Beats Of Freedom – ważny film dla polskiej muzyki

Premiera dokumentu na Open’erze


2009.06.10

opublikował:

Beats Of Freedom – ważny film dla polskiej muzyki

4 czerwca 2009 roku w Stoczni Gdańskiej, podczas koncertu z okazji 20-lecia obchodów wyborów 4 czerwca 1989 roku został zaprezentowany 10-minutowy fragment dokumentu „Beats of Freedom” autorstwa Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty.

Film, którego współproducentem jest Instytut Adama Mickiewicza jest dokumentem, opisującym historię polskiego rocka w szerokim kontekście politycznym i społecznym lat 60., 70. i 80.: od przełomowego dla wielu młodych ludzi w tamtym czasie koncertu The Rolling Stones w Warszawie, powstanie i rozwój radiowej Trójki, poprzez przemiany w Polsce po strajkach sierpniowych i „boom” polskiego rocka (debiuty zespołów Maanam, Perfect, Republika, Brygada Kryzys, Dezerter), festiwal w Jarocinie po stan wojenny i kryzysową rzeczywistość lat 80.

Narracja w filmie prowadzona jest na kilku płaszczyznach. Chris Salewicz, brytyjski dziennikarz muzyczny polskiego pochodzenia, spotyka ważnych uczestników i obserwatorów tamtych czasów – Tomka Lipińskiego, lidera zespołów Tilt i Brygada Kryzys, Piotra Nagłowskiego, menedżera i dziennikarza oraz Mirka Makowskiego, fotografa i historyka, którzy opowiadają mu nie tylko o znaczeniu muzyki, ale również o ówczesnej Polsce, rysując w tle niezwykłą historię ostatniego półwiecza. Wywiady te są uzupełnione wypowiedziami, m.in. Kory, Kazika Staszewskiego, Lecha Janerki, Kamila Sipowicza, Marka Niedźwieckiego, Muńka Staszczyka, Zbyszka Krzywańskiego, Jarka Janiszewskiego i Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego.

Kolejnymi elementami filmu są słynna radiowa audycja „Zapraszamy do Trójki” z udziałem Jurka Owsiaka i Wojtka Waglewskiego, wideoblog Krzysztofa Skiby oraz wywiady z historykiem IPN Tomaszem Toborkiem, przedstawicielami opozycji lat 80. – Arkadiuszem Rybickim i Piotrem Niemczykiem, i ówczesnej władzy – Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem.

Premiera pełnej wersji filmu odbędzie się na najbliższym Festiwalu Open`er w Gdyni.

Źródło: culture.pl

Fragmenty „Beats Od Freedom”:


Polecane