Artyści walczą z YouTube’em. Robert Plant, Paul McCartney i inni apelują do Komisji Europejskiej


2016.07.05

opublikował:

Apel skierowany do Komisji Europejskiej dotyczy YouTube’a i innych serwisów, gdzie udostępnia się za darmo muzykę do odsłuchu. Muzycy domagają się zmian w prawie. Obecne regulacje właściwie zwalniają serwisy z odpowiedzialności za nielegalne materiały zamieszczane przez użytkowników.

„To przełomowy moment dla muzyki. Fani słuchają jej więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Mają nieograniczony dostęp do uwielbianych przez siebie nagrań. Tyle że przyszłość muzyki jest zagrożona przez luki prawne. Takie serwisy jak np. YouTube Google’a nieuczciwie wyciągają pieniądze ze środowiska muzycznego.”, czytamy w apelu.

Pod tekstem podpisali się m.in. Lady Gaga, Elton John oraz członkowie Led Zeppelin, Aerosmith, The Who, Coldplay, The Beatles, Duran Duran i ABBA.

Artyści od wielu lat narzekają na politykę YT. Trent Reznor mówił niedawno: „YouTube zbudował swoją potęgę na darmowej, nielegalnej treści. (…) Dorobili się na pracy mojej i moich kolegów”. Lider Nine Inch Nails zapowiedział wówczas, że myśli nad stworzeniem alternatywnej platformy, która lepiej chroniłaby prawa wykonawców.

 

Polecane

Share This