„Ani słowa bez nas” – wyjątkowy projekt z udziałem donGURALesko


2019.04.26

opublikował:

„Ani słowa bez nas” – wyjątkowy projekt z udziałem donGURALesko

foto: mat. pras.

To bez wątpienia rok donGURALesko. Raper ma na koncie świetny mixtape „Miłość, szmaragd i krokodyl” nagrany z Matheo, na horyzoncie jest już album „Latające ryby”, który ukaże się 7 czerwca. Wcześniej jednak DGE weźmie udział w wyjątkowym projekcie organizowanym przez Fundację Malta.

Raper przygotował utwór „20” na podstawie eseju profesora Timothy’ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w którym historyk charakteryzuje początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Utworowi towarzyszyć będzie teledysk, w którym – poza donGURALesko – występuje również profesor Snyder. Premiera klipu odbędzie się 18 maja na placu Wolności podczas poznańskiej Nocy Muzeów.

Raper nagrał także „O tyranii” w formie audiobooka, który Fundacja Malta udostępnia bezpłatni do ściągnięcia w dniu koncertu. Utwór „20” ukaże się na najnowszej płycie „Latające ryby”.

donGURALesko – „20” – fragment tekstu:

Po pierwsze i najważniejsze – nie bądź posłuszny z góry.
(…)
W policyjnym państwie, gdzie się roi od kontroli
Wiozę się powoli, nie damy się zniewolić.
Policz do dwudziestu, pomyśl co cię boli.
Ani słowa o nas bez nas, wywracamy stolik.

Finałem społecznej akcji będzie koncert donGURALesko, który rozpocznie się 2 czerwca o g. 20:30 na placu Wolności. Równolegle w sieci pojawi się darmowy audiobook. W tym samym czasie na budynku Arkadii w Poznaniu rozbłyśnie neon z napisem „Wolność”. 2 czerwca odbędzie się także debata „O potrzebie utopii” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu z udziałem m.in. Piotra Burasa, eksperta ds. europejskich oraz donGURALesko.

Do współpracy zaprosiliśmy osoby z – wydawałoby się – różnych porządków, mówiące różnymi językami i do różnych osób. Chcemy w ten sposób przełożyć niezwykle ważną naukę Timothy’ego Snydera na komunikację z osobami młodego pokolenia. Z drugiej strony, chcemy nauczyć się także ich sposobu myślenia i patrzenia na świat. Chcemy pokazać, że traktujemy siebie równo – nawet jeśli czytamy różne książki i słuchamy różnej muzyki, budujmy razem społeczeństwo obywatelskie.

Każde społeczeństwo ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Muzyczne lekcje donGURALesko i Snydera mają przypomnieć obywatelom w każdym wieku, że warto głosować. Stańmy murem za słowami profesora „Wolni jesteśmy tylko wtedy, gdy sami decydujemy o tym, kiedy jesteśmy widoczni, a kiedy nas nie widać. (…) Póki możesz, głosuj w wyborach lokalnych i ogólnokrajowych – mówi o projekcie Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta, pomysłodawca akcji „Ani słowa bez nas”.

Polecane

Share This