Armia bez Pawła Klimczaka

Tomek Budzyński - decyzję podjąłem jednoosobowo; Paweł Klimczak - dowiedziałem się o tym podczas trzyminutowej rozmowy telefonicznej.


2010.05.05

opublikował:

Armia bez Pawła Klimczaka

„Zespół Armia zakończył współpracę z gitarzystą Pawłem Klimczakiem. Dziękujemy Pawłowi za wspólne granie na przestrzeni ostatnich lat i jego wkład w muzykę zespołu”. – Taką informację możemy znaleźć na oficjalnej stronie zespołu.

Zespół Armia to legenda polskiej sceny punk-rocka. Formacja powstała w 1984 roku w wyniku spotkania Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego. Formacja ma na koncie kilkanaście płyt, w tym wydaną w 1990 roku „Legendę” oraz „Triodante” z 1994 r. zaliczane do klasyki polskiej muzyki rockowej. W ubiegłym roku Armia wydała aż dwie płyty – pierwsza „Der Prozess” uznana została przez krytykę i znaczną część fanów za jedno z najważniejszych dokonań zespołu (zespół otrzymał za nią nominację do Fryderyka); druga – Freak okazała się poważną woltą stylistyczną (jazz, awangarda) a wśród muzyków pojawili się znów legendarni założyciele Armii – Brylu i Goły.

W ciągu wieloletniej kariery zespołu w jego składzie grało wielu znakomitych muzyków. Obecnie, po 10 latach owocnej współpracy, ku zaskoczeniu fanów, byłym już gitarzystą Armii jest Paweł Klimczak.

Paweł urodził się 20 sierpnia 1973 roku w Poznaniu. Poza Armią grał w takich formacjach jak Lombard, 2Tm2,3, Syndicate i współpracował z Tomkiem Budzyńskim przy jego solowych projektach. Kiedyś, wracając z Lombardem z trasy po Stanach cały praktycznie lot spędził w kokpicie pilotów… odżyły młodzieńcze marzenia o lataniu. Paweł uwierzył, że wszystko jest w zasięgu ręki – krok po kroku przechodził kolejne kursy, egzaminy, szlifował angielski i… od trzech lat jest pilotem rejsowym PLL LOT.

Klimczak skomponował dwie bardzo ważne dla Armii płyty: „Ultima Thule” i „Der Prozess”. Muzyk grał w zespole 10 lat, wniósł wiele pomysłów i świeżości, nadając formacji cięższego brzmienia zachowując jednocześnie punkowego ducha zespołu. Znakiem rozpoznawczym Pawła stały się mocne, gitarowe ściany dźwięku, (generowane wraz z Rafałem Giecem – drugim gitarzystą Armii) oraz melodyjne, perfekcyjne solówki podczas koncertów.

Przyczyny rozstania Armii z Pawłem Klimczakiem nie są jasne. Na oficjalnym forum Armii Paweł w odpowiedzi na wpisy zaskoczonych fanów wyjaśnił, iż nie była to jego decyzja – „to nie ja odszedłem z zespołu” oraz, że o decyzji dowiedział się podczas krótkiej, trzyminutowej rozmowy telefonicznej z Tomkiem Budzyńskim. Paweł nie chciał wypowiadać się na temat powodów, jednak jak przyznał – „Ze swojej strony mogę powiedzieć tylko, że otwarcie nie godziłem się na relacje panujące w zespole i na traktowanie ludzi z którymi się współpracuje w sposób niegodny, często wręcz poniżający. Tylko tyle.

Na tym samym forum Budzy przyznał, iż decyzja o usunięciu ze składu Pawła była jego decyzją. „Usunięcie Pawła z zespołu jest moją jednostronną decyzją. Nosiłem się z tym nie od wczoraj ale już od paru lat. – napisał Budzy – Z ludźmi, z którymi gram chcę się czuć dobrze i po prostu ich lubić. To dla mnie jest bardzo ważne. Mogę powiedzieć otwarcie, że Paweł Klimczak nigdy nie był moim kumplem a atmosfera jaka się od jakiegoś czasu wytworzyła sprawia, że nie mam zamiaru przebywać w jego towarzystwie a tym bardziej z nim grać. Publiczne pranie brudów nie jest w moim stylu(…) – dodał i zapowiedział, że więcej komentować sprawy nie będzie.

Oficjalnie zespół Armia tworzą teraz: Tomasz Budzyński – śpiew, Tomasz Krzyżaniak – perkusja, instrumenty perkusyjne, Rafał Giec – gitara, Krzysztof Kmiecik – gitara basowa oraz Jakub Bartoszewski – waltornia. W składzie formacji wymieniany jest ciągle Krzysztof „Banan” Banasik, jednak od dawna jego miejsce na koncertach zajmuje Jakub.

Poniżej przypominamy wywiad grudnia 2009 roku z Tomkiem Budzyńskim:

Tymczasem trwają przygotowania do urodzinowego koncertu Armii. XXV-lecie zespołu ma być obchodzone 11 czerwca 2010 roku w Amfiteatrze w Parku Sowińskiego w Warszawie. Wśród gości powinniśmy usłyszeć Izrael, Deuter, Kryzys, 2tm2,3 i Moskwę a wśród muzyków Armii mają pojawić się ci, którzy przewinęli się przez skład zespołu w ciągu minionego ćwierćwiecza. Czy będzie wśród nich Paweł Klimczak?

cgm on Facebook

Dyskografia Pawła Klimczaka:

Armia

– 1999 Antiarmia („She is a Punk Rocker” i „YYZZ”)

– 1999 Triodante („Nie dotykając ziemi”)

– 2000 Soul Side Story

– 2003 Pocałunek mongolskiego księcia

– 2005 Ultima Thule

– 2006 Koncert na XX-lecie

– 2007 Przystanek Woodstock 2004

– 2009 Der Prozess

– 2009 Freak

2 Tm2,3

– 1999 2Tm2,3

– 2000 Pascha 2000

Lombard

– 2000 Deja`Vu

– 2002 20 lat – koncert przeżyj to sam

Syndicate

– 1999 Head Over Heels

Polecane