Budka Suflera vs Marek Torzewski – spór o piosenkę zakończy się w sądzie?


2020.06.06

opublikował:

Budka Suflera vs Marek Torzewski – spór o piosenkę zakończy się w sądzie?

fot. Wikipedia

Dzień po tym jak w sieci pojawiła się piosenka „Niebo co dzień” Budki Suflera i Felicjana Andrzejczaka, w sieci pojawił się ten sam utwór w wykonaniu Marka Torzewskiego. Obie strony są przekonane, że to im przysługuje prawo nagrania piosenki, dlatego sprawa zakończy się w sądzie.

Pod nagraniem Marka Torzewskiego mogliśmy przeczytać, że Romuald Lipko skomponował tę piosenkę specjalnie dla niego, a także, że została ona nagrana już w sierpniu 2001 roku. Grupa zaprzecza, jakoby piosenka miała powstać z myślą o nagraniu jej przez śpiewaka. Warto dodać, że autorem tekstu jest perkusista Budki Suflera Tomasz Zeliszewski, co zostało ujęte w opisie na YouTube dopiero teraz, po tym jak grupa opublikowała w sieci oświadczenie, w którym zarzuca Torzewskiemu, że wykorzystał piosenkę bezprawnie.

 

W związku z tym, że w dzień po premierze utworu ”Niebo co dzień” w wykonaniu Felicjana Andrzejczaka oraz zespołu Budka Suflera, która to premiera miała miejsce w internecie w dniu 28 maja 2020 r., na YouTube udostępniony został ten sam utwór (wideoclip) w wykonaniu Pana Marka Torzewskiego, oświadczamy co następuje:

– Utwór ”Niebo co dzień” został stworzony przez Romualda Lipko (muzyka) oraz Tomasza Zeliszewskiego (słowa). Wbrew informacji towarzyszącej udostępnieniu wersji Pana Marka Torzewskiego, utwór nie został skomponowany przez Romualda Lipko specjalnie dla niego.

– Pan Marek Torzewski wykorzystał tekst autorstwa Tomasza Zeliszewskiego nie wskazując nazwiska twórcy, co stanowi naruszenie jego autorskich praw osobistych. Ponadto fakt eksploatacji utworu polegający na opublikowaniu utworu w wykonaniu innego artysty w dzień po jego oficjalnej premierze jest ewidentnie działaniem naruszającym dobre obyczaje.

– Opis, w który został zaopatrzony udostępniony w internecie utwór, w wykonaniu Pana Marka Torzewskiego, narusza prawa twórców utworu i artystów wykonawców. Opis ten brzmi: <>. Jest to opis nierzetelny i wprowadzający odbiorców w błąd, a to z następujących przyczyn:

Po pierwsze – przytoczony opis nie informuje o tym, że autorami piosenki są Romuald Lipko i Tomasz Zeliszewski, co stanowi naruszenie ich praw. Ponadto, sposób wymienienia w tym opisie Pana Marka Torzewskiego może być przez odbiorców odczytywany jako wskazanie, że jest On współtwórcą, a nie tylko wykonawcą piosenki;

Po drugie – wzmianka o Budce Suflera sugeruje, że utwór został wykonany przy udziale tego właśnie Zespołu, co nie jest zgodne z prawdą;

Po trzecie – użycie określenia „original version” wskazuje, że wykonanie Pana Marka Torzewskiego jest pierwotnym nagraniem utworu „Niebo co dzień”, przez co stworzone zostaje wrażenie, że wersja nagrana przez Budkę Suflera ma charakter wtórny (cover). Tymczasem oryginalnym nagraniem utworu „Niebo co dzień” jest wersja nagrana i opublikowana wcześniej przez zespół „Budka Suflera”.

Mając powyższe na uwadze oczekujemy, że Pan Marek Torzewski złoży publiczne oświadczenie (opublikowane na swojej oficjalnej stronie marektorzewski.com.pl oraz na kanale YouTube), że autorami piosenki „Niebo co dzień” są Romuald Lipko oraz Tomasz Zeliszewski oraz, że przy nagraniu jego wersji tego utworu nie towarzyszył mu zespół Budka Suflera, a ponadto, że przy jakimkolwiek udostępnieniu swojego wykonania utworu Pan Marek Torzewski zamieści wymagane przez prawo oraz prawdziwe informacje co do jego autorstwa oraz pominie w opisie zwrot „original version”, jak też „Budka Suflera” – czytamy w komunikacie podpisanym przez Tomasza Zeliszewskiego i Dorotę Mazurkiewicz-Lipko, wdowę po liderze grupy.

Na stronie Torzewskiego istotnie pojawiło się oświadczenie, w którym potwierdza, że kompozytorem piosenki jest Romuald Lipko, a autorem tekstu Tomasz Zeliszewski. Management śpiewaka potwierdza jednak, że piosenka powstała właśnie z myślą o tym, by to on nagrał ją i wykonywał. Zachęcamy do odwiedzenia strony, ponieważ są tam wycinki artykułów prasowych, którymi management śpiewaka potwierdza tezy ze swojego oświadczenia.

W związku z ukazaniem się oświadczenia na stronie Budki Suflera które dotyczy utworu „Niebo co dzień” należy przytoczyć fakty:

– W lipcu 2001 roku Marek Torzewski otrzymał od Romualda Lipki skomponowany specjalnie dla niego utwór z tekstem Tomasza Zeliszewskigo pt. „Niebo co dzień” oraz 11 innych utworów.

– W sierpniu 2001 roku piosenka „Niebo co dzień„ została nagrana w studio S-4 Polskiego Radia w Warszawie. Producentem muzycznym był Romuald Lipko lider zespołu Budka Suflera oraz Adam Abramek i Paweł Szot.

– Marek Torzewski nigdy nie śmiał wykorzystywać nazwy zespołu Budka Suflera , dla którego żywi wielki szacunek i patrzy z podziwem na jego osiągnięcia artystyczne. Jednakże należy trzymać się faktów i nie tracić z pola widzenia faktu że piosenkę „Niebo co dzień” skomponował dla Marka Torzewskiego lider zespołu Budka Suflera Romuald Lipko a tekst napisał perkusista zespołu Budka Suflera Tomasz Zeliszewski.

– Niewpisanie autora tekstu do opisu na stronie Youtube i stronie Marka Torzewskiego nastąpiło w wyniku nieumyślnego uchybienia przez osobę która umieściła ten utwór. To uchybienie zostało natychmiast naprawione.

– Jest niepodważalne, iż piosenka „Niebo co dzień” została specjalnie napisana dla Marka Torzewskiego przez Romualda Lipke i nagrana wspólnie z nim przez Marka Torzewskiego w sierpniu 2001 r w studio S–4 Polskiego Radia w Warszawie czyli 19 lat temu. Taka wersja została zamieszczona na YouTube czyli wersja oryginalna która powstała przy współpracy Marka Torzewskiego i Romualda Lipki – lidera zespołu Budka Suflera.

– Zdumiewającym jest, że zespól Budka Suflera w swoim oświadczeniu z premedytacją nie akceptuje faktu. że pierwotne (original) nagranie utworu „Niebo co dzień” odbyło się w sierpniu 2001 r. dokonane przez Marka Torzewskiego czyli 19 lat temu.

– Informacja na stronie zespołu Budka Suflera z dnia 20 maja 2020 r o premierze nowej piosenki ”Niebo co dzień” nie ma swojego pokrycia w przytoczonych wyżej faktach.

– W związku z powyższym Marek Torzewski oczekuje oficjalnych przeprosin od zespołu Budka Suflera za nieprawdziwe informacje które znalazły się w oświadczeniu z dnia 4 czerwca 2020 r. i zamieszczenie ich na oficjalnej stronie internetowej zespołu Budka Suflera – czytamy w komunikacie.

O rozwoju sytuacji będziemy informowali na bieżąco.

Polecane


Share This