CKay: król afrobeatu wydał nową płytę


2022.09.25

opublikował:

CKay: król afrobeatu wydał nową płytę

fot. mat. pras.

Wraz z innymi nigeryjskimi muzykami nowego pokolenia, CKay znajduje się w czołówce nurtu afrobeat, kontynuując i poszerzając dziedzictwo Feli Kutiego.

Sukces afrobeat poza Nigerią to w dużej mierze zasługa diaspory, która poprzez nieustanne wspieranie i promowanie nigeryjskiej kultury muzycznej w różnych zakątkach całego świata, zwróciła uwagę innych na barwną i dźwięczną afrykańską tożsamość. Sukces CKaya podkreśla barwnego ducha i przywiązanie Nigeryjczyków do swojej kultury. Premiera debiutanckiego albumu gwiazdora pt. „Sad Romance” jest niezwykle ekscytującym momentem nie tylko dla Nigerii, ale i dla całego kontynentu afrykańskiego.

Debiutancki singiel CKaya, „Nkechi Turn Up”, został wydany w 2016 roku, a jego pierwszy projekt, EP-ka „#WTFiCKay” rok później. Przez lata singer-songwriter pobudzał różne części swojej muzyczności, angażując się coraz bardziej zarówno jako autor piosenek, producent jak i wykonawca w wielu swoich projektach. Na „Sad Romance” jest producentem połowy utworów, w tym jego dwóch największych przebojów, czyli „emiliana” i „love nwantiti”.

Jako całość „Sad Romance” ukazuje bardziej opanowanego, emocjonalnie rozdartego CKaya, który na zmianę zakochuje się i odkochuje. Płyta stanowi osobistą opowieść, w której CKay wraca myślami do swoich najbardziej znaczących związków romantycznych, wspominając, jak często dawał i otrzymywał miłość. Delikatność z jaką artysta podchodzi do tekstów, kompozycji i śpiewu, pomaga mu przedstawić przekonującą i wciągającą historię, co tylko podkreśla, jak bardzo przemyślane i zrealizowane z zamysłem jest to dzieło.

Na płycie znajduje się 12 utworów, które różnią się od siebie klimatem, rytmem i motywami. Podczas gdy otwierający zestaw „you” zgrabnie łączy R&B, afrobeat i amapiano ze zniewalającym uwodzenie, drugi utwór, „mmadu”, to ukłon w stronę bardziej ortodoksyjnej formuły afrobeat. W trzecim kawałku „leave me alone” CKaya wspomógł Charlie Handsome, producent Post Malone’a tworząc emo-afrobeatowy żywioł, z kolei w następnym numerze, „you cheated, I cheated too”, wyraźnie słychać popowe wpływy.

Historia przechodzi dalej w utwór „soja” o wzajemnej krzywdzie, a następnie w „come close” z wątkami nawiązującymi bezpośrednio do „WATAWI” z refrenem będącym doskonałym podsumowaniem zawirowań charakteryzujących skomplikowaną dynamikę związków, co leży u podstaw tezy całego albumu. Dalej czeka nas duet z pochodzącą z Wysp Zielonego Przylądka wokalistką Mayrą Andrade w piosence „Samson & Delilah” o toksyczności w związkach. „By Now”, przedostatni utwór w zestawie, łagodnie przenosi słuchaczy na drugą stronę bólu i złamanego serca, a całość wieńczy „lose you” z udziałem francuskiej ulubienicy, Ronisii, która wprowadza nas w „love nwantiti (bonus)”, czyli, orkiestrową aranżację sensacyjnego, światowego hitu CKaya, od którego zaczęła się historia tej płyty.

W ostatnim poście na Instagramie supergwiazdor przyznał, że jest oszołomiony własnym sukcesem, zastanawiając się nad tym, „jak wielkie mogą stać się małe początki”. „Sad Romance” to dla niego wpis do pamiętnika, który nawiązuje do wielu jego doświadczeń, a jednocześnie jest dźwiękowym uniwersum, w którym spotykają się „smutni chłopcy na całym świecie”. Co ważne, album przybliża potencjał Afryki, jej możliwości i postawę jako współczesnego kontynentu.

Chukwuka Ekweani, lepiej znany jako CKay, to wschodząca gwiazda coraz prężniej działającej sceny afrobeat. Wszechstronnie utalentowany artysta, który zajmuje się zarówno produkcją, wykonywaniem muzyki jak i pisaniem piosenek, swoją twórczość określa mianem emo-afrobeatu. Sławę i rozgłos zdobył za sprawą singla „Love Nwantiti”. Numer „Love Nwantiti (Ah Ah Ah)” ukazał się oryginalnie w 2019 roku, w ramach EP-ki „CKay The First”.

W 2021 roku CKay został najczęściej streamowanym artystą roku i stał się pierwszym afrykańskim wykonawcą, którego dwa utwory jednocześnie znalazły się w top 30 listy Global Spotify. „love nwantiti” pokrył się co najmniej platyną w pięciu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Indiach. Ponadto, dzięki piosence CKay został pierwszym afrykańskim artystą od 50 lat, który przez 4 tygodnie z rzędu utrzymywał się w pierwszej piątce brytyjskiej listy przebojów.

CKay sukcesywnie zdobywa popularność na globalną skalę, osiągając takie sukcesy, jak „najczęściej Shazamowana piosenka na świecie”. Jego kolejny, rozpoznawalny na całym świecie singiel „emiliana” podążył tym samym śladem, zdobywając kolejne pozycje na światowych listach przebojów, a obecnie ma prawie 100 milionów streamów. Utwór dotarł też na 1. miejsce zestawienia UK Afrobeats Chart oraz na 2. pozycję na Shazam Top 200 (Afrobeats), a ponadto znalazł się szczycie Apple Music w sześciu krajach.

Na 2022 rok CKay zaplanował nowe muzyczne propozycje, które przyciągnie zarówno starszych jak i zupełnie nowych fanów artysty z całego świata.

Tagi


Polecane

Share This