Chopin i jego Europa

Jutro rusza 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – zaplanowano transmisje


2009.08.15

opublikował:

Chopin i jego Europa

W najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, rusza 5. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – w tym roku pod hasłem „Od Staiera do Staiera”. Polskie Radio objęło nad wydarzeniem patronat medialny, a jego współorganizatorem jest Program 2, który zaprasza do wysłuchania festiwalowych koncertów.

W poniedziałek, 17 sierpnia o godz. 20.00, radiowa Dwójka odtworzy koncert inauguracyjny. Z towarzyszeniem orkiestry Concerto Köln na fortepianie historycznym zagra Alexander Melnikov – uznawany za jednego z najwybitniejszych rosyjskich pianistów swojego pokolenia, a w programie: Piękna Meluzyna – uwertura op. 32 i I Koncert fortepianowy g-moll op. 25 Feliksa Mendelssohna oraz V Symfonia B-dur D 485 Franciszka Schuberta.

We wtorek, 18 sierpnia o godz. 20.00, będzie można wysłuchać koncertu zarejestrowanego 17 sierpnia. Obok Concerto Köln, wystąpi jeden z najwybitniejszych mistrzów klawesynu i fortepianu historycznego – Andreas Staier. Artysta rozpoczął solową karierę muzyczną w roku 1986 i od tego czasu jego niekwestionowany kunszt muzyczny wywiera istotny wpływ na światowe interpretacje repertuaru barokowego, klasycznego i romantycznego. Przed zgromadzoną w Filharmonii Narodowej publicznością i słuchaczami Dwójki zagra Symfonię c-moll op. 12 nr 4 Henriego-Josepha Rigla, III Koncert fortepianowy Es-dur Johna Fielda oraz Symfonię Es-dur Hob. I/103 „Mit dem Paukenwirbel” Józefa Haydna.

W czwartek, 20 sierpnia o godz. 19.30, Program 2 zaprosi na transmisję koncertu, na którym, z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia, wystąpią: Howard Shelley – w roli dyrygenta i pianisty oraz Jan Lisiecki – zaledwie 14-letni pianista i kompozytor, nazywany przez krytyków „arystokratą fortepianu” , „unikatowym talentem”, chwalony za „zdumiewającą poetykę i pełne wyobraźni interpretacje”. Artyści wykonają IV Symfonię A-dur, op. 90 „Włoską” Feliksa Mendelssohna, Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W przerwie koncertu z Howardem Shelleyem i Janem Lisieckim porozmawia Barbara Schabowska.

Także w weekend nie zabraknie festiwalowych retransmisji. W sobotę, 22 sierpnia o godz. 20.30, Program 2 odtworzy recital wokalny, zarejestrowany 19 sierpnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Niemieckiemu tenorowi Christophowi Prégardienowi, uznawanemu za jednego z najwybitniejszych tenorów lirycznych, na fortepianie będzie towarzyszyć Andreas Staier. W programie znajdą się pieśni Fryderyka Chopina, Franciszka Schuberta, Normana Bergmüllera i Roberta Schumanna. Ponadto w niedzielę, 23 sierpnia o godz. 20.00, radiowa Dwójka zaprosi do wysłuchania sobotniego koncertu orkiestry Sinfonia Varsovia pod kierownictwem Jacka Kaspszyka, z którą wystąpią: frapująca swą sztuką Martha Argerich – laureatka m.in. I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, skrzypaczka Agata Szymczewska – zdobywczyni I nagrody i Złotego Medalu XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, oraz muzykujący bracia Capuçon: Renaud – wybitny skrzypek, wybrany we Francji „Wschodzącą Gwiazdą” i „Nowym Talentem Roku 2000”, oraz Gautier – wiolonczelista, laureat tytułu „Nowego Talentu Roku 2001” w konkursie „Victoires de la Musique”. W programie znajdą się: Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza, Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3 Fryderyka Chopina oraz Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena.

Wszystkich koncertów można wysłuchać również za pomocą łącza internetowego: www.polskieradio.pl/sluchaj

5. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa – „Od Staiera do Staiera” potrwa od 16 do 31 sierpnia. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a współorganizatorami Program 2 Polskiego Radia, Filharmonia Narodowa oraz Teatr Wielki Opera Narodowa.

Polecane