictwo z całkowicie premierowym materiałem. Album zatytułowany „We`re Here Because We`re Here” ukazał się w maju 2010 roku i zachwycił fanów i krytyków. Danny: „Dzięki temu, że nie spieszyliśmy się z jego wydaniem, mieliśmy możliwość wybrania najlepszych kompozycji i skoncentrowania się na nich. Daliśmy utworom możliwość `oddychania` i samodzielnego, naturalnego rozwoju, a rezultat jest naprawdę magiczny”. Płyta powstała przy udziale znakomitych gości. Znalazły się na niej między innymi aranżacje smyczkowe autorstwa Dave`a Stewarta (Stewart/Gaskin, Porcupine Tree), można usłyszeć także głos Ville`a Valo z H.I.M., który zaśpiewał w chórkach w utworze „Angels Walk Among Us”. Zespół sam wyprodukował cały album, który został zmiksowany przez Stevena Wilsona (Porcupine Tree), zaś nad masteringiem czuwał Jon Astley (The Who, Led Zeppelin).

Rok 2011 przyniósł album podobny do „Hindsight”, bo na płycie „Falling Deeper” zebrano stonowane, akustyczne wersje kompozycji z wczesnych płyt zespołu, tym razem jednak nagrane ze znaczącym udziałem orkiestry symfonicznej, co dodało im niezwykłego kolorytu.

Vincet: „Pracujemy teraz bardzo szybko i w 2011 roku udało się nam napisać i zarejestrować aż 14 nowych utworów. Musimy teraz wybrać z nich te najlepsze, które trafią na kolejny album”.

Ten nowy album, który nie ma jeszcze tytułu, ukaże się 16 kwietnia 2012 roku. Kilka dni później zespół rozpocznie promocyjne tournee, które tradycyjnie nie ominie naszego kraju.

Anathema zagra 2-godzinne koncerty 21 kwietnia 2012 w Krakowie w Klubie Studio i 22 kwietnia 2012 w Poznaniu w Klubie Eskulap. Gościem specjalnym zespołu będzie formacja Amplifier.

Polecane

Share This