Billie Eilish: Jeśli jeszcze raz usłyszę jak biali mówią „wszystkie życia się liczą” to oszaleję


2020.05.30

opublikował:

Billie Eilish: Jeśli jeszcze raz usłyszę jak biali mówią „wszystkie życia się liczą” to oszaleję

fot. kadr z wideo

W Stanach Zjednoczonych cały czas trwają protesty związane ze śmiercią czarnoskórego Georga Floyda. Przypomnijmy: 46-latek został uduszony w trakcie interwencji służb w Minneapolis w stanie Minnesota. Policjant przyduszał kolanem szyję Floyda, aż ten przestał się ruszać. W sieci zawrzało i pojawiło się sporo wpisów pełnych oburzenia, popieranych głównie hashtagiem Black Lives Matter. Wybuchły także zamieszki. Głos zabrali także artyści m.in. Ice Cube, Snoop Dogg czy Peja. Do tego grona dołączyła właśnie Billie Eilish, która zamieściła emocjonalny wpis na swoim Instagramie. Skrytykowała interwencję i przy okazji oberwało się osobom, które mówią „all lives matter”.

Szukałam sposobu, żeby wyrazić to co czuję w delikatny sposób, ale nie mogę. Jęsli jeszcze raz usłyszę jak biali mówi, że wszystkie życia się liczą to oszaleję. Czy możecie się k**wa zamknąć? Nie chodzi o to, że wasze życie się nie liczy i nikt nie mówi, że wasze życie było lekkie. Myślicie, że chodzi o was. Jesteście w błędzie. Nie jesteście w potrzebie i nic wam nie grozi. (…) Jesteście uprzywilejowani czy tego chcecie czy nie. Społeczeństwo daje wam przywileje tylko za to, że jesteście biali. Możecie być biedni, możecie mieć ciężko, ale wciąż wasz kolor skóry pomoże wam uzyskać więcej niż innym. Jeśli wszystkie życia się liczą, to dlaczego tylko czarni są zabijani za bycie czarnymi? Dlaczego oskarża się imigrantów? Dlaczego biali ludzie dostają więcej możliwości – pytała Billie Eilish.

SPRAWDŹ TAKŻE: Taylor Swift ostro atakuje Donalda Trumpa

W dalszej części wpisu odniosła się także do wpisu Trumpa, który zagroził użyciem Gwardii Narodowej, jeśli sytuacja w Minneapolis nie zostanie opanowana. Wspomina także opresję czarnoskórych, niewolnictwo i za sytuację obwinia przywileje ludzi o białym kolorze skóry.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#justiceforgeorgefloyd #blacklivesmatter

Post udostępniony przez BILLIE EILISH (@billieeilish)

Polecane


Share This