Apocalyptica na Krakowskich Juwenaliach


2012.03.02

opublikował:

Apocalyptica na Krakowskich Juwenaliach

Finowie z Apocalyptica, jednego z najważniejszych zespołów łączących rock i metal z muzyką klasyczną, znów wystąpią w Polsce. Zespół będzie gwiazdą drugiego dnia Krakowskich Juwenaliów 2012, które odbędą się 11 i 12 maja na pasie startowym Muzeum Lotnictwa Polskiego. Skład dwudniowej imprezy uzupełni czołówka krajowego rocka, m.in Dżem, KSU, Hey, Illusion, Jelonek.

Apocalyptica – Fiński zespół muzyczny założony w 1993. Miejscem powstania były Helsinki. Złożony z trzech (dawniej czterech) wiolonczelistów po klasycznej edukacji muzycznej. Ich specjalizacją jest cello rock, choć grają również muzykę klasyczną.

Zaczęli karierę w 1996 roku, wydając płytę „Plays Metallica…”, zawierającą wyłącznie covery Metalliki. Płyta szybko stała się przebojem, a zespół zyskał międzynarodową sławę. Drugi krążek, „Inquisition Symphony”, nie odbiegał zawartością od debiutanckiego – również zawierał niemal wyłącznie covery, głównie Metalliki i Sepultury. Przełomowa stała się nawiązująca do heavy metalu płyta „Cult”, wydana w 2000 roku. Zawierała 13 utworów, z czego aż 10 autorstwa Eikki Toppinena i dwie kolejne przeróbki piosenek Metalliki.

Na czwartej płycie studyjnej, zatytułowanej „Reflections”, znalazły się już tylko kompozycje własne, w pewien sposób odbiegające od typowego wcześniej dla nich stylu. 24 stycznia 2005 roku zespół wydał piąty krążek studyjny, zatytułowany po prostu „Apocalyptica”. W 2007 ukazał się kolejny album – „Worlds Collide”. W albumie znajdował sie utwór „I Don’t Care” w którym gościnnie zaśpiewał wokalista Three Days Grace – Adam Gontier.

Trzy lata później Finowie wydali swój siódmy album zatytułowany „7th Symphony”, gdzie gościnnie wzięli udział m.in. członkowie Gojiry, Flyleaf i Slayer.

KRAKOWSKIE JUWENALIA 2012 (Czyżynalia):

Dzień Pierwszy

KRAKÓW 11, MAJA

Pas Startowy Muzeum Lotnictwa Polskiego

(wejście od ul. Bora Komorowskiego)

Otwarcie bram 15:30, start 16:00.

230 volt

Frontside

Lipali

Maciej Maleńczuk & Psychodancing

Dżem

KSU

Bilety: w przedsprzedaży 25zł (do 1 kwietnia – 20zł), w dniu koncertu 30zł.

Dzień Drugi

KRAKÓW 12, MAJA

Pas Startowy Muzeum Lotnictwa Polskiego

(wejście od ul. Bora Komorowskiego)

Otwarcie bram 15:30, start 16:00.

Grubson

Jelonek

Hey

Illusion

APOCALYPTICA

Bilety: w przedsprzedaży 50zł (do 1 kwietnia – 40zł), w dniu koncertu 60zł.

Polecane

Share This