Balkan Beat Box już w październiku w Polsce


2012.10.22

opublikował:

Balkan Beat Box już w październiku w Polsce

Po zbudowaniu sobie silnej reputacji świetnymi występami na wielu polskich festiwalach, czołowa światowa gwiazda nowoczesnej sceny elektro-etnicznej, stały gość największych światowych festiwali, powraca do Polski na klubowe koncerty promujące ich najbardziej radykalny album „Give”.

Szykuje się prawdziwe święto dla fanów zaangażowanej tanecznej muzyki inspirowanej zarówno world, jak i hip-hopem, elektroniką czy rockiem.

BALKAN BEAT BOX

supporty:

JOINT VENTURE SOUND SYSTEM

WARSAW BALKAN MADNESS & RASTAMANIEK26.10.2012 (piątek), godz. 20.00

Kraków, Studio

ul. Budryka 4

27.10.2012 (sobota), godz. 20.00

Warszawa, Proxima

ul. Żwirki i Wigury 99

bilety na każdy z koncertów:

77 PLN przedsprzedaż do 25.10.2012

87 PLN od 26.10.2012 i na miejscu przed koncertami

Balkan Beat Box ma świeże spojrzenie na muzykę postrzeganą jako ciągły dialog kultur. Może ona przybierać formę zderzenia kultur i czasem w swojej naturze może być odbierana jako diaspora. Szybko stali się jedną z największych światowych gwiazd nowoczesnej sceny world music. Prezentowali swoją muzykę na największych festiwalach na świecie (m.in. Glastonbury czy Roskilde), zawsze spotykając się z dzikimi reakcjami i owacjami na stojąco.

Balkan Beat Box został założony w 2003 roku przez Ori Kaplana i Tamira Muskata, którzy razem z wokalistą/rapperem i perkusjonistą Tomerem Yosefem stanowią de facto ten zespół. Tamir i Ori są aktywni na nowojorskiej scenie od wielu lat. Grali w takich formacjach jak Firewater, Gogol Bordello, Big Lazy, Shot`nez. Również jako DJ`e prezentowali się na całym świecie. Tamir Muskat dorastał w domu pełnym rumuńskiej oraz afrykańskiej muzyki. Ori Kaplan dorastał w Jaffa grając klezmerską muzykę na klarnecie. Ori studiował z Yuri Yunakovem – królem bułgarskich cygańskich saksofonistów. Tamir również zwiedził już cały świat i produkował dużą część muzyki Gogol Bordello, Firewater, JUF oraz Big Lazy. Tomer Yosef to niezwykle uzdolniony sceniczny performer z Izraela, mający na swym koncie występy w filmach (m.in. znany w Polsce „Przyjeżdża orkiestra”), rolę komika w TV, występy DJ’skie oraz dwa solowe albumy. Balkan Beat Box jest naturalnym etapem rozwoju ich doświadczenia diaspory. Po debiutanckiej płycie „Balkan Beat Box” (2005), która z marszu trafiła do klasyki eklektycznego world, nadszedł czas na kolejny wysoko oceniany krok w rozwoju zespołu – „Nu-Med” (2007). Rok 2008 przyniósł box „Nu Made Remixes and Lives” zawierający remixy, niepublikowane wcześniej nagrania oraz dysk DVD.

W 2010 roku powrócili z albumem „Blue Eyed Black Boy”, nagranym w Tel Avivie oraz Belgradzie w środku antykosowskich demonstracji. Wyprodukowana samodzielnie przez zespół płyta nagrana została z udziałem wielu instrumentów oraz gości, wśród których warto wymienić belgradzką cygańską orkiestrę Jovica Ajdarevic Orkestar.

Najnowszym dzieckiem Balkan Beat Box jest wydany w tym roku album „Give”. Tym razem obeszło się bez gości, a trójka muzyków zamknęła się w studio by nagrać swój najbardziej jak do tej pory politycznie i społecznie zaangażowany produkt. Połączyli na nim surowość i energię elektronicznej sceny klubowej Afryki, Azji i Południowej Ameryki, dodając do tego tradycyjne dla ich twórczości elementy hip-hopu, ragga i rocka. “To jak do tej pory najbardziej hardcorowy nasz album” – mówi Tamir Muskat. Zainspirowany ubiegłorocznymi protestami ludzi na całym świecie – od ruchu Occupy Wall St. poprzez arabską wiosnę, „Give” odzwierciedla nadzieje i gniew naszych czasów.

Ori wyjaśnia, że album pokazuje “nasze rozczarowanie społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi systemami, które rządzą naszym życiem i określają świat w którym przyjdzie żyć naszym dzieciom. Wyraża też nasze poparcie dla różnorodnych ruchów i rewolucji mających obecnie miejsce oraz dla walki z korporacyjną chciwością, która opanowała nasze społeczeństwa i sparaliżowała bądź kupiła naszych liderów.”

Balkan Beat Box jak do tej pory kilkukrotnie wystąpił w Polsce. Pierwsza wizyta miała miejsce w czerwcu 2008, gdy zagrali piorunujący koncert na festiwalu Wroc-Love Summer Stage we Wrocławiu. Widowisko zostało powtórzone w lipcu 2009 dla 12.000 osób szczelnie wypełniających ulicę Szeroką na krakowskim Kazimierzu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert transmitowany był na żywo przez TVP Kultura.

W 2010 roku odwiedzili festiwal „Inne Brzmienia” na lubelskim Rynku a w sierpniu br. porwali do tańca publiczność poznańskiego Ethno Portu. Ich powrót do Polski z aż dwoma koncertami świadczy o ogromnym zainteresowaniu tym zespołem w Polsce.

Polecane

Share This