Cinematic Orchestra – reedycja dwóch płyt


2011.05.26

opublikował:

Cinematic Orchestra – reedycja dwóch płyt

Z okazji prestiżowego występu zespołu na Warsaw Summer Jazz days do polskich sklepów trafiają właśnie reedycje kultowych albumów The Cinematic Orchestra – debiutanckiego “Motion” i  “Live At Royal Albert Hall”. Wydany w 1999 roku dla Ninja Tune, “Motion” na stałe wpłynął na kształt nu jazzu, stając się esencjonalnym albumem gatunku. Nowatorska metoda odtwarzania “na żywo” sampli starych jazzowych utworów w połączeniu z warsztatem improwizacyjnym muzyków, elektroniką i turntablismem podbiła serca słuchaczy oraz krytyków w Wielkiej Brytanii  i na całym świecie.

Początki The Cinematic Orchestra sięgają już roku 1990, jednak pod tą nazwą zaistnieli dopiero w drugiej połowie dekady. Główny filarem zespołu jest Jason Swinscoe, brytyjski DJ, kompozytor i producent, związany z wytwórnią Ninja Tune od początku jej istnienia. Koncepcję połączenia jazzowej tradycji i oryginalnego podejścia do samplowana Swinscoe wcielił w życie  po zgromadzeniu imponującej bazy nagrań fragmentów perkusji, partii basowych czy linii melodycznych (dużą część stanowiły klasyczne jazzowe polskie albumy!). Wraz z pięcioosobowym zespołem rozpoczął następnie pracę nad ogrywaniem samplowanych motywów i improwizacji na ich temat, a następnie całość zmiksował i wyprodukował na swoim komputerze.

W rezultacie powstał album zaskakujący nowym spojrzeniem na jazzową tradycję – pełen świeżości, klimatyczny i inspirujący. “Motion” nadal zachwyca fuzją stylistyk, zamykając drapieżność acid jazzu i depresyjność trip-hopu w ramach przestrzennej produkcji i nowatorskich rozwiązań muzycznych. Muzyka The Cinematic Orchestra zachwyciła krytyków, którzy od razu zakwalifikowali projekt Swinscoe’a do arcydzieł w katalogu Ninja Tune, obok płyt takich artystów, jak Amon Tobin czy Jaga Jazzist.

Utwory na “Motion” są zarazem upiorne, bogate, niespokojne, ekspansywne, ziarniste, pełne mocy i wspaniałe. Zdarza się, iż pojawia się album, który skłania do przekształcenia i określenia na nowo wszystkich poprzednich założeń na temat muzyki i pozwala zdać sobie sprawę jak kolosalne i nieskończone są jej możliwości; to jeden z tych albumów. – pisał autor prestiżowego portalu Allmusic.

Wydawnictwo zostało również okrzyknięte albumem roku przez BBC Radio 1, co zapoczątkowało współpracę zespołu z kultowym dziennikarzem muzycznym Gillesem Petersonem. Przypieczętowaniem pozycji grupy było zaproszenie do występu na słynnym Director’s Guild Awards w 1999 r., gdzie nagrodę za całokształt twórczości otrzymywał Stanley Kubrick.

Doskonałą koncertową dyspozycję grupy dokumentuje wydawnictwo “Live At Royal Albert Hlal” – zapis występu w sławnej londyńskiej sali dla 8 tysięcy widzów.

Przez 12 lat działalności, The Cinematic Orchestra wydali 3 regularne studyjne płyty oraz szereg soundtracków, remixów i albumów koncertowych, kontynuując ścieżkę obraną na “Motion”. Zespół trzy razy odwiedzał Polskę, a w tym roku zawita do nas ponownie – grupę Swinscoe’a zobaczyć będzie można w Warszawie 21.06 w ramach Warsaw Summer Jazz Days. Reedycje płyt Brytyjczyków oraz nadchodzący występ, są znakomitą okazją do przypomnienia sobie wciąż żywej klasyki nowocześnie rozumianego jazzu.

Wydawnictwa będą dostępne w “polskiej cenie”.

Polecane

Share This