Basia Bulat wraca do Polski


2010.04.16

opublikował:

Basia Bulat wraca do Polski

Basia Bulat po wydaniu nowej, świetnie przyjętej płyty „Heart Of My Own”, powraca do Polski. Zagra dwa koncerty: w Warszawskiej Cafe Kulturalnej 12 maja 2010 i Krakowskich Fortach Kleparz 13 maja 2010. Na obu koncertach będą Basi towarzyszyć Paula i Karol.

Basia Bulat to kanadyjska wokalistka, song-writterka i multiinstrumentalistka, przedstawicielka nurtu alternatywnego folku. Jej muzyka łączy w sobie klasyczne folkowe kompozycje i nowoczesne aranżacje, za które odpowiedzialny jest także, obok samej artystki, Howard Bilerman – znany kanadyjski producent i były perkusista zespołu Arcade Fire. Przesycona emocjami twórczość Basi Bulat piętrowo buduje atmosferę tęsknoty i radości jednocześnie, a jej charakterystyczny, ciepły i lekko zachrypnięty głos wprost  uzależnia.

Pierwsza płyta Basi Bulat, „Oh My Darling”, nagrana w studio Bilermana (Hotel2Tango) w 2006 r., miała być w założeniu jedynie pamiątką dźwiękową po czasie spędzonym przez nią z przyjaciółmi-muzykami w Londynie (rodzinnym mieście Basi w kanadyjskiej prowincji Ontario) i Montrealu. Stało się jednak inaczej: album przedostał się do szerszej publiczności, zyskał uwagę i wiosną 2007 r. został wydany przez legendarną brytyjską wytwórnię Rough Trade Records. Singiel „Snakes & Ladders” uzyskał stałe miejsce na radiowych listach odtwarzania, a nakręcony do utworu „In The Night” teledysk wyreżyserował Anthony Seck (możemy w nim zobaczyć Basię z jej ulubionym instrumentem – autoharfą).

W 2008 r. „Oh My Darling” znalazło się na liście nominacji do prestiżowej kanadyjskiej nagrody Polaris Music Prize. Po trasach koncertowych w Kanadzie, USA, Australii i Europie, a także występach z muzykami formatu Julie Doiron, St. Vincent i Final Fantasy, przyszedł czas na nową produkcję. Album „Heart of My Own” ujrzał światło dzienne 25 stycznia 2010 r. za sprawą niezależnej kanadyjskiej wytwórni Secret City Records i został entuzjastycznie przyjęty w rodzimej Kanadzie i USA. Na nowej płycie można usłyszeć muzykę dojrzalszą i bardziej kompletną, ale jednocześnie kontynuację dotychczasowej ścieżki artystki: mieszankę nostalgii, ekscytacji, pasji i szczęścia.

Basia Bulat odwiedziła już Polskę w grudniu 2009 roku, a teraz powraca do nas z dwoma koncertami: 12 maja 2010 roku zagra w Cafe Kulturalna w Warszawie (godz. 22:00), a 13 maja 2010 roku – w Fortach Kleparz w Krakowie (godz. 20:00). Krakowski koncert Basi Bulat odbywa się w ramach wydarzeń towarzyszących Miesiąca Fotografii w Krakowie.

http://basiabulat.com/

Przed koncertem Basi Bulat, w roli supportu zaprezentuje się warszawski, młody zespół Paula i Karol – chyba jedyni w Polsce przedstawiciele indie folku i alt country, entuzjaści metody DIY, grający emocjonujące, improwizowane koncerty w miejskich parkach, na ulicach, przed popularnymi klubami i w domach przyjaciół, opierając się na bezpośrednim kontakcie ze słuchaczami. Paula Bialski (skrzypce) i Karol Strzemieczny (gitara) wystąpią w składzie rozszerzonym o perskusję, na której udziela się Igor Nikiforow (znany także z zespołu Stwory).

http://www.myspace.com/paulaikarol

Polecane

Share This