Brandt Brauer Frick Ensemble, Robag Wruhme, OCET, Sohn, Mimetic, Niwea…


2013.05.17

opublikował:

Brandt Brauer Frick Ensemble, Robag Wruhme, OCET, Sohn, Mimetic, Niwea…

Pamiętając, jak wielu z Was nie zmieściło się do wypełnionego szczelnie namiotu i musiało zrezygnować z wysłuchania porywającego techno-jazzowego koncertu Brandt Brauer Frick Ensemble, w tym roku postanowiliśmy zaprosić ich po raz kolejny, korzystając z okazji jaką było opublikowanie przez zespół najnowszej, doskonale przyjętej płyty Miami. Brandt Brauer Frick Ensemble powracają do Katowic, tym razem z gościnnym udziałem wokalistki Eriki Janunger oraz zestawem piosenek, zupełnie odmiennych od tego, co prezentowali na dotychczasowych albumach. Wśród gości zaproszonych do współpracy nad Miami znalazł się między innymi Jamie Lidell oraz legendarna wokalistka Gudrun Gut, a sama płyta to dziesięć przebojowych kompozycji, opisujących 24 godziny z życia Miami. Trio ponownie sięgnęło po sprawdzone pomysły, odzierając techno z wszystkich ozdóbek i postawiło na skomplikowane rytmy połączone z niepokojącymi odgłosami, obecność wokalistów nadała jednak ich muzyce zupełnie nowego wymiaru i zamieniła ich występy w niesamowite widowiska, przywodzące na myśl połączenie występu pozbytej wszelkich zahamowań orkiestry kameralnej, z występami legendarnego Kraftwerka. Jeśli nie udało się Wam zobaczyć ich w zeszłym roku, już w sierpniu będziecie mogli to nadrobić, podziwiając Brandt Brauer Frick Ensemble w zupełnie nowej odsłonie, z towarzyszeniem muzyków odpowiedzialnych za jeden z najlepszych koncertów w historii naszego festiwalu oraz zjawiskowej wokalistki!

Do grupy artystów z obszaru niemieckojęzycznego dołącza także Sohn, zmęczony Londyńczyk, który przeniósł się do Wiednia i tam rozpoczął karierę muzyczną, zaskakując odbiorców w 2012 roku Ep-ką zatytułowaną The Wheel, zawierająca trzy melancholijne utwory, które zostały określone przez krytyków mianem sadwave. Łącząc ciepłe brzmienia syntezatorów i rytmy z automatu perkusyjnego, Sohn tworzy muzykę idealnie dopasowaną do własnych popisów wokalnych i opowiadania o przygnębiających fragmentach życia w wielkim mieście. Porównywany z Jamesem Blakiem, pojawi się w Polsce po raz pierwszy, przywożąc premierowy materiał przygotowywany na debiutancki album, który powinien ukazać się w tym roku w zasłużonej wytwórni 4AD.

Nasz kolejny gość również pochodzi z Niemiec i możecie go pamiętać jako podporę doskonałego duetu Wighnomy Brothers, tworzonego wraz z Sörenem Bodnerem. Ich wspólna kariera trwała prawie dwanaście lat, zaprowadziła obu muzyków na najważniejsze klubowe i festiwalowe sceny na całym świecie, przyniosła im też olbrzymie uznanie wśród fanów deep house, który to gatunek muzyczny w ich wykonaniu wzbogacony został o elementy jazzu, soulu i funka. Drogi muzyków rozeszły się w 2009, a już chwilę później Robag Wruhme rozpoczął solową karierę, która jak na razie zaowocowała dwoma doskonale przyjętymi płytami – Wuppdeckmischampflow i Thora Vukk – oraz remiksami między innymi takich gwiazd jak Modeselektor. Jego solowe dokonania, to wypadkowa fascynacji mrocznym ambientem połączonym z typowo klubowymi przebojami tanecznymi oraz elementami field recordingu. Katowicki koncert będzie pierwszym występem tego artysty na Śląsku.

Po następnego artystę wybraliśmy się do Szwajcarii. Mowa o dyrektorze  artystycznym Electron Festival, Jeromie Soudan, podporze kultowej formacji Art Zoyd i twórcy projektu Mimetic, z którym przyjedzie na nasz tegoroczny festiwal. Klasycznie wykształcony muzyk jest obecny na scenie od ponad piętnastu lat, w tym czasie produkował albumy, tworzył nagradzaną muzykę do przedstawień tanecznych i teatralnych, pisał ścieżki dźwiękowe do takich klasycznych filmów jak Metropolis czy Człowiek z Kamerą oraz grywał na perkusji w industrialowej grupie Von Magnet. Jako Mimetic działa od 1998 roku, nagrał pod tym pseudonimem co najmniej 15 albumów dla różnych niezależnych wytwórni europejskich i pokazał się jako artysta, dla którego w muzyce nie ma żadnych granic. Od hip-hopu do grime, od rave do IDM, od tanecznych hymnów do industrialowego ataku ścianą dźwięków – podczas jego koncertów wszystko łączy się ze wszystkim, tworząc niepowtarzalne, porywające show, uzupełnione zazwyczaj doskonałymi wizualami.

Fascynujące widowiska to również specjalność grupy Ocet – szalonego i zamaskowanego post-jazzowego tria stawiającego na czysty improwizowany żywioł, w którym pomysły znane chociażby z płyt Jamesa Blake’a czy BADBADNOTGOOD, zyskują niesamowite aranżacje, rozpisane na laptopy, elektronikę i jazzowe instrumenty, a wirtuozerska perfekcja wszystkich muzyków idzie ręka w rękę z upodobaniem do ciągłego zaskakiwania odbiorców. Balansująca na styku różnych gatunków muzycznych stylistyka grupy nie pozwala na ich łatwe zaszufladkowanie, a ich koncerty to nieustająca gra z oczekiwaniami publiczności i szaleńcza ekspresja rozpisana na instrumenty akustyczne i elektronikę. Kim są i skąd pochodzą? Nie wiemy. Co potrafią? Rozpalić każda publiczność.

Jak zwykle nie zapominamy też o najciekawszych przedstawicielach polskiej muzyki ostatnich lat, a wśród zaproszonych gości pojawi się także Niwea – jedno z największych zaskoczeń w polskiej muzyce ostatnich lat, doskonały duet złożony z Dawida Szczęsnego i Wojciecha Bąkowskiego, którzy łącząc nową falę z brutalną liryką tekstów nadali muzyce tanecznej niepokojący i apokaliptyczny wymiar. Minimalistyczny klimat ich występów, kamienne twarze obu wykonawców, teksty opisujące XXI-wieczne rozterki i zaskakujący antyprzebój Miły młody człowiek sprawiły, że nie bez przyczyny uznaje się Niweę za jeden z najważniejszych polskich zespołów ostatniej dekady, twórców konsekwentnie stojących obok głównych nurtów tanecznej elektroniki i potrafiących jej nadać mocno osobisty, przejmujący wymiar.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 22-25.08.2013 – Katowice | Nowa Siedziba Muzeum Śląskiego

2 Dniowe Karnety (23-24.08.2013):

150 zł

Camping

Lokalizacja: Dolina Trzech Stawów / ul. Lotnisko / Katowice

– pelne zaplecze sanitarne

– punkt gastronomiczny

– w pobliżu pola namiotowego centrum handlowe

– wypożyczalnia rowerów

– punkt umożliwiający doładowanie telefonów komórkowych

Ceny:

w dniach: 23-24.08 – 20zł

w dniach: 22-25.08 – 40zł

Więcej informacji na: www.festiwalnowamuzyka.pl

Polecane

Share This