Bestsellery Empiku: Rapowi artyści zwyciężają w kategoriach odkrycie i wydarzenie roku. Nosowska z nagrodą w kategorii Literatura Piękna


2021.02.10

opublikował:

Bestsellery Empiku: Rapowi artyści zwyciężają w kategoriach odkrycie i wydarzenie roku. Nosowska z nagrodą w kategorii Literatura Piękna

Foto: M. Piętka / AKPA

Większość statuetek w plebiscycie Bestsellery Empiku 2020 trafiła do rodzimych artystów. Nagrody za najpopularniejsze książki, płyty i filmy minionego roku odebrali m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, sanah oraz Jan Komasa. Podczas gali ogłoszono także Odkrycia Empiku 2020. Eksperckie jury doceniło twórczość pisarza Igora Jarka, rapera OKI oraz reżysera Magnusa von Horna. Wydarzeniem Roku okrzyknięta została akcja #Hot16Challenge2.

SPRAWDŹ TAKŻE: KęKę wskazuje trzy najlepsze polskie albumy rapowe

Muzyka: triumf polskich brzmień

2020 to rok polskiej muzyki. Artyści znad Wisły zdominowali wszystkie kategorie Bestsellerów Empiku, a słuchacze szczególnie zachwycili się młodymi głosami. Nagroda w kategorii Pop/rock trafiła do wokalistki sanah, której pierwszy album „Królowa dram” bezdyskusyjnie stał się najmocniejszym fonograficznym debiutem ubiegłego roku.

– To jest coś wielkiego. W ogóle się nie spodziewałam. (…) Dziękuję, że chcecie mnie słuchać, że tak mi kibicujecie i mnie wspieracie.

Z kolei ze starcia pięciu czołowych wykonawców hip-hopowych zwycięsko wyszedł duet PRO8L3M z krążkiem „Art Brut 2”. A przyznawana po raz pierwszy w historii statuetka w kategorii Streaming, dla najchętniej słuchanego utworu w aplikacji Empik Music, powędrowała do rapera Quebonafide za singiel „BUBBLETEA” z gościnnym udziałem Darii Zawiałow.

 

 

 

Wydarzenie Roku

Takiej akcji muzycznej Polska nie widziała nigdy wcześniej. Swoje rymy w ramach charytatywnej inicjatywy #Hot16Challenge2 zaprezentowali nie tylko polscy raperzy, lecz także artyści spoza sceny hip-hopowej oraz osoby publiczne. Dzięki ok. 1400 nagraniom i milionom odtworzeń, udało się zebrać kwotę ponad 3,5 mln złotych na wsparcie systemu ochrony zdrowia. Za statuetkę dla Wydarzenia Roku podziękował sam inicjator akcji Solar.

Mieliśmy test w postaci pierwszej edycji i myślałem, że będziemy mierzyć się z czymś o podobnej skali. Okazało się jednak, że skala jest dużo większa. Dostawałem od medyków wiele sygnałów, że jest to świetna akcja – odpowiedział raper na pytanie, czy spodziewał się tak ogromnego odzewu.

 

 

Odkrycia Empiku: przyszłość polskiej kultury

Podczas gali ogłoszone zostały również Odkrycia Empiku 2020 w kategoriach Literatura, Muzyka i Film. To nagrody przyznawane młodym, zdolnym twórcom o nieszablonowych wizjach i dużej wrażliwości, którzy w minionym roku wnieśli do polskiej kultury nową jakość i zaproponowali odbiorcom wyjątkowe wrażenia artystyczne.

SPRAWDŹ TAKŻE: Grubson w Flintesencji: „Techniczny rap jest dla mnie prostszy do napisania niż tekst, w którym jest mniej słów”

Laureatów wskazało grono uznanych artystów, opiniotwórczych dziennikarzy i ekspertów Empiku. Jury literackie doceniło Igora Jarka, który w „Halnym” wykazał się dojrzałością formy oraz w nieprzeciętny sposób oddał językowy krajobraz Nowej Huty. Z kolei młody raper OKI z debiutanckim krążkiem „47playground” zaimponował jurorom muzycznym swoją niezwykłą charyzmą i umiejętnością przybierania różnych wcieleń artystycznych. Natomiast filmowym Odkryciem Empiku 2020 został reżyser Magnus von Horn, który w obrazie „Sweat” podjął ważny i wciąż nieobecny w polskim kinie problem podporządkowania życia mediom społecznościowym.

 

 

 

Książka

Serca czytelników po raz kolejny podbiła m.in. Katarzyna Nosowska. Nowa książka autorki i kultowej artystki, „Powrót z Bambuko”, powtórzyła spektakularny sukces nagrodzonego dwa lata temu Bestsellerem Empiku debiutu „A ja żem jej powiedziała” w kategorii Literatura piękna.

– Największe podziękowania należą się czytelniczkom i czytelnikom. Przychylili mi nieba w tym jakże niecodziennym roku i sprawili, że nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że jest nam bardzo blisko do siebie. Dziękuję za intymność, którą dla mnie stworzyliście – powiedziała Katarzyna Nosowska, odbierając statuetkę.

 

 

 

Elektryzująca cyber-odyseja

Gala Bestsellerów Empiku to nie tylko uhonorowanie twórców cieszących się największym uznaniem publiczności. To również elektryzujące widowisko, przygotowane przez czołowych muzyków rodzimej sceny, opatrzone unikalną, futurystyczną oprawą wizualną. Dyrektor muzyczny wydarzenia, IGO, zaproponował w tegorocznej edycji ekscytującą mieszankę kultowych utworów w zupełnie nowych aranżacjach i zaskakujących duetach. Na scenie wspólnie stanęli Katarzyna Nosowska i OKI z utworem „Arahja”. Po raz pierwszy razem wystąpili także PRO8L3M i Martyna Jakubowicz i wykonali nieśmiertelny przebój z repertuaru piosenkarki, „W domach z betonu”. Własną interpretację utworu Republiki, „Zapytaj mnie, czy cię kocham”, zaprezentowali zaś Margaret z Organkiem.

Foto: M. Piętka / AKPA

 

 

Sam IGO także obecny był na scenie kilkukrotnie, między innymi jako wokalista. Wraz z nagrodzoną Bestsellerem sanah wykonał tytułową piosenkę z albumu „Królowa dram”. Następnie powrócił z Darią Zawiałow i Królem, z którymi wykonał przebój minionego lata – „Świt”. Pojawił się także w towarzystwie duetu Kwiat Jabłoni i wokalisty Vito Bambino, rozgrzewając widzów remiksem jednego z najbardziej tanecznych przebojów zespołu „Wzięli zamknęli mi klub”.
Galę prowadził Marcin Prokop, a gospodarzami internetowej transmisji byli Gabi Drzewiecka i Maciej Musiał.

Poniżej znajdziecie listę nagrodzonych we wszystkich kategoriach:

BESTSELLERY EMPIKU 2020

KSIĄŻKA

Literatura piękna: „Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska; Wielka Litera

Literatura obyczajowa: „To tylko przyjaciel” – Abby Jimenez; Wydawnictwo Muza S.A.

Kryminał/sensacja/thriller: „Kwestia ceny” – Zygmunt Miłoszewski; Wydawnictwo W.A.B.

Literatura dla dzieci: „Totalna demolka. Dziennik cwaniaczka. Tom 14” – Jeff Kinney; Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Audiobook: „Fucking Bornholm”, Oryginalny Serial Empik Go według scenariusza Filipa Kasperaszka i Anny Kazejak; w rolach głównych: Michał Czernecki, Olga Kalicka, Leszek Lichota i Magdalena Różczka

MUZYKA

Pop/rock: „Królowa dram” – sanah; Magic Records/Universal Music Polska

Hip-hop: „Art Brut 2” – PRO8L3M; wydawnictwo 2020/Step Hurt, e-Muzyka

Streaming: „BUBBLETEA” – Quebonafide feat. Daria Zawiałow

FILM
Film fabularny: „Boże Ciało” – reż. Jan Komasa; Kino Świat/AlterDystrybucja
Film animowany: „Kraina Lodu 2” – reż. Jennifer Lee; Chris Buck, Galapagos

ODKRYCIA EMPIKU 2020

LITERATURA
Igor Jarek – „Halny”, Nisza

MUZYKA
OKI – „47playground”, „77747mixtape”, 2020

FILM
Magnus von Horn – „Sweat”, Lava Films

WYDARZENIE ROKU 2020

#Hot16Challenge2
Solar

OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez CGM.PL (@cgm.pl)

>

Polecane


Share This