Bielska Zadymka Jazzowa


2010.01.02

opublikował:

Bielska Zadymka Jazzowa

W dniach od 3 do 7 lutego 2010 odbędzie się Lotos Jazz Festival 12 edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej. W ciągu tych pięciu dni odbędzie się 14 koncertów, w trakcie których wystąpi plejada gwiazd światowego i europejskiego jazzu, a także odbędą się trzy wystawy fotografii, muzyczny hydepark i wiele innych atrakcji.

W tym roku wśród wykonawców znaleźli się tacy artyści, jak McCoy Tyner, Dee Dee Bridgewater, Jazzanova, Igor Butman Quartet, Magic Malik Orchestra i wielu innych.

Program Festiwalu:

Dzień pierwszy

„Klimaty jazzu” to cykl koncertów, który ma przedstawiać różnorodność stylistyk i tzw. „klimatów” w obrębie muzyki jazzowej. Ma prezentować projekty wywodzące się z różnych kultur i krajów, ukazywać tradycję i tendencje rozwojowe tego gatunku muzycznego.

Dzień drugi

„Nadzieje jazzu” – to koncerty przedstawiające ciekawych, młodych muzyków z kraju i zagranicy, którzy zostali zauważeni i docenienie przez krytykę muzyczną, którzy odnoszą sukcesy w konkursach i festiwalach, a z ich twórczością wiążą się nadzieje na dalszy rozwój jazzu. Dla nadania szczególnego znaczenia tym prezentacjom, zostały one umieszczone w programie w ten sam dzień festiwalu co cykl „Geniusze jazzu”. Ta nazwa koncertów zarezerwowana jest dla światowej sławy, najwybitniejszych twórców muzyki jazzowej.

Dzień trzeci

Finał konkursu. Konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej przeprowadzany jest w dwóch etapach. W trakcie pierwszego zespoły przysyłają swoje nagrania „demo”, z których komisja kwalifikacyjna pod przewodnictwem Jana Ptaszyna Wróblewskiego wyłania trzech lub czterech finalistów. Finaliści występują w Klubie Festiwalowym przed specjalnie powołanym jury, które wyłania spośród nich Laureata Nagrody Głównej oraz przyznaje nagrody indywidualne. Laureat Nagrody Głównej występuje podczas sobotniej gali w Teatrze Polskim. Ponadto otrzymuje nagrodę w postaci nagrania (1500 egz.) i promocji (za pośrednictwem Jazz Forum i patronów medialnych) debiutanckiej płyty oraz statuetki „Aniołka Jazzowego 2010”.

„Okolice jazzu” – to prezentacje nowych form i gatunków muzycznych, które nawiązują do muzyki jazzowej lub wykorzystują jej elementy. W ramach tego cyklu przedstawiane są nowe zjawiska, projekty tego typu z kraju i zagranicy.

Dzień czwarty

„Gala w teatrze” – jest podsumowaniem całego festiwalu, podczas którego wręczane są nagrody przyznawane w konkursie. Podczas niej przed festiwalową publicznością, występuje Laureat Nagrody Głównej. Jest to pierwszy element promocji tego zespołu. W dalszej części gali prezentowane są wybitne projekty których stylistyka, charakter i ranga ukazuje wkład jazzu we współczesną kulturę muzyczną świata. Wręczane są nagrody Artystyczne Stowarzyszenia Sztuka Teatr dla najwybitniejszych muzyków festiwalu.

Dzień piąty

„Koncerty otwarte” to stały element współpracy festiwalu z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Co roku orkiestra przedstawia publiczności nowy program. W tym roku dodatkowo wystąpi w Klubie Klimat polsko-angielski Roy Bennet Group. Koncerty te spełniają rolę promocyjną dla festiwalu, uczelni, muzyków i samego jazzu – wstęp na nie jest darmowy.

„Koncert finałowy” odbywa się w otaczających miasto górach. We wnętrzach zabytkowego Schroniska PTTK po kilkudziesięciu godzinach koncertów i jam session organizatorzy proponują publiczności przede wszystkim dobrą zabawę przy dobrej muzyce. Z uwagi na specyfikę miejsca prezentowane są tam projekty z gatunku etno-jazzu.

Program

3.02.2010 (środa)

17.30 Galeria Sfera i Klub Klimat – Muzyczny Hydepark, otwarcie wystaw fotograficznych: „Twarze jazzu w obiektywie Marka Duszy” i Henryk Malesa – „Ladies of Jazz”

18.30 Uroczyste otwarcie festiwalu, koncert 1/ Klimaty jazzu – Igor Butman Quartet (Rosja)

20.30 Koncert 2 / Klimaty jazzu – Magic Malik Orchestra (Francja)

23.00 Hotel President – otwarcie wystawy fotograficznej „Fotozadymka Artura Strąka” i jam session

4.02.2010 (czwartek)

18.00 Galeria Sfera/Klub Klimat – Koncert 3/ Nadzieje jazzu – Three Fall (Niemcy)

19.15 Koncert 4/ Nadzieje jazzu – Jerzy Małek Quintet (Polska)

21.00 Wręczenie „Anioła Jazzowego 2010” dla McCoy Tynera Koncert 5/ Geniusze jazzu – McCoy Tyner Trio with special guest Gary Bartz (USA)

23.00 Hotel President – Jam session

5.02.2010 (piątek)

15.00 do 19.00 Hotel President – Koncert 6/ Koncert Finałowy konkursu

20.00 Galeria Sfera/Klub Klimat – Koncert 7/ Okolice jazzu – Lesní zvěř (Czechy)

22.00 Koncert 8/ Okolice jazzu – Jazzanova Live feat. Paul Randolph (Niemcy)

24.00 Hotel President – Jam session

6.02.2010 (sobota)

18.00 Teatr Polski – Koncert 9/ Gala w teatrze – Laureat Nagrody Głównej Konkursu

19.15 Koncert 10/ Gala w teatrze – Andrzej Jagodziński Trio „Chopin” (Polska)

21.15 Ogłoszenie wyników licytacji obrazu „Trębacz” Krzysztofa Kokoryna, Wręczenie „Anioła Jazzowego 2010” dla Dee Dee Bridgewater, Koncert 11/ Gala w teatrze – Dee Dee Bridgewater (USA) To Billie With Love: A Celebration of „Lady Day” – premiera europejska!

7.02.2010 (niedziela)

14.30 Galeria Sfera/Klub Klimat – Koncerty 12 – Koncert otwarty Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod dyrekcją Andrzeja Zubka

16.00 Galeria Sfera/Klub Klimat – Koncert otwarty 13 – Koncert otwarty Roy Bennet Group (Anglia/Polska)

19.30 Schronisko na Szyndzielni – Koncert finałowy 14 – Fanga (Francja)

23.00 Hotel President – Jam session

Wykonawcy

Igor Butman – rosyjski wirtuoz saksofonu, dyrygent, kompozytor, właściciel klubu, szef festiwalu i gospodarz programu telewizyjnego, Jest największą osobowością rosyjskiego jazzu o silnej, międzynarodowej renomie. Studiował w słynnej Berklee College of Music i przez dziesięć lat koncertował i nagrywał w USA. Był solistą słynnej Lincoln Center Jazz Orchestra Wyntona Marsalisa. Wielkim, międzynarodowym sukcesem okazał się jego album „Magic Land”, w nagraniu którego wzięli udział Chick Corea, John Patitucci, Randy Brecker, Stephon Harris i Jack DeJohnette. Na Zadymce wystąpi ze swoim moskiewskim kwartetem. Będzie to pierwszy festiwalowy koncert tego zespołu w Polsce.

http://www.igorbutman.com

Malik Mezzadri to wybitny flecista i kompozytor pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej. Jest liderem francuskiego zespołu Magic Malik Orchestra. Zespół łączy tradycje akustycznego jazzu z nowoczesnymi wpływami – elektronicznymi bitami i muzyką świata. To jedna z najciekawszych formacji współczesnej, francuskiej sceny jazzowej. Na Zadymce zaprezentuje swój najnowszy program.

http://www.myspace.com/magicmalikorchestra

Three Fall – młode niemieckie trio występujące w niespotykanym składzie: saksofon tenorowy, puzon, perkusja. Zespół błyskawicznie zdobył sobie uznanie krytyki i publiczności. W ciągu pierwszego roku istnienia zdobył nagrodę Futuresounds 2008 w konkursie Leverkusen Jazz Festiwal, dotarł do półfinału Neuen Deutschen Jazz Preis Mannheim 2009, jak również wystąpił w Jazzfestival Viersen, Jazzfestival Leverkusen i Jazzrally Düsseldorf. Zespół zachwyca publiczność radością grania, jego młodość, nieco prowokujący styl zachowania hiphopowej subkultury połączony z doskonałą techniką i jazzową improwizacją dają niezwykły efekt świeżości i oryginalności. Będzie to ich premierowy koncert w Polsce.

http://www.threefall.de

 

Jerzy Małek to wyróżniający się na naszej scenie muzycznej trębacz i kompozytor młodego pokolenia. Jego kwintet prezentował się na wielu konkursach i festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając pierwsze miejsca i nagrody indywidualne. Do najważniejszych należą: pierwsze miejsce na Jazz Juniors 1999 oraz „Klucz do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej zdobyty tego samego roku. W 2000 r Jerzy Małek został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, oraz „Nową nadzieją” w corocznej ankiecie czytelników Jazz Forum. W 2004 r. artysta zdobył trzecie miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Instrumentów Dętych w Szczecinie, w których udział brali muzycy z Europy i USA.

http://www.myspace.com/jerzymalek

McCoy Tyner to prawdziwy geniusz jazzu. Ten niegdysiejszy członek kwartetu Johna Coltrane`a (wspólnie nagrali m.in. legendarny album „A Love Supreme”) zapisał się w jazzowej historii jako genialny pianista, lider, kompozytor i aranżer. Stworzył własny, zupełnie nowy styl gry na fortepianie o niezwykle skomplikowanej harmonii. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (w tym National Endowment for the Arts Jazz Master i pięciu nagród Grammy), a od 2005 roku doktorem honoris causa najsłynniejszej jazzowej uczelni na świecie – Berklee College of Music. Od ponad 50 lat prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową. Artyście towarzyszyć będą w Bielsku-Białej stale współpracujący z nim muzycy: Gerald Cannon (bass), Eric Kamau Gravatt (perkusja) oraz Gary Bartz (saksofon). Zespół przyleci na Zadymkę specjalnie na jedyny koncert artysty w Polsce.

http://mccoytyner.com

 

Lesní Zver niedawno wydał swoją pierwszą płytę. Ich muzyka to, jak sami ją określają dzika mieszanka nu-jazzu, psychodelii i drum`n`bass. Ta czeska formacja zdążyła już występować w wielu prestiżowych miejscach w Czechach, Słowacji i w Niemczech, grali na Festiwalu Jazz Goes to Town (Hradec Králové 2005), New Jazz Days (Bratysława 2006) lub Silent Friday (Stuttgart 2008). Brali udział w projektach multimedialnych Federico Diaz i David Kořínek. Ich zadymkowy koncert będzie pierwszym spotkaniem z polską publicznością.

http://www.myspace.com/lesnizver

Jazzanova określana jest jako kolektyw djsko-producencki, lecz ich ostatnie występy bardziej zbliżone są do typowych koncertów niż setów dj-skich., a ich najnowszy projekt zatytułowany jest Jazzanova Live feat. Paul Randolph. Grupa zaliczana jest do najciekawszych i najważniejszych zespołów nu-jazzowych na świecie. Nowe, oryginalne brzmienie uzyskali łącząc nowoczesną taneczną estetykę opartą na samplach z muzyczną tradycją lat 70-tych [disco, funk] czy 60-tych [jazz]. Wszystko w oparciu o znakomity perfekcyjny miks i doskonałą produkcję. To właśnie twórcy Jazzanovy współcześnie, na nowo odkryli pierwotną taneczność jazzu, prezentując ją w niebywale inteligentny, porywający i sposób. To oni przypomnieli również Europie uroki starego, dobrego Polish Jazzu, wydając małą antologię tego nurtu.

http://www.jazzanova.com

Andrzej Jagodziński to wybitny polski pianista, kompozytor i aranżer, który ma w swym dorobku artystycznym występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi. Od 1993 roku prowadzi własne trio, które w 1994 roku nagrało płytę „Chopin”, uznaną przez czytelników pisma Jazz Forum za płytę roku, Wydawnictwo otrzymało również nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego – Fryderyk ྚ oraz laur Melomani ྚ – nagrodę łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ྚ za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”.

http://www.jagodzinski.art.pl

Dee Dee Bridgewater (na zdjęciu) to jedna z ikon współczesnego jazzu. Ta amerykańska aktorka i wokalistka wielokrotnie była nagradzana i nominowana do prestiżowych nagród (od Grammy Awards po Jazz Academy Awards). Prowadzi popularną audycję JazzSet with Dee Dee Bridgewater w National Public Radio. Jej występ na Zadymce będzie równocześnie premierą europejską najnowszej płyty To Billie With Love: A Celebration of „LADY DAY”. Razem z nią wystąpią: Edsel Gomez (fortepian), James Carter (saksofony), Bruce Cox (perkusja) i Ira Coleman (bass).

http://www.deedeebridgewater.com

Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach to jedna z największych i najlepszych orkiestr studenckich w kraju. Działa nieprzerwanie od 1972 roku. W jej składzie jako studenci występowali między innymi: Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik i bracia Niedzielowie. Orkiestrę poprowadzi jej założyciel – profesor Andrzej Zubek.

http://www.am.katowice.pl/

Roy Bennet Group – dziesięć osób i prawdziwy, muzyczny dynamit na scenie. Tak trzeba opisać nowopowstały, polsko-angielski zespół Roy Bennet Group. Założycielem i pomysłodawcą zespołu jest Krzysztof Witkowski. W skład Roy Bennet Group wchodzą polscy muzycy, a wokalistą jest charyzmatyczny Roy Bennett – anglik o jamajskich korzeniach. Roy Bennet Group to pełna pozytywnej energii mieszanka funky, reggae, jazz i r&b. Połączenie profesjonalizmu muzyków polskiej estrady z optymistycznym przekazem jamajskiej duszy artystycznej Roy’a pozwoliło stworzyć płytę „Positive Energy” – muzykę pełną pozytywnej energii trafiającą do szerokiej publiczności.

www.roybennettgroup.pl

Fanga to niezwykła, kosmopolityczna fuzja osobowości i energii muzyków z Montpellier. Zespół odniósł sukces mieszając afrobeat, jazz, funk i odtwarzanie muzyki z płyt winylowych. Ich muzyka silnie osadzona jest w tradycji afrykańskiej. Jej melodyjność i hipnotyczny rytm wciągają słuchaczy w swoisty stan transu. Będzie to pierwsza wizyta tego popularnego, francuskiego zespołu w Polsce.

http://www.afrofanga.com

***O Festiwalu:

Zadymka to festiwal organizowany od jedenastu lat przez środowisko artystyczne skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. Twórcą i dyrektorem Zadymki jest aktor, reżyser – Jerzy Batycki. W organizację imprezy zaangażowani są bielscy aktorzy, muzycy, plastycy, fotograficy, filmowcy. Festiwal powstaje przy wsparciu lokalnego samorządu, sponsorów i partnerów. W pracach komitetu organizacyjnego Zadymki biorą udział wybitne postaci polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski, muzyk, kompozytor i dziennikarz muzyczny oraz Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Termin Zadymki został ustalony na sezon zimowy, kiedy w region Beskidów przyjeżdżają turyści z całego kraju. Impreza jest ofertą kulturalną adresowaną do lokalnych odbiorców oraz fanów jazzu z kraju i zagranicy. To także impreza z „duszą” wpleciona w zimowy pejzaż regionu, której wielką atrakcją jest finałowy koncert w schronisku na górze Szyndzielnia, gdzie uczestnicy wjeżdżają o zmroku kolejką gondolową i z pochodniami, w śniegu idą do schroniska, by na wysokości ponad 1000 m. npm wysłuchać koncertu finałowego. Festiwal pokazuje także walory architektoniczne, turystyczne i kulturalne miasta Bielska-Białej. Odbywa się on zarówno w nowoczesnych wnętrzach Klubu Klimat w Galerii Sfera (jeden z pięciu największych tego typu obiektów w Polsce), jak i w przepięknych, stylowych wnętrzach Teatru Polskiego (tam odbywa się festiwalowa gala), w klimatycznym Hotelu President i wspomnianym już schronisku na Szyndzielni. Niepowtarzalna atmosfera festiwalu, gwiazdy światowego jazzu przyjeżdżające do Bielska-Białej na jedyne koncerty w kraju, a często w Europie, to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski z zagranicy.

W dotychczasowych jedenastu edycjach festiwalu wystąpiło blisko 600 wykonawców z 29 krajów. Wśród nich legendy jazzu z USA: Wayne Shorter, Hank Jones, Ron Carter, All Foster, Charlie Haden, Yellowjackets, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, James Carter, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade; z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Till Broenner, Richard Galliano, Nils Petter Molvaer, Erik Truffaz, Roberta Gambarini, Saskia Laroo; i Polski: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Laboratorium, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych. Wielką atrakcją Zadymki są również nocne jam sessions odbywające się w festiwalowym klubie. Podczas nich młodzi muzycy mają okazję zagrać z gwiazdami. Do historii festiwalu przeszły już jamy z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, David’a Murray’a, Roy’a Hargrove’a, Terence’a Blanchard’a, Joe Lovano czy James’a Carter’a.

Największe indywidualności muzyczne festiwalu wyróżniane są Nagrodą Artystyczną Stowarzyszenia Sztuka Teatr – tytułem i statuetką „Anioła Jazzu” (rzeźba autorstwa Lidii Sztwiertni). W Bielsku-Białej otrzymali ją już min: Wayne Shorter, Hank Jones, Ron Carter, Charlie Haden, Yellowjackets,i Joe Lovano, Urszula Dudziak i Jan Ptaszyn Wróblewski.

Imprezie od ośmiu lat towarzyszy konkurs skierowany do młodych muzyków jazzowych, którego główną nagrodą jest nagranie, wydanie (1500 egz.) i promocja debiutanckiej płyty. W organizację konkursu zaangażowane jest Polskie Radio Katowice i redakcja Jazz Forum.

Festiwal współpracuje z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Tradycją stało się, że gospodarzami festiwalowych jam sessions są studenci tego wydziału, a wielką atrakcją jest „Koncert otwarty” w wykonaniu Big Bandu Akademii Muzycznej, na który gospodarze zapraszają bezpłatnie mieszkańców Bielska-Białej.

Podczas Zadymki odbywają się liczne imprezy towarzyszące – muzyczne happeningi, wystawy plakatu, fotografii, malarstwa i multimediów. To właśnie podczas ostatniej edycji odbyła się promocja albumu fotografii Marka Karewicza, którego opracowanie graficzne wykonał członek Stowarzyszenia, artysta związany z festiwalem od początku – Piotr Wisła.

Festiwal uznawany jest za jedną z największych i najlepszych imprez kulturalnych tego typu w Polsce. W plebiscycie „Jazz Top 2008 miesięcznika Jazz Forum „Zadymka” znalazła się na drugim miejscu w kategorii „Najlepszy Festiwal” a bielski koncert Wayne Shortera został uznany za jeden z trzech najważniejszych koncertów 2008 roku w Polsce!

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr przy współpracy z Gminą Bielsko-Biała oraz współorganizatorami, sponsorami i partnerami imprezy. Od sześciu lat Zadymka zyskała stałego głównego sponsora – koncern paliwowy Grupę LOTOS S.A. co spowodowało dynamiczny rozwój imprezy i zaowocowało zmianą nazwy na: LOTOS Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa.

Polecane

Share This