Blaakyum – Metal zakazany


2012.07.16

opublikował:

Blaakyum – Metal zakazany

W dniach 9-11 sierpnia do Polski przyjedzie najstarszy libański zespół heavymetalowy Blaakyum. Działają na tamtejszej scenie od ponad 16 lat mimo cenzury i zakazów wykonywania rocka i metalu w kraju. Założony wkrótce po wojnie domowej w Libanie, przetrwał wojnę z Izraelem, a także trzy największe fale aresztowań muzyków sceny metalowej. Są pierwszym zespołem libańskim, któremu udało się zorganizować trasę koncertową z uwzględnieniem Europy – zagrają na Ukrainie, Słowacji, w Polsce i Niemczech.

Jako aktywiści od lat walczą z cenzurą i domagają się wolności słowa w kraju, działają też na polu praw człowieka i praw kobiet w Libanie. Dlatego też trasa jest poświęcona nie tylko muzyce, ale także walce jaką toczy wielu muzyków sceny rockowej i metalowej tego państwa z ograniczeniami względem ich aktywności artystycznej. Hasło Metal zakazany (Banned Metal) ma zwrócić uwagę na działalność aktywistów,

którzy dążą do zmiany w libańskim prawie. Polski przystanek jest dla zespołu bardzo ważny, ponieważ uważają, że istnieje wiele analogii w historii polskiego metalu w latach 80. i współczesnej sceny metalowej.

Szczegóły wizyty w naszym kraju:


Etap warszawski (9-10 sierpnia)

9 sierpnia – spotkanie z muzykami w pubie Beirut oraz projekcja filmu dokumentalnego „Arab Metalheads Lebanon” poświęconego cenzurze w obszarze sceny rockowej i metalowej. Po filmie odbędzie się spotkanie z muzykami, podczas którego opowiedzą oni o historii metalu w Libanie i o własnych doświadczeniach z cenzurą (m.in. aresztowaniach wokalisty grupy).

10 sierpnia w Progresji odbędzie się koncert pod hasłem Metal zakazany. U boku Blaakyum wystąpią polskie grupy wspierające ich walkę o wolność słowa: Heart Attack, Scream Maker, Taliban Monkey Soldier. Koncert poprzedzi projekcja filmu „Arab Metalheads Lebanon”


Etap krakowski (11 sierpnia)

W klubie Kazamaty odbędzie się wystawa zdjęć dotyczących sceny metalowej w Libanie, następnie wyświetlony będzie film dokumentalny „Arab Metalheads Lebanon”, po którym muzycy będą mieli okazję opowiedzieć o historii metalu i cenzury w Libanie. Po nim nastąpi koncert zespołów polskich (Heart Attack, Taliban Monkey Soldier) oraz libańskiego Blaakyum.

Wydarzenie będzie unikalne, ponieważ będzie to pierwsza trasa metalowego zespołu libańskiego po Europie, ale także pierwsza okazja nie tylko do zapoznania się przez Polaków z tym rodzajem muzyki, ale i stanem sztuki i problemami prawnymi artystów w tym kraju. Celem spotkań i koncertów jest stworzenie klimatu dla integracji artystycznej, promował wolność słowa i wartości demokratyczne.

Po zakończeniu trasy w Libanie planowane jest spotkanie przeznaczone dla muzyków rockowych i metalowych z Libanu, podsumowujące doświadczenia zespołu połączone z prezentacją multimedialną materiału zebranego w krajach europejskich. Specjalne miejsce ma być poświęcone Polsce, jako krajowi którego scena metalowa ma duży wpływ na muzyków libańskich, o czym też opowiedzą artyści podczas konferencji. Oprócz tego muzycy zwracają uwagę na podobieństwa w historii scena metalowej w Polsce w latach 80. i w Libanie obecnie.

Polecane

Share This