Bonusa RPK skazano m.in. na podstawie tekstów piosenek. JAY-Z walczy o to, by nie było już takiej możliwości


2022.01.21

opublikował:

Bonusa RPK skazano m.in. na podstawie tekstów piosenek. JAY-Z walczy o to, by nie było już takiej możliwości

foto: mat. pras.

Teksty rapowych kawałków bywają wykorzystywane przeciwko ich twórcom w procesach sądowych. Prokuratorzy chcąc podeprzeć akty oskarżenia niejednokrotnie sięgali po utwory oskarżonych, chcąc na tej podstawie udowodnić ich winę. Takie przypadki zdarzają się nie tylko w Stanach, wystarczy spojrzeć na przykład Bonusa RPK, którego skazano na pięć i pół roku pozbawienia wolności za handel narkotykami. Prokuratura nie miała twardych dowodów przeciwko artyście, miała za to zeznania małego świadka koronnego – zdaniem Bonusa całkowicie niewiarygodnego – oraz teksty jego kawałków.

W Stanach w ostatnich dniach zrobiło się głośno wokół inicjatywy „Rap Music on Trial”. JAY-Z, Meek Mill, Fat Joe, Big Sean, Yo Gotti, Kelly Rowland, Killer Mike, Robin Thicke i kilkoro innych artystów poparło złożoną już w listopadzie propozycję zmian w prawie, które mają wprowadzić zakaz używania tekstów utworów muzycznych jako dowodów w procesach sądowych. Wniosek dotyczy prawa obowiązującego w stanie Nowy Jork, ale jeśli zmiany uda się wprowadzić w życie, jesteśmy pewni, że wkrótce takie propozycje pojawią się także w innych częściach USA.

Prawnik JAYA-Z Alex Spiro podkreśla, że raper stawia sobie za punkt honoru wsparcie tego pomysłu. O samej inicjatywie szerzej wypowiedział się Fat Joe, który na prośbę Rolling Stone’a skomentował: – Nasze teksty są kreatywną formą autoekspresji i rozrywki, podobnie jak w każdym innym gatunku muzyki. Chcemy, by nasze słowa były odbierane jako sztuka, a nie wykorzystywane jako broń w sądzie.

Polecane

Share This