Bogaty program Skrzyżowania Kultur


2009.08.21

opublikował:

Bogaty program Skrzyżowania Kultur

W 1955 roku podczas Światowego Festiwalu Młodzieży, Warszawa stała się miejscem pierwszego wielkiego zetknięcia się Polaków z kulturami Afryki, obu Ameryk i Azji. Podobnie jak 54 lata temu, Pałac Kultury i przylegające doń tereny staną się sceną 5. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w dniach 13–19 września 2009 roku.

Tegoroczny program festiwalu, mimo światowego kryzysu ekonomicznego i wymuszonych nim oszczędności, jest zróżnicowany stylistycznie. Jest w nim miejsce dla artystów bardzo popularnych, jak Youssou N’Dour, wykonawców „korzennych”, jak Master Musicians of Jajouka i muzyków akademickich – Vishva Mohan Bhatta. Przy układaniu programu zadbano o zmaksymalizowanie aspektu „krzyżowania kultur” poprzez prezentację projektów multikulturowych. Osią takich projektów będą wspólne występy muzyków polskich i zagranicznych.

13 września: Gwiazda festiwalu Youssou N’Dour (Senegal), artysta uchodzący za najwybitniejszego wokalistę Czarnej Afryki. Na drodze jego kariery światowej znaleźli się Peter Gabriel, Bruce Springsteen, Tracy Chapman, Sting, Neneh Cherry i Dido. W Warszawie zaprosi do wspólnego wykonania przeboju 7 Seconds Annę Marię Jopek. Wyspy Zielonego Przylądka reprezentować będzie tego wieczoru wokalista i gitarzysta Tcheka.

14 września: Koncert fado i bossa novy. Ana Moura (Portugalia) – jedna z najwybitniejszych artystek fado. Ma na swym koncie m.in. podwójną Platynową Płytę, występ w nowojorskim Carnegie Hall i współpracę z Mickiem Jaggerem. Marcio Faraco (Brazylia) zaprezentuje specjalny program poświęcony 50-leciu bossa novy (w 1959 r. ukazał się pierwszy album Joao Gilberto – współtwórcy bossa novy).

15 września: Koncert etno-rapu. Orishas – czołowa kubańska grupa łącząca rap z muzyką latynoską oraz Sister Fa (Senegal) – raperka łącząca afrykańskie bity ze społecznie zaangażowanymi tekstami przeciw wielożeństwu i zwyczajowi obrzezywania afrykańskich dziewcząt.

16 września: Legendarna orkiestra berberyjska Master Musicians of Jajouka (Maroko) z jednej strony kultywuje ponad 1000-letnią muzyczną tradycję, a z drugiej może pochwalić się współpracą ze współczesnymi muzykami świata zachodniego, m.in. Brianem Jonesem z The Rolling Stones czy Billem Laswellem. Polski kwartet absolwentów Akademii Muzycznej Kwadrofonik zaprezentuje autorskie opracowania muzyki poważnej XX i XXI wielu, a także nowoczesne interpretacje polskiego folkloru. Oba zespoły zaprezentują również opracowany specjalnie na Festiwal wspólny repertuar.

17 września: Projekt jednoczący artystów z różnych krain historycznych wyruszających w poszukiwaniu muzycznego Graala. Al Andaluz Project to fuzja trzech różnych grup i trzech obszarów muzycznych dawnej Hiszpanii. Nasz reprezentant – grupa Mosaic wykonuje polską, bałkańską i bliskowschodnią muzykę średniowiecza i renesansu.

18 września: Vishwa Mohan Bhatt jest wybitnym indyjskim instrumentalistą, konstruktorem i wirtuozem nowatorskiego instrumentu o nazwie Mohan Veena, powstałego z połączenia indyjskiej veeny i gitary hawajskiej. Międzynarodową sławę i prestiżową nagrodę Grammy przyniosły mu nagrania w duecie z Ry Cooderem.

Wieloetniczny projekt śląskiego gitarzysty Michała Czachowskiego Indialucia łączy elementy klasycznej muzyki indyjskiej i hiszpańskiego flamenco.

19 września: Farafina (Burkina Faso) to zespół, którego ponad 30-letnia historia obfituje we współpracę ze sławami muzyki zachodniej, a także wydarzenia tak prestiżowe, jak koncert urodzinowy Nelsona Mandeli dla 72-tysięcznej publiczności na londyńskim Wembley Stadium.

Z myślą o najmłodszych przygotowano wielokulturowy koncert z udziałem dzieci z Burkina Faso (Afryka) i Polski (13 września). Festiwalowa publiczność obejrzy również wystawę fotograficzną Joli Lipki pt. „Barwy tradycji”. Równoczesną wystawę zdjęć w Polsce i w trzech miastach Maroka objął patronatem Król Maroko – Muhammad VI (wernisaż 14. września).

W aspekt „krzyżowania kultur” znakomicie wpisują się kierowane przez Marię Pomianowską festiwalowe warsztaty. W tym roku obejmują one następujące klasy: polskiego tańca historycznego, afrykańskiego języka ciała i rytmu, emisji głosu i bułgarskich technik wokalnych, improwizacji melodycznej na tradycyjnych instrumentach smyczkowych, gry na bębnach północno-indyjskich z tablą w roli głównej, tworzenia pieśni i „dzikich tańców” prasłowiańskich z użyciem piszczałek słowackich. Punktem kulminacyjnym warsztatów będzie wspólny koncert warsztatowych mistrzów i ich uczniów (19.września).

Piąta edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zaprezentuje zróżnicowany wachlarz stylów muzycznych, w ramach szeroko pojętej „muzyki świata”. Znakiem rozpoznawczym Festiwalu, wyróżniającym go spośród kilkunastu imprez tego typu w naszym kraju i kilkuset organizowanych w całej Europie, stają się projekty multikulturowe, łączące wykonawców z różnych krajów, kultur i tradycji muzycznych.

BILETY

Youssou N`Dour (Senegal), Tcheka (Wyspy Zielonego Przylądka)

Inauguracyjny koncert galowy 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur

13 września 2009 r., godz. 19.00, Sala Kongresowa

Bilety w cenie 30/60/100 zł do nabycia:

Kasa Stołecznej Estrady – (22) 849 68 84, bilety@estrada.com.pl, czynne pon-pt 8.00-16.00

Kasa Sali Kongresowej – (22) 656 72 99, kasa@kongresowa.pl

www.eventim.pl

www.ebilet.pl

Bilety na koncert dziecięcy w cenie 10 zł oraz bilety na pozostałe wydarzenia festiwalowe w cenie 15 zł oraz karnety w cenie 70 zł (z wyłączeniem koncertu inauguracyjnego) do nabycia:

Kasa Stołecznej Estrady – (22) 849 68 84, bilety@estrada.com.pl, czynne pon-pt 8.00-16.00

Polecane

Share This