Cesaria Evora wystąpi w Polsce

Trzy koncerty w czerwcu: Lublin, Warszawa, Szczecin


2011.04.15

opublikował:

Cesaria Evora wystąpi w Polsce

Cesaria Evora – charyzmatyczna osobowość, magnetyzujący głos, zdobywczyni m.in.: jednej z najważniejszych nagród przemysłu muzycznego na świecie Grammy Awards w kategorii world music, wystąpi 17 czerwca w lubelskiej Hali Globus, w warszawskiej Sali Kongresowej 19 czerwca i 21 czerwca w szczecińskim Parku Kasprowicza.

Cesaria Evora nie bez powodu nazywana jest „bosonogą divą” z wysp Zielonego Przylądka. Jej piosenki zdobyły uznanie krytyków na całym świecie, stworzyły markę. O współpracę z Cesarią Evorą zabiegała nawet królowa popu Madonna. Artystka śpiewająca wyłącznie po kreolsku lub po portugalsku (z wyjątkiem Besame mucho, na potrzeby filmu), poza muzyką angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi na problemy m.in.: Afryki lub AIDS.

W ciągu swojej 12-letniej międzynarodowej kariery Cesaria Evora nagrała kilkanaście albumów, a wiele z nich otrzymało status złotej i platynowej płyty. Jej ostatni album „Nha Sentimento” wydany w 2009 r. jest powrotem do korzeni, do ukochanego domu. Tworzą go przede wszystkim utwory z gatunku coladera, nie zabrakło jednak tak charakterystycznej dla Cesarii morny.

Cesaria Evora, zwana przez przyjaciół Cize, urodziła się w Mindelo na Wyspach Zielonych. Zaczęła śpiewać w wieku 16 lat, występowała w kawiarniach, tawernach, klubach, jednak przełomowym momentem w jej życiu okazał się koncert w 1986 r. w Portugalii. Tam dostrzegł ją jej przyszły agent, José da Silva, który uwierzył w 47-letnią wówczas artystkę i zainwestował w nią swój czas i oszczędności. Wysiłek się opłacił – w 1992 r. Cesaria Evora wydała płytę „Miss Perfumado”, która sprzedała się w ponad 300 tys. egzemplarzy i otworzyła jej drzwi do światowej kariery.

Piątek, 17 czerwca 2011

Hala Globus,

Lublin, PolskaDeutsche Bank Invites

Niedziela, 19 czerwca 2011

PKiN – Sala Kongresowa,

Warszawa, PolskaSZCZECIN PLUS MUSIC FEST 2011

Wtorek, 21 czerwca 2011

Teatr Letni w Parku Kasprowicza,

Szczecin, Polska

Polecane