Apteka w Fonobarze

Legendarny zespół Kodyma wsparty będzie przez Serbski Jeb oraz Tourette


2009.05.17

opublikował:

Apteka w Fonobarze

uż 21.05 w Fofobarze na koncert legendarnej polskiej grupy Apteka. Jako support wystąpią stołeczni zaklinacze dźwięków, zespół Syrbski Jeb oraz krakowski Tourette.

Oficjalne informacje o zespołach:

Apteka www.myspace.com/aptekaband

Apteka to polska wykonująca rock. Powstała w 1983 roku na wagarach (III LO Gdynia) w Gdyni z inicjatywy Jędrzeja „Kodyma” Kodymowskiego (śpiew, gitara) i Macieja Błasiaka śpiew, gitara, bas, klawisze, trąbka.Do 1987 roku w grupie występowali.m.in. Jacek Łada (perkusja), „Siwy” (saksofon), Ewa Golianek (śpiew, instrumenty klawiszowe) oraz Małgorzata Bachora (chórki). W 1987 roku do „Kodyma” dołączył nowy perkusistaW tym samym roku „Kodym”, Maciej Błasiak, Maciej Wanat, Ewa Golianek i Małgorzata Bachora nagrali utwory „Synteza” i „AAA…”, wydane rok później na kompilacji pt. Gdynia. Pod koniec roku 1988 Apteka liczyła już tylko dwóch członków tj. Jędrzeja Kodymowskiego (gitara, śpiew) i Macieja Wanata (perkusja), którzy zrealizowali pierwszy album pt. Big Noise, wydany dopiero w 1990 roku.Jeszcze w 1988gitarzysta Janusz Sokołowski oraz basista Marcin Ciempiel współpracujący poprzednio z grupami Oddział Zamknięty, Fotoness, Tilt i Maanam. W tym składzie grupa realizuje wydany w 1992 roku album pt. Narkotyki, zrealizowany we współpracy z Adamem Toczko, właścicielem Modern Sound Studio. 

W 1993 roku zespół nagrał płytę Urojonecałemiasta, która została wydana jedynie na kasecie, mimo że kontrakt z wytwórnią SPV Poland obejmował również wydanie jej w formie CD. Po latach „Kodym” wygrał proces z wytwórnią dzięki któremu dostał odszkodowanie i prawa do materiału.

W nocy z 15 na 16 maja 1993 roku w wypadku samochodowym zginął Maciej Wanat. Po występie na festiwalu Jarocin ྙ działalność zespołu została zawieszona.

W 1994 roku po namowach basisty Olafa Deriglasoffa, „Kodym” reaktywował Aptekę. W składzie znaleźli się również perkusista Jacek Stromski i gitarzysta Piotr Nalepa, który jednak później wybrał grę w zespole swojego ojca, Tadeusza. Trzyosobowy skład nagrał w 1995 roku album „Menda”. Więcej na nim słychać punku, choć pozostała charakterystyczna dla zespołu psychodelia. Powstały teledyski do utworów „Gdynia Nocą” oraz „Synteza”. W 1996 roku zespół nagrał album Spirala, na którym zawarte są nowe wersje utworów znanych z poprzednich płyt. Niedługo po jego nagraniu zespół opuścił Olaf Deriglasoff. Jego miejsce zastąpił Sławomir Czarnota, jednak Apteka nie prowadziła działalności. W 1998 roku „Kodym” zawiesił zespół i wyjechał na półroczną podróż po Ameryce Południowej.

Po powrocie „Kodym” próbował uruchomić Aptekę, jednak żaden skład nie utrzymał się długo. W 2003 roku nakładem wytwórni Sonic Records ukazał się CD Psychedelic Underground. Zawierał on wszystkie utwory z wydanej jedynie na kasecie Urojonecałemiasta i kilka utworów z Narkotyków. Album ten nie jest autoryzowany przez zespół, podobnie jak Live ྘.

W 2007 roku nastąpiła reaktywacja w składzie: „Kodym”, występujący wcześniej w zespole Marcin Ciempiel i Artur Hajdasz, syn znanego z Breakoutu Józefa Hajdasza. Apteka nagrała album „Apteka”, bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, jak i przez krytyków. W czerwcu 2007 roku znowu nastapił rozpad grupy, wiele koncertów zostało odwołanych. W ostatniej chwili „Kodym” dokooptował basistę Janka Witaszka oraz perkusistę Marcina Słomińskiego. W takim składzie 29.06.2007 r. Apteka zagrała koncert na Heineken Open`er Festival w rodzinnej Gdyni.

Syrbski Jeb www.myspace.com/syrbskijeb

Serbski Jeb to żywiołowy trans i dźwiękowy terror, którego siła odczuwalna jest w pełni dopiero w czasie koncertów na żywo. Atmosfery jaką zespół tworzy wspólnie na scenie nie da się w pełni odtworzyć w nagraniach dokonanych w studio.

Jest to nietypowy skład rockowy, w którym znalazło się miejsce dla rdzennie australijskiej rury, tureckiej gitary, hiszpańskiego basu i perkusji z NRD. Wokal rozdziera duszę, także tym, co jej nie mają. Muzyka Serbskiego to sięganie nie tyle do emocji, co do korzeni z których one wyrosły. Jednym słowem – brak słów.

Tourette http://www.tourette.art.pl/

Zespół Tourette (geneza nazwy nie jest przypadkowa:) to wyraziste, ciężkie rockowe brzmienie tworzące jednocześnie magnetyzujący i oryginalny klimat. Pochodzą z Krakowa, i choć sam zespół zagrał przed szerszą publiką po raz pierwszy w czerwcu 2008 roku, to nie jest to debiutująca ekipa.

W nieco innym składzie znani byli między innymi jako Polonaise. Rozpoznawalne nurty i tendencje brzmiące w utworach Tourettów, mające wpływ na ostateczny wyraz artystyczny, czerpane były z twórczości takich kultowych grup jak: Depeche Mode, Pearl Jam, Nirvana, Faith no More, Metallica, U2.

To dodatkowo pozwoliło na wyszlifowanie dobrego stylu, ale nie ograniczyło drogi dalszego rozwoju i sięgania po coraz to nowe inspiracje. Ich muzyka bezustannie się rozwija i zaskakuje, pozostając jednak wierną konwencji rockowej. Oprócz świetnego brzmienia, na uwagę zasługują ostre, poetyckie (często autobiograficzne), niebanalne teksty, jednocześnie wyrażające sporą dawkę uczuć i emocji. Każdy koncert jest rodzajem swoistego hipnotycznego kontaktu muzyków z publicznością. Warszawę atakują po raz pierwszy, ale zaistnieli już w innych polskich miastach, choćby poprzez obecność na listach rozgłośni radiowych czy udział w festiwalach. Warto zagłębić się w twórczości Tourettów i doświadczyć ich na żywo, co pozostaje zdecydowanie niezapomnianym przeżyciem.

FonoBar

ul.Wawelska 5

Warszawa

http://www.fonobar.pl/

www.myspace.com/fonobar

21 maja

Wjazd 20zł

Start 20:00

Polecane

Share This