Cesaria Evora kończy karierę


2011.09.24

opublikował:

Cesaria Evora kończy karierę

Pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka artystka, która 27 sierpnia skończyła 70 lat i którą jeszcze w kwietniu można było zobaczyć w znakomitej formie na scenie paryskiego Grand Rex, obecnie bardzo osłabiona przebywa w Parażu. Nowe problemy zdrowotne, które zaczęły jej dokuczać doprowadziły do serii zabiegów chirurgicznych, którym poddała się w ostatnich latach, w tym operacji na otwartym sercu, którą przeszła w maju 2010 roku.

Lekarze, którzy przybyli z nią do Paryża, nakazali, by odwołała nadchodzące tournée. W efekcie, Cesaria, w porozumieniu z producentem i menedżerem, José da Silvą, postanowiła definitywnie zakończyć karierę, wyrzekając się życia, które pognało ją w cztery strony świata odkąd w 1991 roku zadebiutowała na międzynarodowej scenie.

Cesaria Evora wyjaśniła swą decyzję w wywiadzie, którego udzieliła dziennikowi „Le Monde”, przekazując słowa wdzięczności swym fanom.

Na swoim artystycznym koncie Cesaria posiada szereg platynowych i złotych płyt, prestiżową nagrodę Grammy a także Order Legii Honorowej.

Muzyczny dorobek Evory zamyka wydany w 2009 roku album ‘Nha Sentimento’. W 2010 roku ukazał się także zbiór duetów, które na przełomie lat Cesaria zarejestrowała z artystami z różnych stron świata, prezentujących różne style muzyczne. W Polsce Diwa współpracowała z Kayah i Dorota Miśkiewicz.

Polecane

Share This