Barbara Wrońska z premierową, ekologiczną piosenką na płycie „Święta bez granic 2019” radiowej Trójki


2019.12.02

opublikował:

Barbara Wrońska z premierową, ekologiczną piosenką na płycie „Święta bez granic 2019” radiowej Trójki

fot. mat. pras.

W piątek 29 listopada ukazała się płyta „Święta bez granic 2019”. Towarzyszy ona charytatywnej akcji radiowej Trójki, która od wielu lat zbiera w grudniu pieniądze dla najbardziej potrzebujących. W tym roku będą to utalentowane dzieci z niezamożnych rodzin – podopieczni Fundacji Świętego Mikołaja. Utworem przewodnim albumu jest jubileuszowy „Karp”, czyli „Dwudziesty raz…” zaśpiewany przez największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Drugą równie wyjątkową premierą z tej płyty jest specjalny utwór „Plastik” z ekologicznym przesłaniem – w wykonaniu Barbary Wrońskiej i dzieci z Młodej Orkiestry Nowego Teatru w Warszawie.

– Historia obecności piosenki na świątecznej płycie Trójki jest zaskakująco prosta – mówi Agnieszka Szydłowska, dziennikarka muzyczna z Myśliwieckiej 3/5/7, a zarazem „dobry duch” nagrania „Plastiku”. – Z wielomiesięcznym wyprzedzeniem kupiłam bilety na multimedialny spektakl dla dzieci „Morze”. Także dlatego, że chciałam zobaczyć w akcji muzyków tej małej orkiestry – niektórych z nich znam od urodzenia. Byliśmy całą rodziną i wyszliśmy z teatru nucąc piosenkę z refrenem „Plastic is not fantastic” – brzmiała jak gotowy przebój! Napisałam więc z gratulacjami do kompozytorki muzyki – Basi Wrońskiej i od razu zapytałam, czy istnieje wersja, którą można zagrać w radiu. Nie było, dlatego musieliśmy ją nagrać – dodaje Agnieszka Szydłowska wyjaśniając, że w trakcie realizacji pomysłu wszyscy chętnie okazywali pomoc: Polskie Radio zapewniło studio nagraniowe i realizatora nagrania, a Dagna Sadkowska (prowadzi orkiestrę w Nowym Teatrze) przygotowała młodych muzyków do pierwszego profesjonalnego nagrania i towarzyszyła im w studiu.

Chciałabym, aby utwór ten pozostawił słuchaczy z ważną refleksją: że pomaganie powinno uwzględnić także naszą planetę, bo dbając o nią dbamy o przyszłość dzieci – mówi Barbara Wrońska, która grała i śpiewała z dzieciakami, a do tego dzieliła się z nimi doświadczeniem pracy w studiu. Nagraną już piosenkę zmiksował Marcin „Sicher” Staniszewski – muzyk znany z takich projektów, jak Beneficjenci Splendoru czy Pustki. – Każdy, kto usłyszy „Plastik”, od razu skojarzy ten utwór z brzmieniem supergrupy Gorillaz. O to właśnie nam chodziło! – mówi Staniszewski.

Proekologiczna piosenka „Plastik” – dostępna od 29 listopada na płycie „Święta bez granic 2019” – doczekała się również teledysku, który przygotowała ekipa Nowego Teatru. – Współpraca ta była możliwa dzięki energii, jaką wyzwala w nas działanie na rzecz ratowania naszej planety – mówi Agnieszka Szydłowska. – Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mogą mieć wpływ na życie nasze i naszych dzieci. Dlatego naszym marzeniem jest, by piosenka żyła, by powstawały jej kolejne wersje nagrywane przez ludzi w różnym wieku. By przy tej okazji ludzie dowiadywali się, że wystarczy pójść na zakupy z własną torbą, nosić przy sobie butelkę na napoje, zrezygnować z plastikowych talerzy i sztućców, by realnie ograniczyć produkcję plastiku. I najważniejsze – by opowiedzieć innym, jak łatwo wprowadzić tych kilka zmian w życie – dodaje dziennikarka Trójki.

Polecane

Share This