Bestsellery Empiku: Mata, sanah i Kazik wśród nominowanych


2021.01.13

opublikował:

Bestsellery Empiku: Mata, sanah i Kazik wśród nominowanych

Foto: P. Tarasewicz / CGMCreativeStudio

Od ponad 20 lat Empik śledzi trendy, zainteresowania i nagradza ulubionych twórców polskiej publiczności. Przez cały rok miliony odbiorców, sięgając po nowe płyty i słuchając muzyki poprzez streaming, oddają głosy w największym plebiscycie kulturalnym w kraju. Oto nominacje do Bestsellerów Empiku – albumy i muzycy, którzy w 2020 roku wzbudzali największą ciekawość, inspirowali i wywoływali dyskusje. Po raz drugi wręczone zostaną także Odkrycia Empiku – nagrody przyznawane najbardziej obiecującym twórcom przez jury złożone z uznanych artystów i ekspertów. Laureatów poznamy 9 lutego 2020 r. podczas pełnej wrażeń gali finałowej transmitowanej na antenie TVN.

Dominacja polskich wykonawców

Wśród nominowanych w kategoriach muzycznych prym wiodą rodzimi artyści. Oprócz polskich wykonawców do ścisłej czołówki zestawienia najlepiej sprzedających się albumów pop/rock udało się dotrzeć jedynie AC/DC. Ogromny entuzjazm wzbudzili również debiutanci – sanah, której „Szampana” Polacy nucili niemal przez cały rok, czy niepokorny Mata. Przebojem okazał się też wydany w grudniu album „Męskie Granie 2020” z Darią Zawiałow, Igo i Królem na czele Orkiestry. Młode gwiazdy ścigają się z doświadczonymi artystami – Kazik, solo i wraz z zespołem Kult, O.S.T.R. czy Paluch od lat utrzymują wysoką pozycję. Do najbardziej zaciętej rywalizacji doszło w kategorii Hip-hop. W szranki z zaprawionymi w boju artystami stają młodzi raperzy – Mata, Quebonafide oraz duet PRO8L3M.

W tegorocznej edycji plebiscytu pojawia się zupełnie nowa kategoria – streaming. Wśród użytkowników aplikacji Empik Music najpopularniejsi okazali się Polacy – sanah udało się porwać serca słuchaczy aż dwoma piosenkami („Szampan” i „Melodia”), które uzyskały nominacje. Udany rok pod względem singli zaliczyła także Daria Zawiałow – na statuetkę ma szansę jej kolaboracja z Quebonafide („BUBBLETEA”) oraz tegoroczny hymn Męskiego Grania, nagrany z Igo i Królem („Świt”). Wśród najczęściej odtwarzanych utworów znalazło się także „Polskie tango” Taco Hemingwaya z gościnnym udziałem Lanka.

Sprawdź też: Maryla Rodowicz o serialu „Osiecka”: Agnieszka tak się nie upijała

Oto nominowani w muzycznych kategoriach:

Pop/rock:
sanah – „Królowa dram”
Różni wykonawcy – „Męskie Granie 2020”
Kult – „Live Pol’And’Rock Festival 2019”
AC/DC – „Power Up”
Kazik – „Zaraza”

Hip-hop:
Mata – „100 dni do matury”
PRO8L3m – „Art Brut 2”
O.S.T.R. – „Gniew”
Paluch – „Nadciśnienie”
Quebonafide – „ROMANTIC PSYCHO”

Streaming:
Quebonafide feat. Daria Zawiałow – „BUBBLETEA”
sanah – „Melodia”
Taco Hemingway, Lanek – „Polskie tango”
sanah – „Szampan”
Męskie Granie Orkiestra feat. Daria Zawiałow, Król, Igo – Świt

Odkrycia Empiku – muzyka:
Baasch – „Noc”
Błoto / EABS – „Erozje”, „Kwiatostan”, „Discipline of Sun Ra”
Coals – „Docusoap”
Oki – „47playground”, „77747mixtape”
Rosalie. – „IDeal”

Do kogo powędrują tegoroczne statuetki? Rozstrzygnięcie plebiscytu Bestsellery Empiku 2020 odbędzie się 9 lutego 2020 r. podczas uroczystej gali. To będzie wielkie święto twórców, widowisko muzyczne w zaskakującej futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20.15. Z kolei już o 19.45 wystartuje studio pregalowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.

OBSERWUJ NAS NA FACEBOOKU

Polecane

Share This